עלייתה ונפילתה של ענבל אור

סיפור עלייתה ונפילתה של ענבל אור, סיפור של רמאות, הונאה וניצול תמימים תוך בזבוז ראוותני על עצמה ביתה וילדיה


סיפורה של נוכלת.

הייתי רוצה לספר סיפור מרגש על אישה שהצליחה, בכוחות עצמה והתעשרה בעסקי הנדל"ן, לא הפעם.

ענבל אור  הייתה מחלוצות קבוצות הרכישה (קבוצת רכישה – היא קבוצת אנשים שמתארגנת יחד על מנת לרכוש דירות מחברות בניה תוך ניצול הקבוצה כ"רוכש גדול" על מנת לקבל הנחה מחברות הבניה). התפרסמה ושמה הלך לפניה. התראיינה בכל מדיה אפשרית השתתפה בתכניות טלוויזיה. פוסטר שלה היה תלוי על איילון, כתבת שער בליידי גלובס. העיתונות הכלכלית הרבתה לראיין אותה ולפאר אותה.

Inbal Light on Ayalon
שער ליידי גלובס
עד שלאט לאט החלו להתגלות בקיעים וסיפורים על מרמה והונאה החלו לצוץ.

היכרותי עם ענבל אור החלה בתחילת שנות ה2000, שלחו אותי לצלם את מנכ"ל חברת השיווק ששיווקה בניינים בגבעתיים, בצוות הייתה גם ענבל, צעירה ברונטית שהייתה כבר אז אשת שיווק מוצלחת מאד (בתמונה היא שניה משמאל).

Inbal Light in her youth

עברו שנים, מחיר הדירות עלה ואנשים חיפשו דרך להוזיל לעצמם רכישת דירה. ענבל עלתה על עניין קבוצות הרכישה, יצרה קשר עם קבלנים והחלה לשווק {היא טובה בזה כאמור}ולגבש קבוצות רכישה תוך הבטחות שיוקמו בתים. אנשים הלכו שולל ונתנו לה מקדמות שמנות מיטב כספם. היה בנין ברמת גן למשל, שאור הבטיחה בפרסומות בטלוויזיה לבנות עליו 30 קומות ובפועל מותר לבנות רק 8 קומות. היא הלהיבה את הקונים ולבסוף כשלא צלח, הבטיחה להחזיר להם רק 15% מהשקעתם.

כתבי הנדל"ן התעוררו והחלו לחקור את היקף הפעילות שלה וכך התגלה שהוא הרבה יותר קטן ממה שהיא מפרסמת. אותם כתבים גילו שבעוד שפרצופה מרוח בכל פינה אפשרית, אור איכלסה בתשע השנים בהן היא פעילה בתחום, עשרה בניינים בלבד, הכוללים 211 דירות.  לפי אתר החברה, קיים פער מדהים בין היקף החשיפה התקשורתית לה אור זוכה לבין היקף העשייה שלה בשטח.

לא אלאה אתכם בפרטים וכמות ההונאות בעצמי לא בקיאה ממש.

אני מכירה את ענבל מהצד השני של העדשה ודרך המצלמה הבעתי את דעתי האישית עליה וצילמתי אותה מזוויות לא מחמיאות.

Inbal Or

Inbal Orr in court

היא היתה מודעת לעצמה וכל שפת הגוף שלה היתה סקסית. היא נהגה ללכת בחולצות חושפניות כשכל הציצי בחוץ, זה עזר לה למכור כנראה. אך לבית משפט היא התחילה להגיע חסודה, בחולצות סגורות, ניסתה לשדר מהוגנות, אבל גם יוהרה כאילו הכל לא נוגע לה וסתם רודפים אותה. תיעבתי אותה ולו רק בגלל הסיפור של רואה החשבון שלה שהביא לתשומת לבה שהמנקה האתיופית מקבלת פרוטות ושראוי להעלות לה המשכורת היא סירבה ואמרה שמעדיפה לקנות מתנות לילדיה במקום.

לנגד עיני ראיתי גם את כל האנשים האומללים שבטחו בה ושהיא השאירה בחוסר כל, ללא שום ייסורי מצפון או חמלה, בזמן הזה התגלה בבית משפט שהיא קנתה לעצמה ביגוד תכשיטים רהיטים לבית וכדומה בסכומים גבוהים מאד על חשבון החברה.

Inbal Light's offices

הסיפור של ענבל עוד לא תם, היא ממציאה עצמה כל פעם מחדש, אבל עכשיו מקווה שאף אחד לא יאמין לה והיא לא תצליח למכור מגדלים באוויר.

 צילום: תמר מצפי  כל הזכויות שמורות(C) (מלבד תמונת השער של ליידי גלובס)

תמר מצפי
אני VISUAL STORYTELLER, מספרת סיפורים בתמונות. צלמת דוקומנטרית ומסעות. מתמחה בפורטרטים עיסקיים וצילומי תדמית. השתתפתי בתערוכות בארץ ובברזיל. תמונותי התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם, ספרים ואתרי אינטרנט. בוגרת לימודי "פוטותרפיה" מרצה ומעבירה סדנאות בארץ ובחו"ל בנושא "הצילום כראי הנפש".