עיצוב גינה מודרנית וחסכונית

בחורה עם מחשב נייד

יש הרבה דרכים וגישות לעיצוב גינות, אנחנו בשדות מאמינים כי הדבר החשוב ביותר בבחירת העיצוב המתאים ביותר לגינה שלך, הוא מידת ההתאמה של העיצוב לצרכים שלך ומובן שגם מידת ההרמוניה בין הגינה לבין הבית. עיצוב גינה מודרני נעשה בשנים האחרונות לאחד מסגנונות העיצובים הפופולריים ביותר לגינות בישראל, במאמר הזה נציג לכם את עיקרי העיצוב ונספק לכם כמה טיפים כיצד לעצב את הגינה הפרטית שלכם לפי חוקים העיצוב המודרני.

מה זה עיצוב גינות מודרנית וחסכונית

כל תרבות פיתחה לעצמה לאורך ההיסטוריה את סגנון עיצוב הגינה שלה, מה שסייע לחיזוק הסגנון העיצובי היו התנאים בשטח ואלמנטים תרבותיים של עושר. בעבר היה נהוג לייצר גינות מפוארות ומרשימות, כאלו שישאירו חותם אצל כל אחד שיתבונן בהן, אבל בשנים האחרונות (ובמיוחד בארצנו הקטנה) אנחנו רואים כי יותר ויותר אנשים מחפשים עיצוב גינה מינימליסטי מבחינה עיצובית אך כזה שעדיין ישאיר רושם מרהיב על המתבונן. נוסף לכך, אנשים מחפשים גינה שתהיה נוחה לתחזוקה הן מבחינת ההוצאה הכלכלית והן מבחינת שעות העבודה שהם יידרשו להשקיע בגינה (ראה מידע נוסף).

בעיצוב גינה מודרני נהוג לחפש אחר פתרונות מתקדמים ואלמנטים עיצוביים מודרניים כדי להגיע לתוצאה אסתטית פשוטה ונקייה, אך מתוחכמת ומרשימה. העיצוב המודרני מושפע מקווים ברורים ונקיים המשולבים בגינה בצורה גיאומטרית, נהוג להשתמש במוטיבים חזותיים כמו מפל מים או פסל כדי לייצר עוגנים בגינה.
כדי להגיע לתוצאה הרצויה משתמשים בשילוב חומרים היוצרים יחדיו שלם הגדול מסך חלקיו, פלטת הצבעים בה נהוג להשתמש בסגנון עיצוב זה הוא צבעוני אך מאוזן.

מאפייני הגינה המודרנית

  • צבעים מועטים אך צבעוניים – נהוג להשתמש בשניים או שלושה צבעים דומיננטיים ואז בכמה צבעים משלימים.
  • תבניתיות – נהוג להשתמש בתבניות גאומטריות בתכנון הגינה כדי לייצר קווים נקיים ומרשימים.
  • שילוב אלמנטים – נהוג להבנות בריכת שחייה או בריכת נוי שיהוו מוקד משיכה במרכז הגינה, זאת לצד שילוב אלמנטים דוממים לצידם כדי לייצר תחושה חזקה יותר על המתבונן.
  • סידור פונקציונלי של הגינה – הגינה המודרנית משלבת בצורה מושלמת בין יופי לפונקציונליות, כל דבר בגינה הוא שימושי ונעשה תוך מחשבה מלאה על השימוש שיעשה בגינה תוך כדי שמירה על עיצוב חזותי מרשים.
  • מחזוריות – בעיצוב גינה מודרני נהוג לייצר רפטטיביות של אלמנטים בגינה, אפשר לעשות זאת על ידי שילובי צמחים קבועים שחוזרים על עצמם ברחבי הגינה או על ידי שימוש באלמנט ויזואלי שמפוזר ברחבי הגינה.
  • תלת מימדיות – עיצוב גינות מודרניות דוגל בקווים אופקיים המייצרים חוויה תלת מימדית שלמה יותר, למשל תכננו פינת ישיבה נמוכה יחסית שמאחוריה גדר חיה פורחת ובטווח שלבו צמחים בצבע שלישי ותקבלו ויזואליה תלת מימדית.
  • שילוב של רהיטי גן – הטרנד החם ביותר בעיצוב גינות מודרניות הוא לבחור ריהוט גינה מודרני וחדיש ולשלב לצידו פריטי וינטאג'.
  • טכנולוגיה – הגינה המודרנית משתמשת באמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר כדי לייצר חוויה בלתי נשכחת. זה יכול להיות בבחירה של תאורת לד צבעונית או במערכת ההשקיה שתבחרו לגינה.

תחזוקת גינות מודרניות

 היתרון האמיתי של גינות מודרניות טמון בתכנון המקדים שלהן, המטרה האמיתית של עיצוב גינה מודרני הוא לאפשר תחזוקה מינימלית של הגינה. בבחירת הצמחים נחפש צבעים שיעניקו לנו את הצבעוניות המדויקת הדרושה לנו, אך נחפש גם צמחים שמאפייני ההשקיה והתחזוקה שלהם דומים כדי שנוכל להבטיח תחזוקה פשוטה (ראה מידע נוסף במדור בית ועיצוב).

אלו מכם הרוצים ליהנות מעיצוב גינה מודרנית ולהבטיח לעצמם תנאי תחזוקה נוחים יכולים להשתמש בחומרים שונים כדי להגיע לתוצאות מרשימות במינימום תחזוקה. למשל בחירה של דשא סינטטי לחיפוי הקרקע תחסוך לכם את כל התחזוקה הכרוכה בכרי דשא אמיתי ואותו הדבר לגבי הבחירה בסגנון הגידור של הגינה. אם תבחרו למשל בגדר חיה, שאין ספק שהיא מרשימה, תצטרכו לתחזק אותה באופן תדיר לעומת בחירה בגדר במבוק שלא דורשת תחזוקה אך עדיין מעניקה תחושה של חיות וטבע.

חשוב לנו לציין כי למרות התדמית הנקייה והקרה שיצאה לעיצוב המודרני, בפועל ממש אין הדבר נכון. אנשים בטוחים ששילובי הצבעים המינימליסטים והקווים הישרים מייצרים תחושה של משהו מנוכר וקר, זו הסיבה שאנחנו בשדות ממליצים לשלב אזור צמחייה פראית ועוד פתרונות אחרים המאפשרים החדרה של אי-סדר אל הגינה המעוצבת. שילובים של חומרי גלם דוממים (כמו בטון, מתכת או אלומיניום) לצד חומרי גלם חיים (כמו קיר מטפס, מפל מים או בריכה אקולוגית) מייצרים את הסינתזה המושלמת הדרושה לייצור גינה מרהיבה ויפה.