עובר קטן ! האם עלי להיות מודאגת ?

בחורה עם מחשב נייד

האם עלינו להיות מודאגים כשנאמר לנו שהעובר קטן לעומת גיל ההריון?

אולטרהסאונד לגדילת העובר מתבצע באופן שגרתי בשבועות 30-34 להריון . קיימת משמעות שונה לפער גדילה של 2-3 שבועות המתגלה בשבועות הריון מוקדמים לעומת מאוחרים: ככל שמדובר בהריון צעיר יותר פערים כאלה הינם בעלי משמעות גדולה יותר. במקרים שבהם אותר פער בגדילת העובר יש לבדוק תחילה כי גיל ההריון נכון ובמידת הצורך לתקן אותו לפי בדיקות אולטרסאונד שבוצעו  מוקדם בהריון. בחלק מהמקרים יתברר כי מדובר בהריון צעיר יותר ולא בעובר קטן.

משקל וגובה האשה ההרה משפיעים כמובן על משקל העובר ויש בכך הגיון אבולוציוני (שהרי בסופו של דבר משקל הילוד צריך להתאים לגודלה של האשה היולדת אותו). הורים נמוכים/”קטנים” בדרך כלל ילדו תינוקות קטנים יותר מהורים גבוהים /”גדולים”. עוברים  קטנים על רקע משפחתי /גנטי יכולים להיות בריאים לחלוטין.

אולם כדי להגדיר כי עובר קטן על רקע הגנטיקה של הוריו ולא עקב הפרעה (בדרך כלל שליתית) המונעת ממנו לממש את פוטנצאל הגדילה שלו ברחם יש צורך בהערכה נוספת. הערכה זו מבוצעת בבדיקת אולטרסאונד וכוללת פרט להערכת המשקל גם הערכת הפרופיל הביופסקלי (נוכחות תנועות גוף , תנועות נשימה, טונוס  ותקינות נפח מי השפיר) וכן הערכת זרימות הדם בכלי הדם הטבורים והעובריים. המשך המעקב תלוי בתוצאות בדיקה זו. כאשר ההערכה תקינה והפערים בגדילה אינם קיצוניים יומלץ מעקב גדילה חוזר לאחר 2-3 שבועות. במקרים של חשד לעיכוב גדילה על רקע שליתי ובכל מקרה של פערי גדילה קיצונים יהיה צורך בברור נוסף ובהמשך מעקב הריון בסיכון.

במקרה שבו יהיה חשש למום בעובר נבצע סקירה נוספת הנקרת סקירה מכוונת , מטרת הסקירה המכוונת הינה אם כן לאשר או לשלול המצאות מומים ובמקרה של הדגמת מום לאפיין אותו בצורה מדויקת ומפורטת ככל שניתן. זאת על מנת לאפשר לך קבלת יעוץ מהימן יותר באשר למשמעות הממצאים עבור בריאות התינוק שייוולד.

אם יש לך שאלות נוספות בנושא הריון ובדיקות אולטרסאונד מוזמנת להכנס לעמוד שאלות ותשובות באתר שלי ולשלוח לי שאלה באופן אישי .

הריון בריא קל ומהנה – ד"ר אפרת חדי