עיני אוניקס/ אשכר ארבליך- בריפמן

בספרה, אשכר לוקחת אותנו למסע קדימה בזמן ומאפשרת לנו לתהות יחד איתה, מה יקרה עוד מספר עשורים קדימה. כיצד המין האנושי ישרוד את השינויים החלים בעולם? ואולי ספרה זה, לא רחוק מהמציאות העתידית הצפויה…

onix

סביב שנת 2030 התחילה הידרדרות מואצת בפליטת גזי החממה. מאז האסון שהתרחש בשנת 2040 עסוק העולם בהישרדות. הקרינה היתה חזקה מידי, לא ניתן היה לצאת מהבית ללא מקדמי הגנה, החיות והצמחים לא שרדו בטבע. האוכל הפך לסינטטי. מחירה של ביצה הרקיע שחקים ובשר וקפה הפכו למצרך נדיר.
על הרקע הזה, המ"מ, המשטר המרכזי, ניסה ליצור עולם חדש, מסודר, והיררכי.

בעיות הפוריות התפתחו עם השנים. האסון החמיר את המצב בהרבה, ואנשים התקשו יותר ויותר להתרבות בכוחות עצמם. גם טיפולי הפוריות לא הועילו. תוך כמה שנים הילודה הטבעית פסקה לגמרי.
בשנת 2052 חוקק "חוק הפוריות". המ"מ היה חייב לעזור לאוכלוסיה להמשיך להתרבות. הוא ריכז אליו את כל הביציות והזרעים והוא קבע את איכות הילודה, את קצב ההתרבות ואת היחס בין זכרים לנשים. אפילו שלט בשמות הילודים.
הם יצרו רחם מלאכותי וניכסו לעצמם את הביציות והזרעים של בני הנוער, בשלב הפורה ביותר שלהם.

אוניקס היתה אחת מאותן נערות, שבגיל 18 נשאבו ממנה הביציות. מאותו היום, היא חשה אבודה בעולמה. בגיל 26, היא מוצאת עצמה עובדת כאחות סיעודית, כשחברה הטוב ביותר הוא סיימון, גבר בן למעלה ממאה שנה המאושפז בבית החולים. סיימון סימל עבורה את האנושיות האבודה. הוא היה חי בתקופה שבה היה ניתן לחיות ולהיות חופשי על כדור הארץ. כשהדשא עוד היה טבעי ולשתות קפה היה חלק מארוחת הבוקר.
בזמן שהוריה לוחצים עליה למצוא בן זוג ולאמץ ילד (לכל זוג היה מותר לאמץ ילד אחד מהמאגר, במידה וענה על הקריטריונים של המ"מ), אוניקס מבינה שהיא לא רוצה כל ילד וגם לא זוגיות. היא רוצה לפגוש בילדיה הביולוגים, אם ישנם כאלו. היא חשה, שגזלו ממנה בכו את הדבר החשוב ביותר.

היא יוצאת למסע לאיתור הביציות שלה וילדיה. מסע שבו היא תעשה הכל, אבל הכל, עבור המידע הזה. היא חשה שלמרות שלמ"מ, יש מטרה "נעלה", להציל את המין האנושי מהכחדה, המחיר שבני האדם משלמים הוא כמעט לא אנושי.
במסעה היא תצא מאזור הנוחות שלה, תפגוש אנשים שיהפכו לחלק חשוב מחייה ואולי אף תחוש בפעם הראשונה את רגש האהבה.
ומה יקרה, כשהיא תפגוש את עיניה שלה בפניו של ילד ?

בספרה, אשכר לוקחת אותנו למסע קדימה בזמן ומאפשרת לנו לתהות יחד איתה, מה יקרה עוד מספר עשורים קדימה. כיצד המין האנושי ישרוד את השינויים החלים בעולם? ואולי ספרה זה, לא רחוק מהמציאות העתידית הצפויה…

מאחלת לכם קריאה מעניינת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)