עו"ד אודליה אלטמן | ידועים בציבור בעל כורחם

מה הם ידועים בציבור? מה הם ידועים בציבור בעל כורחם? מה מעמדם המשפטי של ידועים בציבור? אודליה אלטמן בפוסט חדש על הנושא

בחורה עם מחשב נייד

מה הם ידועים בציבור?

אלה אנשים שגרים יחד, מנהלים משק בית משותף ומקיימים חיי אישות. מקור השם הוא מטעה. ידועים בציבור הם לא כאלה שהציבור מכיר אותם כזוג, אלא כאלה שרואים את עצמם כבני זוג, למרות שלא נישאו זל"ז.

מה מעמדם המשפטי של ידועים בציבור?

יש הרבה דימיון לנישואין- הם יורשים אחד את השני, יכולים לתבוע מזונות זמ"ז בחייהם או לאחר מותם, והם הופכים שותפים האחד בנכסים ובחובות של האחר, שנצברו בתקופת הקשר ביניהם.

האם כל זוג שגר יחד הם ידועים בציבור?

כמובן שלא. יש זוגות שגרים יחד בלי רצון וכוונה ליצור מערכת יחסים משפטית, למשל זוג חברים שרק בודקים את המגורים המשותפים לקראת חתונה. האקדמיה ללשון אפילו טבעה מונח לזה: "זוגרים". זוג שגרים יחד. הבעיה היא שאם הם נפרדים או שאחד מהם מת, אז השני יכול לטעון שהם היו ידועים בציבור, גם אם בעצם הם לא היו כאלה, כדי לקבל את הזכויות המשפטיות שציינתי.

תני לי דוגמאות לידועים בציבור בעל כורחם?

היו הרבה תקדימים בהם עוזרות בית ומטפלות בקשישים טענו אחרי מותם שהן היו בנות זוגם, והן גם החתימו אותם על צוואות או על העברת רכוש במתנה. היה מקרה של גבר צעיר שנהרג, וחברתו לחיים דרשה לרשת את הדירה בה גרו, שהוא קיבל מתנה מסבתו. אימו, הבת של הסבתא, חשבה שהדירה תחזור אליה – והתבדתה, כי נקבע שהם היו ידועים בציבור.

בפס"ד חדש אחר סרסור תבע את הפרוצה שהעסיק, ששניהם התקיימו מהאתנן שלה, ודרש לקבל מחצית מהדירה שהיא קנתה, למרות שהיא לבדה שילמה את המשכנתא עליה. זה היה קייז מסובך, כי הם חיו יחד שנים, ניהלו משק בית משותף באותה דירה, נולדה להם בת משותפת, ומבחינה משפטית טהורה הם בהחלט היו ידועים בציבור, והגיע לו לקבל חצי דירה. אבל בית המשפט, שהרגיש שיש פה חוסר צדק, קבע שכאשר מתקיימים יחסים של ניצול, אין להכיר בשיתוף נכסים, והסרסור לא קיבל חלק בדירה.

איך נגן על עצמנו ולא נהפוך לידועים בציבור בעל כורחנו?

צריך שילוב של שני דברים – הסכם ממון יכול למנוע שיתוף ברכוש ולמנוע יצירת חובת מזונות, וצוואה יכולה לפתור את בעיית הירושה. אם שני המסמכים יערכו כראוי, נהיה מוגנים לחלוטין.

הדף הרשמי של עו"ד אודליה אלטמן

עו"ד אודליה אלטמן
אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה אלטמן כדרך קבע בתוכניות הטלויזיה והרדיו השונות ומשתפת את קהל הצופים והמאזינים בסוגיות מתחומי עבודתה.