עו"ד אודליה אלטמן – הסדרי ראייה וביקורים בחגים

ההורים גרושים – עם מי יבלו הילדים את החג? למה עונת החגים היא עונה "חמה" לעורכי דין העוסקים בנושא הגירושין? מה עושים כשהזוג מחליט להתגרש? מה עושים עם הילד בחופש הגדול?
בפוסט הבא עונה עו"ד אודליה אלטמן לשאלות אלו ונוספות בתחום הסדרי ראייה להורים גרושים

בחורה עם מחשב נייד

כשהחגים בפתח, האם את מרגישה רגיעה במלחמות הגירושין?

להיפך, עונת החגים אצל עורכי דין לגירושין היא דווקא עונה "חמה". לקראת החגים אני עובדת הרבה יותר קשה, ומתפקדת פחות כעו"ד, ויותר כגננת: "היא לא נותנת לי את הילדים", "הוא לא בא לקחת את הילדים"… זוועה. משגעים אותי. זוגות גרושים בד"כ לא מסתדרים טוב זה עם זה, ולא מגלים גמישות כשצריך להחליף/לדחות/לבטל ביקורים. דוגמאות לבעיות נפוצות בחגים: אבא נוסע לחו"ל, ולא רוצה להחמיץ את הביקור שלו עם ילדיו. לאמא יש אירוע משפחתי גדול דווקא בחג שבו תור אבא לקבל את הילדים.

למה זה קורה? הרי לכל זוג שמתגרש יש הסכם או פסק-דין שקובע את הסדרי הראייה?

נכון. הבעיה היא שהסדרי ראייה הם לפעמים הפרק הכי קצר וסתמי בהסכם גירושין או פס"ד. אנשים לא משכילים לנסח היטב כתב תביעה להסדרי ראייה, או הסכם גירושין, ולצפות בעיות שתתעוררנה. הרבה פעמים כתוב בהסכם גירושין רק משהו כמו "את החגים יבלו הילדים אצל האב והאם לסירוגין", וזהו. זה מאד לא ברור, וכך נוצרות הרבה מריבות מיותרות. כשבאים לחיות לפי ההסכם – פתאום לא יודעים – למשל: אם ליל הסדר נפל בשבת, וזו שבת של אמא, אבל בשנה שעברה הילדים היו אצל אמא בליל הסדר, אז מה קורה? פעמיים ליל הסדר בלי אבא? או שהשבת של אמא תידחה לשבת הבאה? או למשל, חג סוכות אצל אבא – מה זה אומר? מערב חג ראשון עד שמחת תורה? כל החג, כולל חול המועד? או חג ראשון אצל אמא ושמחת תורה אצל אבא? חשוב להבין: החוק לא נותן לנו תשובות. כל זוג שמתגרש קובע את זה לעצמו בהסכם הגירושין, או שביהמ"ש קובע זאת עבורו בפס"ד בעקבות הגשת תביעה.

איך נכון לנסח הסכם גירושין בסוגיה הזו כדי למנוע בעיות בעתיד?

הסכם גירושין לא ברור בסופו של דבר יביא אתכם לבית המשפט, לתביעות, שבדיוק מהן שרציתם להימנע כשעשיתם הסכם. הסכם טוב הוא כזה שאינו מצריך דיונים בין הצדדים ופרשנויות. קודם כל צריך לבנות טבלה מפורטת של החגים, על פי החופשות ממוסדות החינוך כמובן, ולפרט בדיוק כמה ימים מכל חג נכללים בביקור- ערב חג, חג, חול המועד, ברחל בתך הקטנה. חג אחד לאמא, חג אחד לאבא. ואז כותבים בהסכם שבשנה הבאה זה הפוך – וכך אם בראש השנה בשנה הנוכחית הילדים היו אצל אבא, אז בשנה הבאה הם יהיו בחג הזה אצל אמא, וחוזר חלילה.

ומה קורה בחופש הגדול?

כגודלו של החופש, כך גודלה של הבעיה. תמיד כותבים בהסכמי גירושין ובפסקי דין שהחופש הגדול יתחלק בין ההורים חצי – חצי, אבל זה לא מספיק טוב. יש לקבוע בהסכם, או בתביעה שאנחנו מגישים בעניין הסדרי ראייה – איך בדיוק הוא יתחלק: שבוע – שבוע? שבועיים – שבועיים? חודש – חודש? אם הילדים שוהים ברציפות שבוע – שבועיים אצל הורה אחד, רצוי לתת להורה השני מועדי ביקור במהלכם, אחרת הנתק ארוך מידי.

כמו כן חשוב מאד להתייחס לשאלה אם מותר להורים לקחת את הילדים לחופשה בחו"ל, לכמה זמן, כמה זמן מראש עליהם להודיע על כך להורה האחר, ואילו ערבויות עליהם להמציא לכך שהילדים אכן יוחזרו ארצה בתום הטיול. כדאי גם לקבוע חובת קשר טלפוני, או בסקייפ, עם ההורה שנשאר בארץ.

למאמרים וקטעי וידאו נוספים בהם עונה עו"ד אודליה אלטמן בנושאים גירושין, משפחה וירושה

עו"ד אודליה אלטמן
אודליה אלטמן, עורכת דין ובעלת משרד עצמאי כ-28 שנה. עו"ד אודליה אלטמן עוסקת בדיני משפחה, כגירושין וירושה: צוואות, הסכמי ממון, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, אבהות, ידועים בציבור, פונדקאות ועוד. בנוסף לעבודתה משתתפת אודליה אלטמן כדרך קבע בתוכניות הטלויזיה והרדיו השונות ומשתפת את קהל הצופים והמאזינים בסוגיות מתחומי עבודתה.