עורך דין לפשיטת רגל ושיקום כלכלי בקריות

עורך דין בקריות משה ישראל

עורך דין לפשיטת רגל ושיקום כלכלי בקריות, משה ישראל משרד עורכי דין

במאמר הבא אציג את הדרכים כיצד להתמודד עם קריסה כלכלית לאחר שכבר הגעתם למסקנה שאין לכם מקורות מימון נוספים שיאפשרו התמודדות מול הבנקים והנושים הלוחצים ופניכם לטיפול משפטי או שכבר קיבלתם מכתבי התראה ממשרדי עורכי דין או שבכלל אתם כבר מכירים את ההוצאה לפועל ונפתחו נגדם תיקים.

ראשית, כפי שבמשרדי אני מברר עם אנשים בפגישת ייעוץ שמגיעים למשרדי, יש לבחון את היקף החובות הכולל? בין אם פתוח בהוצאה לפועל ובין מחוצה לו וצפוי להיפתח בעתיד, ושאלה נוספת שצריכה מחשבה מעמיקה, מה מפריע לכם? איפה אתם רואים את עצמכם בעוד שנה, שנתיים מהיום?

בנוגע להיקף החובות, ככל וערכתם תחשיב כולל של החובות והגעתם למספר שלא נראה שתצליחו לגייס לפחות 50% ממנו באופן ראלי בתוך פרק זמן של שנה או כל זמן סביר אחר, אתם צריכים לבחון אפשרות של פנייה להליך של פשיטת רגל, כיום בהוראות הרפורמה של כונס הנכסים וחוק חדלות פירעון החדש שצפוי להיכנס לתוקף בחודש ספטמבר 2019, אין טעם לשבת על הגדר ולחכות לנס. כמובן שכדי לבחון האם זו באמת הדרך הנכונה עבורכם באופן אישי יש וחובה להיוועץ עם עורך דין מומחה לתחום חדלות פירעון.

לצורך מענה נכון על שאלת גיוס הכספים יש לבחון אפשרות גיוס מבני משפחה, מימוש נכסים, ירושות לא ממומשות וכל עזרה קיימת שניתן לבחון לצורך גיוס כספים במטרה להימנע מקריסה כלכלית, כמובן כל זאת תוך ייעול כלכלת הבית, צמצום הוצאות, מקסום הכנסות ומעבר לחיים במאזן חיובי. לשם כך יש לא מעט גופים שיכולים ללוות בכלכלת הבית ומתן כלים מתאימים.

אם לאחר בחינה, אפשרות גיוס הכספים נראית לכם אפשרית ובידכם כסף זמין, עורך דין מומחה להסדרי חובות ידע למנף את הכסף לצורך סגירת החובות מול הנושים בהסדרי חובות, הדרך הזו היא הטובה והמהירה ביותר לצאת מהמקום של בעלי חוב בהוצאה לפועל ולשקם את כלכלת הבית עם ליווי מתאים. נקודת היסוד שיש להבין היא שעדיף שבן משפחה ייקח הלוואה עבורכם ואתם תחזירו לו כל חודש עם ריבית סבירה לעומת מצב שבו אתם משלמים כל חודש תשלום להוצאה לפועל והחוב רק גדל בריבית חריגה.

לצורך מצב הביניים של התמודדות בהוצאה לפועל ועד לגיוס הכספים לצורך תשלום החובות, בין אם בהסדר תשלום חוב מופחת ובין אם תשלום מלוא החוב, ישנם כלים שיאפשרו את חייכם סבילים על אף היותכם תחת הגבלות ועיקולים.

איחוד תיקים בהוצאה לפועל יאפשר לכם ביטול הגבלה על חשבון העו"ש, ביטול עיקול על המשכורת ועיכוב הליכי גבייה פוגעניים כגון עיקול מיטלטלין בביתכם וצווי הבאה על ידי משטרת ישראל. עדיין תהיו תחת הגבלות של בנק ישראל, כרטיסי אשראי ועיכוב יציאה מהארץ, אבל אלא הגבלות שניתן להתמודד איתן לרוב. יש לדעת שתשלום במסגרת איחוד תיקים אינו מעכב מימוש נכסים, מה שלרוב לא קורה בגלל אינטרס של הנושים שתשלמו כל חודש תשלום על חשבון ריביות בעוד החוב עצמו גדל,, בעצם תשלום לנצח שאינו מסתיים.

ביטול הגבלה על רישיון נהיגה אפשרית גם כן וזאת במסגרת עמידה בצו תשלומים שיקבע בהוצאה לפועל והצגת רצינות בהליך לצד הצגת הצורך ברישיון הנהיגה.

כלל חשוב, הכלים שהצגתי לעיל לצורך התמודדות עם תיקים בהוצאה לפועל, מומלצים רק למי שבחן ובדק אפשרות לגיוס כספים לצורך הסדרת חובותיו בתוך פרק זמן סביר, כאשר הסבירות משתנה מאדם לאדם, אני בוחן בדרך כלל פרק זמן של שנה, אם אני רואה שאין כל סיכוי לגיוס כספים לצורך הסדרת החובות ומדובר בהיקף חובות העולה על 100 אלף ש"ח, הליך פשיטת רגל יהיה עדיף, גם אם אפשרות לגיוס כספים נראית אפשרית בפרק זמן של שנתיים, המלצתי היא פנייה להליך של פשיטת רגל מתוך כוונה להצעת הסדר במהלך ההליך.

ומכאן אני מגיע לשאלה השנייה שעליכם לענות עליה, מה מפריע לכם? אם התשובה שלכם תהיה החובות עצמם, אז אתם בדיוק בשלב שבו אתם צריכים לפנות לפגישת ייעוץ לצורך הכוונה מתאימה עבורכם. אם התשובה שלכם היא ביטול הגבלה ספציפית, כמו הגבלת רישיון נהיגה או ביטול עיקול על המשכורת או ביטול עיקול בחשבון לצורך הפקדת משכורת ומשיכתה, אז ישנם הכלים להתמודדות ופתרון הבעיה הספציפית, אולם כאן עולה השאלה מה אתם מסתירים, מי שאינו רוצה לפתור את הבעיה של החובות מהשורד בהליך שמאפשר מחיקת החובות באופן חלקי בסופו, כנראה שיש לו בעיה שמונעת ממנו את האפשרות הזו, כאן תפקידו של עורך הדין להבין את הסיבה, להסביר מהן ההשלכות ולהציג פתרונות יצירתיים מותאמים לכל מקרה גופו.

החשוב הוא לדעת שישנם דרכים להתמודדות עם החובות, מניסיוני הרב הבנתי שהבעיה היא בדרך כלל תשישות נפשית וחוסר אמונה ויכולת להניע תהליך ולטפל בבעיה, אנשים רבים חיים תחת עיקולים והגבלות שנים רבות ופשוט למדו להסתגל למצב, וחבל.

פנייה להליך של פשיטת רגל

כיום ישנה רפורמה של כונס הנכסים הרשמי, במסגרתה הליך פשיטת הרגל נמשך כ-4.5 שנים, ההליך נפתח בהגשת בקשה לכונס הנכסים וקבלת צו כינוס מבית המשפט. צו כינוס זו החלטה של שופט במסגרתה נקבע צו התשלומים שתשלמו במהלך ההליך, עד להחלטה אחרת, כמו כן יעוכבו ההליכים כנגדכם ויבוטלו עיקולי משכורת ועו"ש, תבוטל הגבלת רישיון הנהיגה ויתאפשר לכם לנהל חשבון בנק ביתרת זכות עם שימוש בכרטיס אשראי נטען (דביט) ושימוש בהוראות קבע בחשבון.

במהלך ההליך עליכם לדווח על הכנסות והוצאות של כל הבגירים החיים תחת קורת הגג שלכם, צו התשלומים שיקבע הוא נגזרת של ההכנסה הפנויה. כמובן שמצב של יצירת חובות לא אפשרי בהליך ומהווה סיבה לביטולו. בנוסף, עליכם לשתף פעולה ולגלות את נסיבות ההסתבכות וכל נכס שיש או צפוי להיות לכם וזה ימומש בנוסף לצו התשלומים שלכם.

דיון בבקשה נקבע לאחר כ-18 חודשים מיום צו הכינוס ובמסגרתו תיקבע תוכנית פירעון על תנאי שעמידה בה תעניק לכם מחיקה של יתרת חובכם. חשוב להבין שאין קשר לגובה החובות ביחס להחזר התשלום הכולל, אלא היכולת שלכם למיצוי כושר השתכרות לצד הוצאות מחייה סבירות. הדלתא, כלומר ההכנסה הפנויה תופנה לטובת החזר חובכם.

לפשיטת הרגל יתרונות נוספים בבחינת החובות והפחתת ריביות כמו גם הקפאת המצב הקיים בעת מתן צו הכינוס, כלומר הריביות נעצרות.

לקריאה נוספת על הליך של פשיטת רגל לחצו כאן

אם החלטתם שאתם רוצים לבחון אפשרות להסדרת החובות, פנו לקבלת ייעוץ משפטי לא מחייב בטלפון 04-6772733

עורך דין משה ישראל

משה ישראל ושות' – משרד עורכי דין