סקירת ספר: מקור – דן בראון

ספר המתח החדש של דן בראון עונה על השאלות הבסיסיות של הקיום האנושי

Touche Éclat של איב סאן לורן.

מקור – דן בראון

תרגום: אסף שור
כנרת זמורה-דביר | מרץ 2018 | מתח ופעולה | 544 עמ' מודפסים

בתור חובבת קונספירציות מושבעת שמתעוררת עם סרטוני חייזרים מבית SECURETRAM10 והולכת לישון עם האילומינטי של שיין, כשראיתי את כותרת הספר ואת הקונכייה היפה – רפרנס ישיר לחיתוך הזהב – ידעתי מיד על מה דן בראון מדבר. הנושא האהוב עליי:

רפטיליאנס. אנשי לטאה!

מה, לא ידעתם? בעבר הרחוק, בימי ראשית האנושות, יצורים אינטליגנטיים מהחלל החיצון (חייזרים, כן) ביקרו בכדור הארץ. הם יצרו קשר עם בני האדם, התערבו גנטית בדנ"א האנושי והשפיעו על התפתחות התרבות. טענה נפוצה בקרב חסידי אסכולת האסטרונאוט הקדמון, היא שהאלים של רוב הדתות הם בעצם חוצנים, ובני האדם הפרימיטיביים טעו לראות בטכנולוגיה המתקדמת שלהם עדות למעמדם האלוהי.

אולי בעצם החוצנים השפיעו עלינו גם מבלי להגיע לכאן, וגרמו לראשית החיים בשליחת מיקרוב מן החלל על מטאור, בתרמיל שנפתח והתמזג באוקיינוס, המרק הקדמון של תחילת החיים באשר הם על כדור הארץ?

ומה אם כל ה"חייזרים" שראינו אלה אנחנו, אנשים רגילים, שהצליחו לקפוץ בזמן? אם התשובה לכל השאלות שלנו טמונה באנושות עצמה?

גם אם אחת מהתיאוריות האלה נכונה, עדיין חסרה חתיכה: מי ברא את החייזרים? אלוהים? האם יש הכרח באלוהים כדי להניע את היקום בראשיתו? או שאנחנו תאונה קוסמית? מקריות מהממת בלבד. ביולוגיה ללא רוח.

למה בכלל אני נתקעת על השאלה מאיפה באנו. זה דיון מיותר, התפלספות לחינם, לנוכח השאלה על עתיד האנושות. לאן אנחנו הולכים, זה מה שמשנה פה. האם העתיד שלנו אופטימי או פסימי? האם האנושות תיכחד מכוח כלשהו גדול מאיתנו? וירוס שישתלט? מטאור? אפוקליפסה? או שאולי היא דווקא תפרח, תצמח, תתפתח להיות בין-גלקטית.

דן בראון כותב ספרים כבר מעל שני עשורים, בהם צופן דה וינצ׳י – רב המכר הגדול ביותר בכל הזמנים. ספריו נמכרו ביותר מ־200 מיליון עותקים ב־56 שפות ברחבי העולם. ואם כל זה לא מספיק, בשנת 2005 מגזין "טיים" הכתיר את בראון לאחד ממאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם. בחור רציני. הוא בוודאות יודע על מה הוא מדבר.

בספר החדש חוקר הסמלים המפורסם, לנגדון, מגיע למוזיאון בספרד לקראת אירוע שישנה את פני העולם המדעי לעד. מיליונר נודע שעשה את הונו בתחום העתידנות עומד לספק את התשובה לשתי השאלות הבסיסיות ביותר בקיום האנושות: מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים?

לפני שהספיק המיליונר לגלות את ממצאיו הוא נרצח, ולנגדון ואוצרת המוזיאון היפהפיה בורחים לברצלונה ויוצאים למסע מסוכן מול אויבים שלא מוכנים לשמוע את האמת, במטרה למצוא מה הייתה התגלית המהפכנית.

התגעגעתי לכתיבה האינטיליגנטית של בראון; הוא חוקר חד ומדויק, וכל יצירת אומנות, עבודת מחקר או הישג ארכיטקטוני שהוא מזכיר בספריו הם אמיתיים. צללתי אל הספר בסקרנות וישבתי על קוצים כל זמן הקריאה, נהנית מהחידושים שהופיעו בכל דף ודף. בראון מותח אותנו בתפניות שנונות עד הרגע האחרון בציפייה לקראת התשובה המיוחלת. איפה נוצרנו? תאלצו לקרוא בשביל לדעת!

אם עוד לא הבנתם, אני ממליצה על הספר בחום! תענוג צרוף. 5\5

תודה לאפליקציית עברית שסיפקה עבורי את הספר למועדון הקוראות של סלונה (ולדניאל אזולאי שסיפק לי את העותק הפיזי לתמונה, גם אם ללא ידיעתו)