עונת היובש

ספר הביכורים של מילה קידר , בהוצאת "פרדס" , לשון הספר עשירה, אך קלה וקולחת . מאד נהניתי מן הקריאה .

geshem

גשם1

גשם

הזיה ריאליסטית או ריאליזם הזוי .
בשלוש מלים : ספר טוב מאד.

בקצרה על מילה קידר, ילידת 1985 עלתה עם הוריה מקייב בגיל 5 , היא מתכנתת ופסיכולוגית במקצועה וחברה בקבוצת "דור 1.5" המורכבת מצעירים ממוצא רוסי שהפנו בתחילה גב ל"רוסיות" שלהם ועתה חוזרים אליה באמצעות שירים, אוכל , זכרונות , אמנות, תרבות וגם ספרות. (יש האומרים שקבוצת "דור 1.5 " היא למעשה תמונת המראה של קבוצת ה"ערספואטיקה" המבליטה את התרבות המזרחית).

בספרה משלבת מילה את כל מה שקרוב אליה – העליה של ילדים צעירים עם הוריהם מרוסיה, הניכור בחברת הילדים הישראלית, הקליטה הקשה של ההורים בארץ החדשה, אבל גם אורח החיים התל אביבי כל כך, המנוכר, בתי הקפה, הבילויים באוירה האורבנית, והמנטליות הישראלית .

תחילתו של הספר מתכתבת עם "מאה שנים של בדידות" גשם בלתי פוסק בעיר שאינה הולכת לישון. גשם ללא הפסקה, שלושה ימים ושלושה לילות. ואחרי זה – כלום. צחיחות.

הבצורת מתבייתת גם אצל יאיר קוגן, מתכנת מפוטר, המנסה לתרגם אגדת ילדים מחורזת של פושקין, הבצורת גם נוחתת אצל ענבר, המלצרית מבית הקפה שהיא אמנית ביישותה המתיידדת עם יאיר ונכנסת לחייו. עצירת הגשמים מביאה גם לעצירת היצירתיות שבה . לאקלים היבש יש גם השלכות על משק המים במדינה, על התעסוקה, על הגזירות הכלכליות ועל האוירה הכללית שפושה בארץ ומעכירה את מצב הרוח הלאומי.
היה או לא היה. אבל בהחלט ייתכן. או שלא…

משפחתו של יאיר מרכזת בתוכה את כל הסוגות של העלייה הרוסית. אנשים אינטלקטואלים, תרבותיים ובעלי נימוסים. האם משתלבת בארץ כמורה למתמטיקה , האב מוצא את פרנסתו כשומר בסופרמרקט וכעבור מספר שנים חוזר לרוסיה. הבן , שלא סולח על הטראומה שבעזיבת האב מתבגר אל תוך הישראליות שבה הוא חי , אבל כצופה מהצד.

לשון הספר עשירה, אך קלה וקולחת . מאד נהניתי מן הקריאה .
הספר יצא לאור במימון המונים שהביעו את אמונם בכתיבתה של מילה קידר והוא ספר חשוב בנדבך יצירות של סופרים ישראליים צעירים .
אני אצפה ליצירה נוספת מפרי עטה של מילה קידר.

מרת נחת
זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.