עוצמה נשית

ערביות ויהודיות יכולות לשבת יחדיו. נוף עתאמנה איסמעיל ועופרה שטראוס (צילום:
ערביות ויהודיות יכולות לשבת יחדיו. נוף עתאמנה איסמעיל ועופרה שטראוס (צילום: שירה וייס)

"הגיע הזמן שישימו את הפער בין המגזרים על סדר היום הלאומי. קידום הנשים במדינת ישראל הוא אחד הנושאים החשובים שיש", אמרה יו"ר עמותת יסמין עופרה שטראוס, בכנס השנתי של עמותת יסמין שנערך אתמול, חמישי בנוכחות מאות בעלות עסקים יהודיות וערביות

שטראוס התייחסה לדברי הנשיא רובי רבלין בארצות הברית על הפערים בחברה הישראלית. הכנס השנתי לעידוד עסקים קטנים ובינונים בבעלות נשים נערך בקונסרבטוריון העירוני בעכו. כ-300 נשות עסקים ויזמיות השתתפו בכנס שנשא את הכותרת 'הצלחות ההווה ואתגרי העתיד עבור עסקים בבעלות של נשים' ובין השאר השתתפו בו גם ראש העיר עכו שמעון לנקרי, יו"ר וועדה לקידום מעמד האישה בכנסת ח"כ תומא סלימאן, מיכל צוק המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה ואחרים.

האורח מגרמניה, ד"ר מיכאל בורכרד, מנהל קרן קונרד אדנאואר בישראל הזכיר כי כיום יותר נשים זוכות להשכלה מאי פעם, אבל הדרך רחוקה מלהסתיים: "הבעיה הזו קיימת גם במדינות מפותחות כמו ישראל או גרמניה. נשים מרוויחות פחות מגברים ומ-62 מיליון בנות בעולם מנועה הגישה להשכלה.  זה גם לא חכם, הכלכלה העולמית היא בהזדקקות נואשת לכוח הנשי. צמצום הפער הכרחי לא רק לעסקים, אלא גם לחברה, לבריאות ולחינוך", הוסיף ופנה לנשים שבאולם באומרו: "לא היה צורך בכנסים כאלו אם גם אתן לא הייתן מתמודדות עם אפליה וקשיים. תשאלו מה הממשלה והכנסת יכולות לעשות עבורכן. תפקידה של המדינה לאפשר לנשים לפרוח עסקית. נשות עסקים משנות את חוקי המשחק".

ערביות ויהודיות יכולות לשבת יחדיו. נוף עתאמנה איסמעיל ועופרה שטראוס (צילום:
ערביות ויהודיות יכולות לשבת יחדיו. נוף עתאמנה איסמעיל ועופרה שטראוס (צילום: שירה וייס)

"בחיים אין גבולות וחסמים, אם נרצה להשיג משהו, נשיגו", אמרה כיראם בלעום, מנכ"לית ומייסדת יסמין שציינה העמותה תומכת בכ-8,000 בעלות עסקים. "נמשיך לקדם ולהצמיח עסקים בבעלות יהודיות וערבית של נשים. אני מאמינה שנגיע בעתיד אינשאללה לחברה עתידית חזקה שמפרנסת בכבוד את אזרחיה ומאפשרת קרקע פורייה להידברות".

שטראוס, זכתה לתשואות כשדיברה בכנות וברגש על משפחתה ודרכיה: "בתחילה כשביקשו ממני להיות יו"ר העמותה, אמרתי שאני ממש עסוקה, אבל התחברתי. אולי דו קיום זה פאסה היום, אבל ביסמין למדנו שיהודיות וערביות יכולות להיות בחדר אחד וללמוד יחדיו, כשאנחנו מביאות יותר כסף הביתה אנחנו בעצם מדברות על עתיד טוב יותר למדינה ולילדים.  אני שומעת הרבה ביקורת על ישראל, גם מבית, אבל אני יודעת שזה תלוי רק בנו. כן, יש בעיות רבות במדינה, אבל אצלנו יש מודל שעובד עשר שנים. בנושא של עסקים בבעלות נשים, אנחנו בפיגור בישראל. אני עצמי טובה בלהיות יו"ר שטראוס, אבל לא בניהול עסקים קטנים. כשאבא שלי נתן לי את התפקיד בשטראוס הוא אמר לי שזה לא פיקניק. אני מנהלת עסק גדול, אבל סבתא שלי התחילה אותו ואני זוכרת ממנה מה זה כשאין כסף וכשהבנק מסרב לך".

כוהנת הדיאטות חלי ממן סיפרה קצת על דרכה למעלה והעשירה את הנוכחות בכמה טיפים להצלחה. "הכל התחיל אצלי ממקום של קושי, לא קל להיות ילדה שמנה. המשפט הראשון שבעלי אמר לי כשהוא פגש אותי היה 'כמה שאת יפה, ככה את צריכה לרזות'. שאלו אותו איך הוא התחתן איתי, והוא אמר שהוא ראה את הפוטנציאל. הרבה מההצלחה שלי היא בזכות בעלי כי זה לא מובן מאליו שמאחורי אישה מצליחה עומד גבר.

"שימו עצמכן ליד מישהו שמאמין בכן, מה שאדם צריך בשביל להצליח זה אפילו בן אדם אחד שיאמין בו ואם אין לכן את זה בנמצא, לכו לאיש מקצוע. לא קיימת בעיה שאין לה פתרון. תתייעצו, תשתפו, תמיד הקפדתי לשתף, אין לי טיפת אגו. אני גם לא מרשה לעצמי לעשות דברים שיכולים לסכן את העובדים שלי והעסק. מה שעומד מול עיני בכל פעם שאני עומדת בפני עסקה זה לא מה שאני ארוויח, אלא אם אני יכולה לעמוד בהפסד".

מנתוני עמותת יסמין עולה כי בישראל ישנם כ-465,000 עסקים, אשר 99% מתוכם מוגדרים כעסקים קטנים ובינוניים. בישראל רק 21.5% מתוך כלל העסקים הם בבעלות נשית בלבד, ואילו כל השאר בבעלות משותפת עם גברים או עם בני משפחה. עם זאת בעשור האחרון מספר הנשים העצמאות עלה ב- 50%.

הפאנל "מגדילות לעשות" אירח שלוש נשים בהחלט מעוררות השראה. נילי דוידוביץ', חרדית תל אביבית שייסדה את דעת – מרכז פיתוח ובדיקות תוכנה שיתפה בסיפור יוצא הדופן שלה. "אצלנו אין שעות עבודה נוספות מעבר לשמונה שעות ביום, חשוב לי לקדם את הנשים כי קידום מקצועי הוא גם כלכלי", היא אמרה, "יש אצלנו עובדת שלא תעלה במעלית אם יעלה בה גם כן גבר, פעם הייתי איתה בחניון ונאלצנו להמתין זמן רב מאוד עד שסוף סוף הצלחנו למצוא מעלית ללא גברים…אבל לא עלה בדעתי לחשוב שזה מציק עבורי או שהיא מעיקה, אלא חשבתי על פתרון מיוחד.

"ביום שהרווחתי משכורת של היי טק קניתי נעלי בית, מגפיים וגם פיג'מות ביום אחד לכל ילדיי, קודם זה לא היה אפשרי עבורי. האשה גדלה עם האמונה שעליה לשרת את בעלה כדי שהוא ילמד תורה, איך היא יכולה לקום ולהחליט שהיא תשרת את עצמה? כיצד נשים שיושבות בבית כבויות, בלי עשיה, יכולות לחשוב בכלל לצאת החוצה? הרי עליהן להיות צנועות, גם בהתנהגותן. קשה לעשות את הסוויץ', כל החיים אמרו לי שאסור לי לעמוד מול קדמת הבמה, שעלי להסתפק במועט, שגשמי הוא אסור, אבל אם יהודה הנשיא היה אחד מעשירי העולם, למה אני צריכה להסתפק במועט? התייעצתי עם רבנים ולכל ספק שהיה לי מצאתי תשובה. הגעתי למקום שאני מאוד שלמה עם עצמי ודרכיי".

נוף עתאמנה אסמעיל, זוכת מסטר שף הערבייה הראשונה ומי שנחשבת פורצת דרך בתחום הקולינריה, הרשימה כשסיפרה כי השלימה לא פחות מארבעה פוסט דוקטורטים בתחומים שונים של מיקרו ביולוגיה. "תארו לכם אילו לחצים יש על אשה ערביה שלא רוצה להיות מורה אלא להמשיך לתארים שני ושלישי. אבא שלי אמר לי 'השמיים הם הגבול ואני אהדוף כל אדם שינסה להכניע אותך כי את מסוגלת לעשות הכל' . מה הביא אותי למטבח ? רציתי להראות שמטבח בשביל נשים זה לא מקום של דיכוי, אנחנו נכנסות למטבח כי אנחנו רוצות, שנית, להראות לנשים שאפשר לבחור, להתקדם וללכת לתחומים שהם פחות מקובלים ומטרה נוספת שלי הייתה להעביר מסרים של דו קיום דרך האוכל".

אחד החלקים המשמעותיים בכנס היה הנטוורקינג בין הנשים הרבות. מזי וורצל בעלת משרד יחסי ציבור בנהריה אמרה כי הכנס גורם לה להרגיש מועצמת ביותר. "סביבי נשים חזקות ומשפיעות וכאשת עסקים עצמאית צעירה שעברה כברת דרך לא פשוטה הגעתי כדי להכיר קולגות ולעשות שיתופי פעולה עסקיים . קשה להיות בעלת עסק בפריפריה אבל קשה יש רק בלחם". מהא סאוד, מעצבת תכשיטים מעכו הוסיפה: "כאן לא מתעסקים בפוליטיקה ואני מבסוטה שאפשר להכיר כאן נשים נוספות ולהתפתח".