עאידה / סמי מיכאל

הספר זורם מעניין לעניין ומשלב את כל תחומי החיים של הדמות ואת כל מערכות היחסים שלה ונותן תחושה שאנחנו מלווים אותה ונוכחים לצידה

עאידה

הוצאת זמורה ביתן 2008, 269 עמ'

מקור

זאכי דאלי הוא איש קשיש. הוא מגיש תוכנית דוקומנטארית מאד פופלארית בטלויזיה העירקית.

זאכי נאמן לאהבה ישנה לאישה שמתה – נור ולכן הוא חי לו בבדידות מזהרת בבית גדל מידות, שבנו הוריו שנים לפני שעזבו לארץ ישראל. כל משפחתו התפזרה. שני אחיו חיים בארה"ב ואילו אחותו גרה באנגליה בעוד שהוריו מסרבים לעזוב את ארץ ישראל אפילו לא לטיול. אמו אומרת שהיא לא מעוניינת להתמודד עם השפה הזרה שבה מדברים שם.

לילה אחד הטלפון מצלצל ומעיר את זאכי משנתו. במהלך השיחה הוא מתבשר שגופה של אישה מונחת על סף דלתו. מכאן ואילך, חייו משתנים. הוא אינו לבד יותר וצריך לחלוק את ביתו וחייו עם דמות נוספת. הוא קורא לה עאידה. בעיניו, הפליטה הכורדית האילמת הכמעט מתה בנפשה ובגופה, שלאיש מהם אין מושג איך וכיצד הגיע אל סף ביתו, דומה לנסיכה האתיופית מהאופרה שהוא כ"כ אוהב. הוא מטפל בה עד שהיא מחלימה פיזית בעיקר והיא אינה מוכנה לעזוב את ביתו.

התקופה היא תקופת שלטון העריצים של סדאם חוסיין בבגדאד שבה לא נשארו יותר יהודים, בין שתי מלחמות המפרץ. זאכי דאלי הוא היהודי האחרון שנותר מקהילה מפוארת שחיה במקום שנים רבות וארוכות.  הוא מסרב לעזוב את בגדאד ואת עירק ולא בשל רכוש, אלא בשל רצונו לחיות בארץ הזו. בזכות אחיו ששולחים לו כסף, הוא חי חיי מותרות ויכול לעסוק באומנותו בארץ שהשלטון בה מסוכן לכולם כולל המעמד השליט.

הספר מורכב ממערכות יחסים מסובכות החל ביחסיו של זאכי עם חברו הטוב נזאר אל סייד שלו תפקיד ומעמד חשובים בתוככי ההירארכיה של סדאם חוסיין דרך שכנתו האומללה שמשפחתה סובלת את נחת ידה של העריצות והאימה, המשך בג'ליל (שלמה) אחיה של נור שהתאסלם, אבל המשיך להלוות אל זאכי בגלל השפע השורה בביתו וכלה בנהג ומשפחתו שמנהלים את משק ביתו בנוסף לדמויות משניות אחרות שנותנות לסיפור זויות שונות. כל אחד רוצה מזאכי משהו וזאכי שמודע לכך נותן להם כל אחד לפי מידת ההזדקקות שלו אליהם.

זה הספר הראשון של סמי מיכאל שאני קוראת. את חצוצרה בואדי לא צלחתי ולכן ראיתי את הסרט.  הספר הזה לא התמסר לי בקלות. לא הצלחתי לקרוא בו כהרגלי אלא מספר מועט של עמודים בכל פעם אולם הוא שווה את ההשקעה. זהו ספר כתוב היטב, הוא זורם מעניין לעניין והדמויות ארוגות ומשתלבות זו בזו, משלימות זו את זו. עושה רושם שהספר מעלה את הוי החיים בתקופה אליה הוא מתייחס, בצורה אותנטית ביותר. הוא משלב את כל תחומי החיים של הדמות ואת כל מערכות היחסים שלה ונותן תחושה שאנחנו מלווים אותה ונוכחים לצידה. התיאורים מאד מציאותיים וגם כשהוא רוצה לתאר סצינה של שחיתות מוסרית, הוא לא נכנס בכלל לתאור של הפרטים מלבד הסיטואציה עצמה. הקורא כבר יודע מה קרה שם באותם הלילות ואין צורך להאכיל אותו בכפית לפרטי פרטים. סיפור האהבה בספר יפיפה ועדין והוא מהווה ניגוד מושלם לחיי האימה והפחד שמעבר לחומת הבית שבו הוא נבנה ומתקיים.

סיגלית בן-ישראל
כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.