עיר חכמה בונים בהדרגה

בחורה עם מחשב נייד

 

תהליך אשר נבנה בשכבות מבטיח עתיד טוב יותר ליציבות של מימושו. לעיר חכמה כמה פרמטרים מרכזיים שלא ניתן לתקוף אותם בו זמנית אלא אם יש ביניהם סינרגיה.

מהן המטרות או התוצאות להן מצפים מעיר חכמה?

איכות חיים טובה יותר.

יעילות ואפקטיביות שלטונית.

בריאות ואורח חיים בריא ומניעתי.

התפתחות כלכלית ושגשוג.

קיימות ,למען הדורות הבאים.

בטחון ציבורי בבית ובשכונה שלנו ובעיר שלנו.

נגישות ומוביליות לכל אחד ואחת.

למען המטרות  האלה צריך לבנות מערכת של אקוסיסטם פורה ויעיל  הכולל שרותי עירייה חכמים ,שרותים ציבוריים ופרטיים  בעיר חכמים ,קהילה חכמה ,תושבים חכמים.

כדי למנף את המערכת המשולבת הזו חייב לצמוח שיתוף פעולה בין הפרטי לציבורי חיבת להיות מדיניות ברורה ,חזון ותכנית עבודה משותפת. תכנית תהליכית הכוללת מדרגות להתקדמות ,קלה וברורה לנותני השירותים ולמקבלי השירותים.

חייבת להיות דטה פתוחה ושקופה המאפשרת לנתח אותה ולבנות מן המידע המצטבר תכניות ורעיונות לקידום העיר. המידע כמוהו כשוק מקומי המציע אפשרויות, ניתוחים שונים אודותיו השוואות אל מול ערים אחרות בארץ ובעולם .

העיר כשלב ראשון צריכה לאפשר ,כשאחד הנושאים הבסיסיים הוא התשתית הטכנולוגית. לתשתית  זמינה קלה ונוחה לכל דורש. התשתית תאפשר תקשורת טובה שהיא הבסיס המרכזי לשיתופי פעולה מקומיים וגם מחוץ לעיר.

כאשר התשתית חזקה ,מהירה, אמינה ואפקטיבית ניתן לפעול על מנת לקדם נושאים בעלי חשיבות לאיכות החיים של התושב כמו :תאורה, תנועה, חניה, שימוש מושכל וחסכוני במים, בפסולת , באנרגיה.

שיתופי הפעולה יכולים להניב שירות שיתופי בתחבורה , באופניים, תכנון נסיעה ועוד.

שיתופי פעולה קהילתיים יכולים לחבר בין משפחות לעילות עם הילדים, לתמוך בקשישים בקהילה ,לחזק אוכלוסיות  חלשות להתארגנויות על פי צורך .

השיתוף יכול להיות גם למטרות רווח וגם כשרות ללא מטרות רווח .כמו שרות משלוחים של מוצרי מזון בתוך העיר או שרותי אחזקה של בעלי חיים על פי קריאה ,שרותי חניה ושרותי לינה בדירות פנויות , או החלפת מידע נדרש בין השכנים והמלצות שונות.

בעידן זה של שיתוף ושקיפות מתבקש שיתוף בתהליכי קבלת החלטות עירוניות עם התושב .בעיר חכמה תהליכי השיתוף הם קלים פשוטים ומהירים ואינם מס שפתיים. הם מחייבים גם שקיפות בתוצאות השיתוף ומשמעותו .

שרותי מידע על ארועי תרבות , מבצעים ,המלצות לארועים לילדים או למקומות בילוי או טיול בעיר .

המערכת האקולוגית הזו שנעזרת בכל מי שרואה עצמו חלק מהקהילה העירונית בשילוב עירייה יעילה ובעלת יכולת לתת שירות נגיש זמין ואיכותי  אשר עוברת טרנספורמציה דיגיטלית ושינוי תרבות הארגון ,לארגון משתף ומחבק את התושב לכל צרכיו, יבנו יחד עיר חכמה לתושביה.

חנה הרצמן
מנכ"לית עיריית חולון לשעבר. יועצת אסטרטגית לניהול עיר חכמה . מוזיאולוגית.