עובש בבית מה עושים?תקראו תדעו

בחורה עם מחשב נייד

 

עובש בבית

 

מי לא מכיר עובש? ראינו אותו פעמיים רבות  מהלך חיינו אם זה על לחם שנשכח מספר ימים או קיר במקלחת שעוצב מחדש בצבעים ירוק/שחור ובל נשכח את המלפפון שגידל סוודר במקרר.

 

אז מה הוא בעצם עובש?

 

המושג עובש עונה בעצם על מגוון רחב של תופעות שכולם בעצם כיסוי של פטרייה או מספר סוגי פטריות משטח מסויים, יכול להיות עובש על קיר ויכול להיות עובש על פרוסת לחם או כל חומר אחר.

 

 

אז מה אנחנו יודעים על אותם פטריות שמרכיבות את העובש?

 

כלל הפטריות דורשות תנאי לחות/רטיבות גבוהים על מנת להתפתח, הפטריות ניזונות מפירוק חומרים אורגניים ומהווים גורם חשוב מאוד במערכת האקלוגית בתפקיד של פירוק ומחזור מחדש של חומרים אורגניים בטבע.

 

הפטריות מתרבות ברבייה אל מינית ומינית ולפעמים בשני הצורות גם יחד, כאשר ייצור נבגים זה אחת הדרכים של הפטריות לשרוד תנאי אקלים משתנים וכל פטרייה מייצרת אלפי נבגים שיכולים להיות נישאים ברוח או במים.

 

הפטריות יעילות לנו בני האדם ומשמשות אותנו במגוון מאוד רחב של שימושים(מחזור חומר אורגני,פנצלין,ייצור גבינות,נקניקים,רוטב סויה וכו..) ומנגד חלק מאותן פטריות גורמות לנו לחולי ועל זה נפרט בהמשך.

 

העובש מורכב מאחד או יותר מהפטריות הבאות:

 

1.אספרגילוס  (Aspergillus)- האספרגילוס הוא אחד מהפטריות היותר נפוצים הנמצאים בעובש וגם אחד המסוכנים לבריאותנו. הגידול המהיר של העובש בדרך כלל נראה לאחר הצפה של מים או מי ביוב אך יכול להיות בכל מקום בו יש לחות גבוה וחומר אורגני המשמש כמזון לפטרייה.

 

האספרגילוס מייצר מיקוטקסין (רעל) שמסוכן מאוד לאנשים עם מערכת חיסונית פגומה (חולה סרטן,איידס וכו..) או אנשים עם מחלות נשימתיות כמו אסטמה.

 

לאנשים עם מערכת חיסונית תקינה האספרגילוס לא מהווה סכנה גדולה אך עדיין יכול לגרום לבעיות בריאותיות הפוגעות באיכות החיים ונרחיב לגביהם בהמשך.

 

2.אלטרנריה (Alternaria) – האלטרנריה נמצאת בעיקר מחוץ לבית אך פטרייה זו שנבגיה נישאים באוויר יכולה בקלות להיכנס לבית ולעיתים יהיה ניתן למצוא אותה על שטיחים, בגדים ושאר משטחים אופקיים.

 

פטרייה זו לא זקוקה ללחות גבוה על מנת להתרבות ולכן נמצא אותה גם במקומות יבשים יחסית .

 

זיהוי -לפטרייה זו יש "שערות " ארוכות עם מרקם קטיפתי וצבע שנע מירוק כהה לחום.

 

האלטרנריה מייצרת "מיקוטוקסין (רעל) ונבגים הידועים כגורמי בעיות נשימה כמו אסטמה.

 

3.קלאדוספריום (Cladosporium) – למרות שהקלדוספריום נמצא בדרך כלל בחוץ (כמו הלטרנריה) הוא יכול להתפתח יפה גם בבית בתוך מקומות חשוכים ולחים כמו חדרי שירותים ומקלחת שלא מאווררים כראוי, מזגנים, חדרים עם קירות חיצונים בלי בידוד טרמי, יסודות של הבניין (גשרי קור), עליות גג, מרתפים וכו..

 

זיהוי- עובש קטן שנראה כמו פלפל שחור.

 

סכנה- למרות שהקלאדוספריום לא מייצר מיקוטוקסין (רעל) הוא עלול לגרום לבעיות בריאותיות לאנשים עם אלרגיה בעיקר כי הוא נישא באוויר וקשה למיגור.

 

4.פנציליום (Panicillium) – בדרך כלל נמצא על חומר אורגני לח ורקוב בטבע ובבית נראה אותו על המזון שלנו כמעין "צמר" בצבע ירוק-כחול- לבן ואכילה של אוכל עם עובש עלול לגרום לקלקול קיבה.

 

הנבגים הנישאים באוויר של הפנציליום עלולים לגרום לאלרגייה המלווה בנזלת,דימוע ושיאול.

 

הפנציליום יכול לגדול גם במערכות מיזוג, מרתפים וכו…

 

 

השפעות בריאותיות של עובש :

 

כפי שציינו העובש מורכב ממספר פטריות המייצרות מגוון מיקוטוקסינים (רעלנים) ונבגים העלולים לגרום למחלות וסיפטומים שונים חשוב לזכור שלא כל אחד מושפע בצורה זהה ובדרך כלל ההשפעה קשורה למצבו הבריאותי וחשיפתו לסוג הפטרייה של כל אדם באופן אינדבדואלי אך בכללי אלו הסיפטומים שעלולים להיות לאדם שנחשף לעובש:

 

בעיות נשימה – התקפי אסטמה, צפצופים

 

שאול- התקפי שיאול,היווצרות ליחה,

 

נזלת- גודש בסינוסים

 

עיניים- צריבה,דימוע, אדמימות

 

עור- פריחה,גירוי

 

מערכת עצבים- כאבי ראש,בעיות זיכרון, מצבי רוח,דיכאון

 

הטיפול בעובש הנמצא בבית אם זה עובש במקלחת או במזגן או בכל מקום אחר חייב להעשות במהירות וביעילות על ידי שימוש בחומרים המתאימים וזאת לאחר זיהוי מקור הרטיבות/לחות וטיפול בו על מנת למנוע הישנות של היווצרות עובש חדש .

 

אלעד אורי- אגרונום ומדביר מורשה

 

054-4603208

 

www.jukbarosh.com