"עיצוב פנים הוא מותרות בלבד", האומנם?…

"עיצוב פנים זה מותרות". זו הדעה הרווחת בציבור הישראלי. אין צורך לשכור את שירותיהם של מעצב או מעצבת פנים מקצועיים, אפשר לעשות את זה יפה מאוד לבד. מעלעלים בז'ורנלים , משייטים באינסטוש,  מסתובבים בחנויות הכי לוהטות … והופ! עיצוב פנים בכף ידך! .

 "רק העשירים הפלצנים לוקחים מעצבת פנים. נו… ומה היא כבר עושה באמת ? מתאימה את הווילון לספה ? בשביל זה צריך לשלם לה ? מה, אני פראייר/ית ?

 אז כן . אתם פראיירים . לא סתם, אלא פראיירים גדולים !!

 תכנון ועיצוב דורשים ידע עצום בתכנון, הבנה במערכות חשמל מיזוג אויר ואינסטלציה, הבנה בתהליכי עבודה בבניין וניצוח על כל התזמורת המטורפת הזאת ביד רמה כדי להביא ללקוח או הלקוחה את בית חלומותיהם. בואו נשים את הדברים על השולחן ונאיר אותם באור גדול והמסקנות הם כדקלמן : לא כל מי שגר בבית יודע לתכנן בית , לא כל מי שנוהג ברכב יודע גם לתכנן רכב , ולא כל מי שיש לה רחם היא באופן אוטומטי אמא.

 תכנון ועיצוב- בוגרת הסטודיו הילה פרי, צילום אורית ארנון

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו הילה פרי,צילום אורית ארנון 

להזכירכם עובדה מדעית- כולנו שייכים למשפחת היונקים ומתוך כך מושפעים בצורה קרדינלית מאור צבע וחלל. שלושת הרכיבים הסודיים האלה משפיעים על ההורמונים , מצב רוח , החשק המיני , האנרגיה , ואיכות החיים של כל אחד מאיתנו . מעצבי פנים מקצועיים יידעו לקחת את האור הצבע והחלל ולרקוח ממנו את הבית האולטימטיבי עבורך ועבור המשפחה המיוחדת שלך . הבחירות "המושכלות" שלנו בחיים הרבה פעמים מוטות לכיוון הלא הנכון בגלל שהתפאורה והאווירה של המקום שבו התרחשה ההחלטה . במצב הזה האשמים העיקריים הם השלישיה הסודית שלנו אור צבע וחלל.

 תכנון ועיצוב- בוגרת הסטודיו צליל קוצקי- צילום גדעון לוין

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו צליל קוצקי, צילום גדעון לוין

עיצוב פנים זה מן דבר עלום כזה שסובב ועוטף אותך בכל מקום שאנחנו נמצאים . עיצוב פנים אינו מוגבל רק לבתים שלנו . אנחנו פוגשים אותו בכל מקום אשר נלך, נשב ונאכל . אם זה במסעדה ,במטוס ברחוב או במשרד . הוא נוכח כל הזמן בכל המקומות בחיים שלנו. הוא מקרין את השפעתו העמוקה על הבריאות, האנרגיות, ואיכות החיים שלי, שלך ושלך.

 הטרגדיה של עיצוב פנים טמונה בעובדה שעוצמתו אינה ניתנת למדידה . אי אפשר לשקול אותו , למדוד אותו או לפרוס אותו לפרוסות ולשים בקופסא. בעולם שלנו כל מה שאי אפשר למדוד … לא קיים !

בגלל שעיצוב פנים אינו ניתן למדידה ואי אפשר לכמת אותו למשוואה מתמטית הוא נהפך לשקוף וחסר חשיבות . מתוך כך לא ניתן לתרגם את העוצמה האדירה הגלומה בו לכסף , לכוח פוליטי , לשינוי חברתי או למנוף כלכלי . הרי אין אפשרות אמיתית לעמוד בלובי מדהים של בית מלון ולהגיד   "שפכנו לכאן 2 טון של עיצוב פנים קלאסי". וזאת הסיבה  שבית המלון כל השנה בתפוסה מלאה . והבעל הבית יושב על ארגזי כסף .

במאה שנים האחרונות מתפרסמים מחקרים מרתקים שמבססים בצורה מדעית ונחרצת את ההשפעה העצומה של אור (אור יום) וצבע על התפתחות תקינה של ילדים, על פריון עבודה .מהמחקרים האלה עולה שיש הלימה מוחלטת בין שכונות שמתוכננות רע, לבין אוכלוסייה במצב סוציו אקונומי ירוד שנגועה בפשיעה ובעבריינות.

 ועל אף כל הידע העצום ושהצטבר מהמחקרים והמסקנות המטלטלות שעולות מתוכם , עיצוב פנים עדיין לא הצליח לכבוש את מקומו על הבמה המרכזית. הוא עדיין נתפס כאח החורג והגיבן של האדריכלות.

 תכנון ועיצוב- קטיה רביץ, צילום איתי בנית

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו קטיה רביץ, צילום איתי בנית

חשוב להבין שעיצוב פנים הוא המצע הסודי והעלום והחמקמק שעליו צומחים ומתפתחים קשרים חברתיים והדוקים של משפחה וקהילה .עיצוב פנים הוא הפלטפורמה השקופה המזינה יצירתיות , שמחה , הרמוניה של גוף ונפש , נחת רוח וסבביות אש.עיצוב פנים הוא הצומת שבו מתחברות לישות אחת פונקציה ואסתטיקה , והחיבור הזה גורם לנו לפרץ של אנדורפינים ואקסיטוצינים מוגבר.

 תכנון ועיצוב שרון רואש, צילום תמר אלמוג

תכנון ועיצוב: בוגרת הסטודיו שרון רואש, צילום תמר אלמוג

אני מצטטת כאן את משפטו האלמותי של פרנק לוייד רייט אחד האדריכלים האהובים עליי ,"הדבר הכי חשוב בבניין …זה הפנים שלו". ולסיום , עיצוב פנים יכול לרפא לנחם ,לרפא , להצמיח והציל אותנו מעצמנו … האם עדיין זה נראה לך מותרות ?