סתיו יפני, יום ספורט וערב אלכוהול

איך נראה הסתיו מהשכונה שלי בטוקיו? וגם, על הארוע הפותח את הסתיו ועל זה החותם אותו .


הסתיו היפני כזה מקסים ויפיפה עד כי רשרושו של עלה נושר עושה לי רשרוש בלב ובנשמה ומעיר בי מקומות מודחקים, רגשיים ועמוקים. אני אוהבת את העונה הזו, היופי ניכר בכל מקום, בשדרות עצי המייפל או הגינקגו המחליפים צבעם בתאטרון הטבע המושלם. עלי שלכת בגווני צהוב, כתום, אדום וחום מתגלים במלוא תיפארתם.

סתיו בשכונה שלי בטוקיו
סתיו בשכונה שלי בטוקיו
photo 3
שדרת עצי הגינקגו המהממת

 

סתיו בשכונה שלי בטוקיו

photo 2 עותק 2

 

photo 1

יום ספורט הוא ארוע רציני ביפן

הארוע המרכזי והחשוב המבשר על בוא הסתיו הוא ה- 運動会 Undo-kai, יום ספורט. חוגגים אותו ביפן בגנים ובבתי ספר, כולל תיכון.

אף אחד לא יכול להתחמק מזה, לא הילדים, גם אלה עם מוגבלויות פיזיות, המורים וגם ההורים. כולם משתתפים, בין אם הם אוהבים ספורט או לא. לכן דואגים לקבוע אותו בסוף השבוע, כשכולם בחופש. והילדים מתכוננים ומתאמנים ברצינות רבה מספר שבועות לפני המאורע והתוצאות מדויקות ומקצועיות להפליא.

הארוע נעשה בדרך כלל ברחבת הספורט של בית הספר ונפרס על גבי כמעט יום שלם, מהבוקר ועד אחר הצהריים בבתי הספר. בגנים יום הספורט קצר יותר ונמשך שעות ספורות ברוב המקרים. ההורים מקבלים מראש תכנייה מדוקדקת עם רשימת הפעילויות, הזמנים וסדר הופעתם.

בהפסקת הצהריים המשפחה מתכנסת יחד, אוכלים אובנטו משפחתי בסטייל של פיקניק רב משתתפים. כבר כשמגיעים לבית הספר בבוקר דואגים לתפוס מקום, פורשים מחצלת והולכים לרחבה להריע ולעודד את הילדים.

השנה יצא שה'אונדוקאי' של בני ובתי היה בסמיכות של יום זה מזה. דאגנו שמא הטייפון הצפוי יכריע וישבש את היום ונאלץ להגיע במועד חלופי, אך למזלנו הוא הופיע רק למחרת כך שהארועים התנהלו כסדרם.

עדן בכורי יצא מוקדם, אני השכמתי כדי להכין את התיק עם המחצלת, השתייה, הפירות החתוכים והאובנטו המשפחתי והיפני שלי נטל חלק בהקמת הארוע כחלק מתפקידו ההתנדבותי.

ההורים משתפים פעולה לא רק בעצם נוכחותם, אלא בהשתתפות בפעילויות ספורט המוקצות להורים ובעבודות התנדבות של עזרה ארגונית במתחם אשר נקבע לחלקם מראש.

אחת הפעילויות הפופולריות היא משוך בחבל.
אחת הפעילויות הפופולריות היא משוך בחבל.
יוצרים פירמידה אנושית.
יוצרים פירמידה אנושית.
האובנטו המשפחתי שהכינותי מראש לכבוד הארוע עם מטעמים שעדן אוהב.
האובנטו המשפחתי שהכינותי מראש לכבוד הארוע עם מטעמים שעדן אוהב.

 

מרתון מירוץ שליחים כיתות ו'

[youtube wNiksepRfqY nolink]

 

ומיה הקטנה במרתון מתוק וקצרצר:

[youtube 2U7B-SGslXQ nolink]

 

ערבי אלכוהול מטורפים בסוף השנה

בנובמבר או במהלך דצמבר, כשהשנה האזרחית עומדת להסתיים נהוגה ביפן מסורת של 'בוננקאי'. Bonenkai 忘年会, שפירושו המילולי הוא: ארוע שיכחת השנה שחלפה. וכשמו, מטרת הארוע היא לשכוח את מה שלא רוצים לזכור מהשנה החולפת טרם קבלת השנה החדשה. ואיך הם עושים זאת? עם הרבה הרבה אלכוהול.

עמיתים לעבודה או חברים נפגשים במקום שהוזמן מראש, לרוב באיזקיה (בית בירה/מסעדה) וצורכים מנות אוכל יפניות ואלכוהול עד לא ידע במחיר ידוע מראש. המחיר לאדם אינו עולה על 5000 ין, או, כפי שהיה בבוננקאי של אימהות הגן, שילמנו כל אחת 3500 ין (כ-116 ש"ח נכון ל 3/12).

נהוג לבקר ביותר ממקום אחד, מה שנקרא "אפטר פרטי" ושם בדרך כלל מגיעים לשלבים המתקדמים והקיצוניים בצריכת האלכוהול ובטירוף הנובע מכך.

אני אוהבת לשתות איתם. כשיפנים שותים הם 'מתהפכים', נו, קצת כמוני…פתאום הם הכי פתוחים בעולם, אומרים כל מה שבא להם, בלי פילטרים, רועשים מאד, צוחקים בקול רם ומגיעים למצבים קיצוניים.

כשהחברה בא אתה חי מעודדת אותך במשך היום להיות מאופק וכנוע לסדר החברתי, אותה חברה גם דואגת לפתחי איוורור ושחרור כמו קראוקה (קריוקי) או ערבי שתייה מעין אלו. אם במשך היום יש דרך מסוימת לפנות אל הבוס שלך, בערבים של שתייה מתפוגג לו כל זכר לאותו סדר היררכי. אנשים מגלים סודות אישיים, מתלוננים על כל מה שישב על ליבם והודחק פנימה.  בערב כזה הכל מתפרץ ויוצא, הכל אפשרי ומותר.  בארועים כאלה, המכונים גם 'נומיקאי' (ארוע שתייה) היפנים משתפים בחופשיות ללא עכבות ומעצורים ברגשות ובמחשבות אותם אין מצב שהם ישתפו במצב רגיל. ומה שהכי מדהים הוא שלמחרת בעבודה, לא משנה מה נאמר והתרחש בליל אמש, כולם מתנהגים כאילו לא קרה כלום, עוברים בטבעיות לסדר היום הרגיל.

אז גם אני פרקתי עול, שיחררתי רסן ומצאתי את עצמי מדברת איתן על זוגיות, אהבה וכמה חשוב לחלום, לשאוף ולהגשים.

מקווה שאת מה שאמרתי הן לא ישכחו. וגם אני!

מגיעים לטיול עצמאי ביפן? מחפשים מקומי דובר עברית שיראה לכם את העיר כמו שצריך? צרו איתי קשר ונקבע סיור פרטי בטוקיו ובסביבתה.

liatluftmorito@gmail.com

לפרטים נוספים על סדנאות הבישול והסיורים שלי:

http://heb.israpanit.com/home

שבת שלום

 

ישראפנית

שותות עד לא ידע
תחילת הערב

כעבור שעה: (הוידאו מטושטש מטעמי פרטיות. רק כדי לספוג מעט מהאוירה השמחה)

[youtube PMypWLAwnww nolink]