עיצוב משנה מציאות

עיצוב יכול לשנות את העולם, מעבר למוצרים יפים, נוחים נעימים לשימוש או כל פונקציה טכנית אחרת ממראה ועד מחיר שעיצוב טוב יכול לפתור .אפשר להשתמש בו כדי להציף בעיות ואף להוביל לפתרונם.

מה הייתם אומרים למשל אם הג'ינס שלכן היה יכול לטהר עבורכן את האוויר שאתן נושמות?

כמעט מדע בדיוני אבל קיים. אמנית ומעצבת הלן סטורי חברה לפרופסור למדע טוני ריאן לפרויקט חדשני בו טקסטיל ישמש כקטליזטור כדי לסנן את האוויר אותו אנחנו נושמים.

פריצת הדרך המדעית היא הוספת חומרים כימיים לבד שכאשר באים במגע עם האוויר יוצרים תגובה כימית המנטרלת זיהומים הסובבים אותנו.

המטרה היא להגיע לתוסף כביסה פשוט שבשימוש יומיומי על ידי כל אחת מאתנו יוכל להפוך את הבגדים אותם אנחנו לובשים למטהר אויר מהלך.

Field of Jeans_Catalytic Clothing at Chelsea College of Art_credit_JonDaughtry_low_res

הפרויקט הנוכחי של העמותה נקרא dress4ourtime#  : שמלה בת זמננו הוא פרויקט שנועד לעורר מודעות לשינויי האקלים הסובבים אותנו דרך שילוב של אופנה ומדע בצורה ויזואלית.

המטרה ללכוד את תשובת לב הקהל ולהצית את הדמיון שלהם ובכך לעורר דיון על מושגים שיקבעו את העתיד שלנו.

Field of Jeans_Catalytic Clothing at Chelsea College of Art_credit_JonDaughtry_low_res1

[youtube i6yKDk6-fvQ]

 

בתצוגת הבוגרים של "ויצו חיפה" במגמת עיצוב אופנה נראה היה שהבוגרים מודעים מאוד לבעיות פוליטיות חברתיות שסובבות אותנו מבעיית הפליטים באירופה ועד קהילת הלהט"בים בישראל, הפרויקטים היו מרגשים מאוד וגם העובדה שמקובל היום לגשת לנושאים כ"כ מורכבים בקולקציית גמר לעיצוב אופנה ולא רק להתעסק ביופי חיצוני.

אני מודה שזה בעיקר ריגש אותי כי אי שם לפני עשר שנים כשהייתי סטודנטית בעצמי יצרתי לוח השראה בנושא טרור, והמרצה הסבירה לי במפורש שאי אפשר ליצור קולקציית אופנה בנושא השראה פוליטי כי אף אחד לא ירצה לקנות אותו ולכן הפרוייקט נועד לכישלון מלכתחילה.

כך שהאומץ להעלות בעיות חשובות כל כך על הבמה בערב החשוב ביותר בחיי הבוגרים לתחילת הקריירה שלהם נגע לליבי , ועדיין בחלק נכבד מן הפרויקטים שעלו על הבמה בחרו לעשות שימוש בפלסטיק שקוף  מודפס (בצורה מרהיבה אני חייבת לציין) אבל עדיין החומר המזיק ביותר לבעיית ההתחממות הגלובלית שהיא אחת הבעיות האקוטיות ביותר היום בעולם.

קרדיט לפרוייקט Catalytic Clothing:

Helen Storey and Trish Belford making 'Herself'. Image credit: Aoife Ludlow

Field of Jeans, Catalytic Clothing at Chelsea College of Art. Image credit: Jon Daughtry

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/