עורבים- על חמדנות ושחיתות של העורב האנושי

בצרפת של המאה ה-19, אב משפחת ויניירון נפטר ומשאיר אחריו חובות כבדים.בנות המשפחה נאלצות להתמודד עם שינוי מעמדן ועם ה"עורבים" המנסים לכרסם בכל פיסת רכוש שנותרה…

Orvim (137)
צילום: יוסי צבקר

ההצגה "עורבים" מאת אנרי בק, עולה על בימת תיאטרון החאן על פי תרגומו של דורון תבורי ובבימויו של עודד קוטלר. לעודד קוטלר כבר מספר הצגות שהוא ביים בתיאטרון בחאן, ביניהן: "המחיצה", "כך משתעשעת אמי המשוגעת" ו"קליגולה" . גם בפעם הזו הוא לא אכזב… בבימוי קלאסי והומוריסטי, יחד עם צוות השחקנים המיומן והכובש של החאן, אנו נסחפים לתוך הדמויות על הבמה וחווים יחד איתם את ה"עורבים". למרות, הנושא הכאוב, הקהל לא נשאר אדיש לאמירות ולהבעות ההומוריסטיות של השחקנים.

Orvim 2)
צילום: יוסי צבקר

נהוג לחשוב שאחרי פטירתו של אדם הוא ישאיר אחריו ירושה, בתקווה שתהיה נכבדת… אבל, יש גם מקרים שבהם הירושה היא במגמה הפוכה- חובות. זה היה המקרה של משפחת ויניירון, שמצאה עצמה בחובות כבדים לאחר מותו של אבי המשפחה. ממשפחה אמידה ועשירה, הם הפכו למשפחה ענייה ומרוששת.

כיצד בנות המשפחה יצליחו להתמודד עם השינוי הזה בחייהם? ועד כמה רחוק הם יצטרכו ללכת כדי לשרוד?

הבעיה הולכת ומחמירה כשמקורבי המשפחה הופכים ל"עורבים" ומנסים לכרסם בכל פיסת רכוש שנותרה…

Orvim  (421)
צילום: יוסי צבקר

אנרי בק היה מחזאי צרפתי של הזרם הנטורליסטי שהתפרסם בעיקר במחזהו "עורבים". הנטורליזם הוא זרם בתיאטרון האירופאי, ששלט בתיאטרון בין 1880 ל-1920. על פי הזרם הנטורליסטי, המחזה מעביר על הבמה את המציאות. זהו תת- זרם של הריאליזם, השם דגש על הפן החברתי.
אנרי בק נגע באמת כואבת בתקופתו, בה היו לא מעט סקנדלים פיננסים בהם היו מעורבים בנקאים ותעשיינים.
אמנם המחזה עלה לראשונה ב-1882, אבל לצערי, הנושא עדיין רלוונטי ומצליח לגעת ביצרו הרע של האדם. כמו שאומרים "יצר האדם רע מנעוריו"…תמיד יהיה מי שיערוב לטרפו, כמו עורב. בכלכלה קפיטליסטית, בה כל אחד יכול לצבור נכסים ולהתעשר, יהיו כאלו שיעשו זאת על חשבון אחרים. בכל מקום שבו כסף וממון יתקיימו, כך גם השחיתות והחמדנות.
ניקח דוגמא מתוך המחזה, את מיסיה טסייה, שגולם על ידי אריה צ'רנר . הוא עשיר ורמת חמדנותו לא יודעת שובע. למרות היותו שותף לעסקים עם אבי המשפחה במשך שנים רבות, הוא אינו "מרחם" על אלמנתו ובנותיו וחומד לעצמו את נכסיו של המנוח. אך, הוא לא מסתפק רק בנכסיו. הוא רוצה לקחת לו לאישה את בתו של המנוח, הנאלצת להינשא לו (למרות סלידתה ממנו) בגלל מצבן הקשה של בנות המשפחה. בימינו נוכל בהחלט לראות את אותה גברת בשינוי אדרת (שינוי קל ביותר…).

Orvimיוסי צבקר-צלם  (682)
צילום: יוסי צבקר

מיד כשנכנסים לאולם קשה להתעלם מהתפאורה הנהדרת והמרשימה,פרי עיצובה של פרידה קלפהולץ אברהמי, הלוקחת אותנו אחורה בזמן, לתקופת הבורגנות הפריזאית. לתפאורה זו מצטרפות על הבמה, התלבושות המרהיבות בעיצובה של דליה פן הלר, שלא יכולות להשאיר אותנו אדישים.
התפאורה והתלבושות משחקות תפקיד חשוב בהצגה. הן מדגישות את הפער של מצב משפחת ויניירון בתחילת ההצגה עד לסופו. ממצב של תלבושות צבעוניות, מנצנצות מלאות חן ועושר למצב בסצנת הסיום בה רהיטים מכוסים בבד לבן ושמלות הפשתן הפשוטות של בנות המשפחה(ניתן לראות זאת בתמונה מעלה).

לסיכום,הצגה עם תפאורה ותלבושות מרהיבות, בבימוי קלאסי והומוריסטי וכרגיל, משחק מצויין של כל צוות שחקני החאן. הנאה מובטחת :-)

צפייה מהנה!

"עורבים" מאת אנרי בק | תירגום: דורון תבורי | בימוי: עודד קוטלר | תפאורה: פרידה קלפהולץ-אברהמי | תלבושות: דליה פן-הלר | תאורה: רוני כהן| עריכה מוסיקלית: רפי קינן | משתתפים: יהויכין פרידלנדר, עירית פשטן, נילי רוגל, ניצן לברטובסקי, נטלי אליעזרוב, כרמית מסילתי-קפלן, אודליה מורה-מטלון, איתי שור, אריה צ'רנר, אדי אלתרמן, אוהד ובר ודודו בן זאב .

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)