סקירת ספרי ילדים חדשים בנושאי הגשמה, התמודדות, סיפורי נסיכות ומשלים

ספרי הילדים אותם אסקור הפעם עוסקים בנושאים מגוונים ומעניינים. ליאת קרן כותבת על משאלות ואיך מגשימים אותן בספרה "תפוח המשאלות". הדס גניס- פרי כותבת על ילדה בעלת הפרעת קשב וריכוז ועל חוויותיה בספר "הבלגן של הדס". בסדרת ספרי ראשית מידע המצוינת כותבת קייטי דיינס על תפקידי הכבאים ועבודתם בספר "כבאים". ספר אגדות קסום על נסיכות הוא הספר " סיפורי נסיכות לפני השינה" בתרגום חגי ברקת. לסיום ספרו של ניל דונאלד וולש על "הנשמה הקטנה והשמש" ספר שהוא משל שעובד מתוך "שיחות עם אלוהים" ומציג את סיפורה של נשמה קטנה.

IMG_5415

ספרי הילדים אותם אסקור הפעם עוסקים בנושאים מגוונים ומעניינים. ליאת קרן כותבת על משאלות ואיך מגשימים אותן בספרה "תפוח המשאלות". הדס גניס- פרי כותבת על ילדה בעלת הפרעת קשב וריכוז ועל חוויותיה בספר "הבלגן של הדס". בסדרת ספרי ראשית מידע המצוינת כותבת קייטי דיינס על תפקידי הכבאים ועבודתם בספר "כבאים". ספר אגדות קסום על נסיכות הוא הספר " סיפורי נסיכות לפני השינה" בתרגום חגי ברקת. לסיום ספרו של ניל דונאלד וולש על "הנשמה הקטנה והשמש" ספר שהוא משל שעובד מתוך "שיחות עם אלוהים" ומציג את סיפורה של נשמה קטנה.

"תפוח המשאלות" מאת ליאת קרן

תפוח המשאלות מאת ליאת קרן

הספר זכה לתו תוכן מטעם מכון אדלר

ספר חביב ביותר העוסק בנושא המשאלות. מתן, גיבור הסיפור אוהב לטפס על עץ התפוח הגדול בחצרו. יום אחד עולה במוחו רעיון שהופך למשאלה, אותה הוא מנסה להגשים בדרכים שונות ומעלות חיוך. איך באמת מגשימים משאלות? האם ניתן להגשימן או שהן נשארות בגדר חלום? ליאת קרן מאמינה שלכל אחד יש יכולת להגשים את משאלותיו והספר מעודד שיחה על משאלות ומימושן ומומלץ לקריאה משותפת עם הורה. בסוף הספר, מיד לאחר שמתן מגיע לתובנה שכדי להגדיל את סיכוייה של המשאלה להתגשם כדאי לשתף אותה (אך לבחור עם מי) מופנית השאלה לקורא: "ומה המשאלה שלך?" ומיד אחריה מצורף יומן אישי, מונחה, להגשמת משאלות המאפשר פעולה מידית בעניין ומזכרת נהדרת המתארת את התהליך להגשמה.

הספר  מתאים לילדי הגן הבוגרים ולתלמידי הכיתות הנמוכות בבתי הספר ומעבר לסיפור על מתן ומשאלותיו מצורף יומן אישי להגשמת משאלות. היומן מעביר את הילד מחוויית הקריאה לחוויית הפעולה ומנחה אותו לביצוע פעולות מקדמות והגשמה.

את הספר מלווים איוריה המיוחדים והמלבבים של רות קינן, מאיירת ומעצבת גרפית שהפכה את הספר לחוויה אסתטית יפהפיה. היא אחראית לכל ההיבט החזותי של הספר. עבודתה המוקפדת של קינן באה לידי ביטוי כבר בכריכת הספר ובעמודיו הפנימיים המעוצבים בצורה מקורית.

ליאת קרן, (47), נשואה + 2, תושבת הרצליה, בעלת תואר ראשון בתוכנית הרב תחומית באמנויות – קולנוע, תיאטרון ואמנות מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בפסיכולוגיה ייעוצית, מאוניברסיטת סנטה קלרה, קליפורניה. ליאת היא מטפלת משפחתית מוסמכת המתמחה בעבודה עם ילדים ונוער ומתמקדת בשני תחומים עיקריים: חרדות וכישורים חברתיים.

הניסיון המקצועי שלה בא לידי ביטוי גם בכתיבת הספר, באופן בניית העלילה לתובנה המעצימה של מתן, ואיתו גם של הקורא, לכך שבעזרת תכנון ושיתוף (עם מחשבה את מי) הוא יגדיל את סיכויי המשאלה שלו להתממש. הספר לדבריה, נועד ללמד ילדים להכיר את הכוחות ואת היכולות שלהם ולסמוך על עצמם: "הייתי מעוניינת שהילדים יצאו מחוויית הקריאה עם הידיעה והאמונה שיש להם את היכולת להגשים את משאלותיהם, או לפחות לנסות". לשם כך הוסיפה ליאת בסוף הסיפור את היומן להגשמת המשאלות "כשהם מאמינים בעצמם זה גם הזמן לפעול ולגרום לדברים לקרות, אחרת זה יהפוך לעוד ריגוש חולף".

ליאת קרן מספרת שכתבה את הספר מאחר והגישה הרווחת בהקשר למשאלות היא להגיד לילדים לעצום עיניים ולבקש אותן בלב, אך בכך אנחנו בעצם מונעים מהם את היכולת לקחת אחריות על הרצונות שלהם ולעשות משהו למען מימושם. הידיעה שיש להם אפשרות להגשים בזכותם היא ידיעה מעצימה ומסר חשוב שרצתה שיגיע לכל בית ובית באמצעות הספר. הוצאתו של הספר לאור הייתה משאלה של ליאת עצמה אשר התממשה בעזרת אותם כלים ממש אותם היא מקנה בסיפור: שיתוף ותוכנית למימוש. ליאת קרן עבדה בשיתוף פעולה פורה עם המאיירת רותי קינן ונעזרה במימון המונים שאפשר את יציאתו של הספר לאור.

למרות שהספר מיועד לילדים צעירים בגילאי 7-5 והוא מותאם בכתיבה ובאיורים לגיל זה, המסר עצמו מתאים לכל גיל. "כבר יצא לי לקרוא אותו גם לילדים יותר בוגרים שאהבו אותו. הספר הוביל אותנו לשיחה קולחת וחשובה בנושא הגשמת משאלות".

הספר זכה לתו תוכן מטעם מכון אדלר: "ספר מקסים המלמד את הילד איך להפוך חלום למציאות. חלומות אינם נופלים מהשמיים ככה סתם, ויש ביכולותינו לפעול כדי לקדם ולהגשים אותם. הספר מדגים תקשורת פתוחה ושיח בגובה העיניים. דרך האיורים והסיפור הילדים יכולים להיות שותפים לדרכו של מתן, גיבור הסיפור ולחפש דרכים משל עצמם להגשמת המשאלות".

בימים אלה נוסף על עבודתה הפרטנית בקליניקה והנחיית קבוצות לכישורים חברתיים, ליאת קרן עובדת גם על פיתוח משחקים לילדים. "זו המשאלה הבאה שלי להגשים" אומרת ליאת ומחייכת.

"תפוח המשאלות" מאת: ליאת קרן. איורים: רות קינן. הוצאת הספרים "קרן מדיה", 49 עמודים. מחיר לצרכן  68 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות המקוונת של ההוצאה https://www.liatkeren.com/

 

"הבלגן של הדס" מאת הדס גניס-פרי

הבלגן של הדס מאת הדס גניס-פרי

הספר עוסק בנושא חשוב ומשמעותי לכולם. נושא ההתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז ועושה זאת באופן רגיש, קליל ומכיל.

גיבורת הסיפור היא הדס, ילדה בעלת הפרעת קשב וריכוז אשר על אף רצונה העז להצליח להיות "ככל הילדים" היא אינה מצליחה להתרכז בשיעורים ולמלא אחר המשימות הנדרשות בבית הספר ובבית. הספר מתאר באופן משעשע את חוויית החיים של הדס החל בבלגן שיש לה בחדר וכלה בחלומות בהקיץ המלווים אותה בשיעורים. הספר כתוב בשפה קלה ומהנה, מציג את ההתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז ואת הפתרונות השונים והיצירתיים שאפשר למצוא ביחד כדי להפוך את ה"הפרעה" ל"השראה".

"אֶת תִּיק בֵּית הַסֵּפֶר שָׁכַחְתִּי בַּכְּנִיסָה וְלָאוֹטוֹבּוּס נִכְנַסְתִּי יְחֵפָה בִּקְפִיצָה. "הֲדַס מְבֻלְבֶּלֶת," חִיֵּךְ הַנַּהָג, "בֹּקֶר נֶהֱדָר! וּמָה קָרָה לָךְ הַיּוֹם בַּשֵּׂעָר?"  חַנָּה הַשְּׁכֵנָה בְּבֶהָלָה עָלַי הִסְתַּכְּלָה, "יֵשׁ לָהּ הַפְרָעַת קֶשֶׁב וְרִכּוּז, זֹאת לֹא שְׁאֵלָה" (מתוך הספר).

הדס כתבה את הספר על בסיס חוויותיה האישיות כתלמידה בעלת לקויות למידה וקשב ובעקבות מפגשים עם תלמידים רבים, כמורה במערכת החינוך ובמסגרות הבלתי פורמליות. הדס שואפת לחשוף כל ילד והורה לצד החיובי והצבעוני של החיים עם הפרעת קשב וריכוז ולהטמיע בקורא את האמונה שאפשר למנף את הקושי להצלחות בכל התחומים.

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של מיכל רון שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיות שלו.

הספר מיועד לילדים מגיל 3, מתאים לקריאה לילדים מגיל 5 (גן חובה) ועד ילדים בכיתה ה. המסרים מיועדים למבוגרים ולילדים כאחד.

 

הדס גניס-פרי (29), נשואה  ללירוי ואימא לנינה (2.4), תושבת רמת גן, יזמית בתחום החינוך. מורה ומחנכת, בעלת רשת "מרכז למידה הדס" ובוגרת תואר שני (M.A) בחקר חינוך אלטרנטיבי מאוניברסיטת חיפה.

 

על ההשראה לכתיבת הספר מספרת הדס: "היא הגיעה מחוויות ילדותי כתלמידה ובעקבות מפגשים יומיומיים עם תלמידים בגילאים שונים כמורה. המפגש עם תלמידים חושף בפניי יום יום את הקשיים של התלמידים בימינו ואת הפערים בין עולמם הפנימי לחומרים הנלמדים בבית הספר. ההשראה נוצרה גם מתהליך הלימודים שלי. נחשפתי למאמרים רבים ולמחקר מעמיק בנושא "אלטרנטיבות חינוכיות", דבר שגרם לי לגבש דעה אודות מערכת החינוך והבנה מעמיקה יותר על הקושי של תלמידים בימינו. ביססתי את הכתיבה על חוויות מילדותי".

 

בין הפתרונות שהדס מציעה כדי להפוך את ההפרעה להשראה: "טיפוח תחביב אצל הילד שבאמצעותו יוכל להביע את היצירתיות שלו; חיפוש יומי אחר 5 נקודות חוזק באמצעות 'מחברת הקסמים'; לימוד אסטרטגיות למידה ו'ללמוד איך ללמוד'; לנתב את היצירתיות של הילד למציאת פתרונות משותפים שיעזרו לו להתמודד. העמוד האחרון בספר תומך בנקודה הזאת ומאפשר לילד לערוך מעין 'רפלקציה' וחיפוש אחר פתרונות שיהיו מדויקים לו כפי שהדס מצאה את החשיבה החיובית כאמצעי להשראה".

 

הדס גניס-פרי מציעה להורה ליצור עם הילד "מחברת קסמים" כדי לנתב את הקריאה לעבודה רגשית משותפת שעשויה להעלות את הדימוי העצמי של הילד ולגרום לו לעבור שינוי. "הייתי מציעה לעבור תהליך משותף של מציאת 5 נקודות חוזק מידי יום במשך מספר שבועות לפחות. לאחר מכן ניתן להוריד לכתיבה אחת לשבוע. הספר מעודד כתיבה ותהליך רפלקטיבי של התבוננות ופיתוח מודעות לחוויות החיים השונות והעבודה הנלווית מציעה לילד לעבור תהליך פנימי שעשוי להשליך על תהליך הלמידה ולהביא לשיח, לזמן איכות עם ההורים ולהעצמה רבה".

 

הדס מוסיפה "הייתי רוצה שילדים ייקחו מהספר תחושת שייכות והבנה שהם לא לבד, חשיבה יצירתית, מציאת נקודות חוזק בעצמם, טיפוח אהבה ללמידה ותחושת מסוגלות".

 

"הבלגן של הדס" מאת: הדס גניס-פרי. איורים: מיכל רון. הוצאת הספרים "ספרי צמרת", 24 עמודים. מחיר לצרכן  48 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים.

ספר "ראשית מידע": "כבאים" מאת קייטי דיינס

ראשית מידע כבאים

אצלנו במשפחה אוהבים את ספרי "ראשית מידע" כיוון שמדובר בספרים בפורמט גדול, פונט גדול ושפה בהירה וקלה, זאת בנוסף לציורים ואיורים בכל עמוד המעבירים את המידע באופן מעניין במיוחד.

הפעם עוסק הספר בעבודת הכבאים- מהם תפקידי הכבאים? במה מצוידות הכבאיות? איך נראית תחנת כבאים? אילו בגדים מיוחדים הם לובשים? כיצד הם מצילים אנשים מתוך בניינים בוערים? מה קורה בשריפות יער? בספר זה תמצאו את התשובות לשאלות אלה, ותלמדו דברים מרתקים נוספים על כבאים ומלאכת הכבאות כמו המלחמה באש, אסונות טבע, הכבאיות ומנופים ומילים שכדאי לדעת.

 

הטקסט קל לקריאה והוא מותאם במיוחד לילדי גן חובה וכיתה א' שמתחילים את דרכם בעולם הקריאה.

 

ספרים נוספים בסדרה: כלבים, חתולים, דובים, פרפרים, אפרוחים וגוזלים, סוסים, חיות מסוכנות, חיות לילה, רכבות, מטוסים, משאיות, יערות גשם, החיים בחלל, הרי געש, מזג האוויר, הגוף שלנו, אנו אוכלים, אנטארקטיקה, החיים מתחת למים, סביבה ירוקה, כדור הארץ, דינוזאורים.

 

"כבאים – ראשית מידע" מאת קייטי דיינס. איורים: כריסטיאן פוקס. הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים, כריכה קשה. מחיר לצרכן 68 ש"ח, מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il

"סיפורי נסיכות לפני השינה"

סיפורי נסיכות לפני השינה

ספר אגדות המאגד שבעה סיפורי אגדה על נסיכות, מכשפות, קסמים ואומץ לב. יופי של ספר לקריאה יחד לפני השינה. אגדות מופלאות, נסיכותיות והטוב תמיד מנצח.

 

הספר כולל את האגדות הבאות: שלגיה, הנסיכה על הר הזכוכית, חוטב הבמבוק וילדת הירח, הנסיכה והעדשה, רועת האווזים, ברבורי הפרא והיפהפייה הנרדמת. הוא בפורמט גדול ומנוקד, בכריכה קשה, מתאים גם לראשית קריאה, מלווה באיורים יפהפיים.

 

מי שרוצה להיכנס לעולם קסום של סיפורים ומעשיות – עולם שבו אהבת אמת תמיד מנצחת, נסיכים אמיצים רוכבים על סוסים אבירים ונסיכות יפהפיות חיות באושר ועושר עד עצם היום הזה, זה בדיוק הספר המתאים.

כילדה שקראה הרבה מאד אגדות בילדותה אין לי אלא להמליץ בחיבה על הספר ולומר שאין מה לחשוש. זה לא יפתח אצל הילדות את האמונה שהן צריכות לחכות לנסיך על סוס לבן. כבר בגיל צעיר מאד יודעים להבדיל בין מציאות לאגדה. אבל, זה כן יפתח דמיון עשיר ואהבה לקריאה.

"סיפורי נסיכות לפני השינה". מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", 64 עמודים, פורמט גדול וכריכה קשה, מנוקד. מחיר לצרכן 88 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il .

מחודש על המדף: "הנשמה הקטנה והשמש" מאת ניל דונאלד וולש

הנשמה הקטנה והשמש מאת ניל דונאלד וולש

ספר מיוחד מאד, שונה ממה שאנו מכירים. עוסק ברוחניות ומעביר מסר המאפשר נקודת מבט אחרת על החיים. זה ספר שמתאים לכל גיל. בוודאי, לא רק לילדים ולא צריך להאמין באל כדי להתרשם ולהתרגש מהמסרים. אני אתאיסטית ובכל זאת המשל שיש בספר מאד דיבר אלי. משל שעובד מתוך רב-המכר 'שיחות עם אלוהים", תורגם לאחת-עשרה שפות ויצא לאור בעברית במהדורה מחודשת ובפורמט חדש. המשל עוסק בסליחה מנקודת המבט של הנשמה. המסרים שלו עשויים לתת לילדים וגם למבוגרים כוח, סיבה ומשמעות להתמודד עם סבל ודברים לא נעימים שקורים בחיים.

 

הספר מציג את סיפורה של נשמה קטנה. פעם בשום זמן מן הזמנים הייתה נשמה קטנה שידעה שהיא אור – אור שהוא חלק ממיליוני האורות שיוצרים יחדיו את היקום כולו. הנשמה הקטנה רצתה לחוות את עצמה כאור ואלוהים אמר שאם היא רוצה להכיר את האור יהיה עליה להכיר גם את החשכה. איך נוכל לדעת מה זה למעלה בלי למטה, חם בלי קר, מהר בלי לאט?. הנשמה הקטנה הבינה שכדי לדעת ולהכיר מי היא באמת יהיה עליה להכיר את ההפך הגמור. "זוהי מתנה גדולה", אמר אלוהים "כי בלעדיה לא היית יכולה לדעת על שום דבר איך הוא בכלל". כך יצאה הנשמה הקטנה להרפתקה. ההרפתקה הזאת דומה מאד להרפתקה שכולנו שותפים לה על פני כוכב-הלכת הזה הקרוי בפינו ארץ.

 

הספר מציג בפנינו אמת עמוקה לפיה לא קיים טוב מוחלט או רע מוחלט ומתחת לפני כל מה שאנו קוראים לו "טוב" וכל מה שאנו קוראים לו "רע" יש אהבה. במילים פשוטות הספר מעודד אותנו לזכור מי אנחנו ומנין באנו ונותן הסבר על תכליתו ומהותו של "עולם הניגודים" לתוכו אנו נולדים. גם לדברים שקורים ונראים לכאורה "רעים" יש סיבה ותפקיד… אנחנו כאן כדי לחוות ולגלות מי אנחנו ומה מיוחד בנו – מתוך סקרנות ושמחה ולחיות את חוויית החיים על כל מה שהיא מזמנת במלואה. בכל רגע נתונה בידנו הבחירה לגשת לחיים מתוך פחד או מתוך אהבה.

 

ניל דונאלד וולש הוא מחברם של הספרים "שיחות עם אלוהים" חלק 1, 2, 3 והספרים "אחדות עם אלוהים", "ידידות עם אלוהים", "יישומים לחיים" ו"רגעי חסד". הוא גר בדרום אורגון עם אשתו. יחד הקימו קרן שאינה למטרות רווח ומוקדשת לצמיחה אישית ולהבנה רוחנית במטרה להעניק לאנשים בחזרה את עצמם. וולש מרצה ומנחה סדנאות ומפגשים ברחבי ארצות הברית.

 

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של ענבל נסים, שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיותו.

ענת אפרת, מתרגמת הספר ובעלת "נשימה הוצאה לאור" מספרת: "את הגרסה העברית לספר הקסום והייחודי הזה תרגמתי והוצאתי לאור בשנת 2005 מתוך הבנה של חשיבות ונחיצות המסר שהוא מעביר. נאמר לי אז שהוא הקדים את השוק ב-10 שנים. הספר אזל מהמלאי ב-2008.  בשנתיים האחרונות קיבלתי פניות חוזרות ונשנות מאנשים שמחפשים את הספר בנרות כבר שנים. בעקבות הביקוש הגובר ערכתי לאחרונה קמפיין למימון המונים ובזכות אותם תומכים שחיכו לספר יצאה לאור המהדורה המחודשת.

"מעניין לציין שהספר אמנם נכתב במקור לילדים, אך להפתעתי גיליתי לאורך הזמן שהוא התקבל על ידי הקהל בארץ כספר מתנה לכל הגילאים. ישנם גם לא מעט פסיכולוגים, מטפלים ומאמנים שהכירו בערך האנושי-טיפולי הגבוה של המסר שלו ומשתמשים בו בעבודתם עם לקוחות ובסדנאות. בשל ההתעניינות של קהל המבוגרים בספר, הוצאתי את המהדורה המחודשת בפורמט חדש שמתאים כספר מתנה לכל גיל (9-90)".

"בתהליך האישי שעברתי לאורך השנים התחזקה בי ההכרה שאף אחד לא הכין אותי להתמודדות עם השאלות המהותיות והאתגרים האמיתיים שהחיים מזמנים. הבנתי שהצבת השאלות הללו והבנת עקרונות מסוימים בגיל יותר צעיר יכולים היו לחסוך ממני הרבה סבל מיותר. כך נולדה היוזמה של 'נשימה הוצאה לאור' להוציא מהדורה מחודשת של הספר במטרה לספק לקוראים צעירים רעיונות רחבים ובעלי ערך ממשי, שיהיו מעין 'מצפן ניווט' לחיים בעולם בו הבלבול גובר והולך. זוהי תרומתי הצנועה להורים ולמבוגרים שנמצאים בקשר יומיומי עם ילדים ועם הילד הפנימי שבהם כדי לסייע להם להיות נגישים לרעיונות מרחיבי תודעה ולב".

 

…."אל תתפלאי כל-כך", אמרה הנשמה הידידותית, "את עשית אותו הדבר בשבילי. את לא זוכרת? כן, את ואני רקדנו יחד פעמים רבות. יחד רקדנו מקצה הנצח לקצהו ודרך כל העידנים והתקופות. שיחקנו יחד דרך כל הזמנים ובמקומות רבים. פשוט אינך זוכרת.

שתינו היינו כל מה שקיים. היינו הלמעלה והלמטה, השמאל והימין. היינו הכאן והשם, העכשיו והאחר-כך. היינו הזכר והנקבה, הטוב והרע. שתינו היינו הקורבן והתוקפן.

כך נפגשנו יחד, את ואני, פעמים רבות קודם; כל אחת מאיתנו מספקת לרעותה את ההזדמנות המדויקת והמושלמת לבטא ולחוות את מי שאנו באמת.

"וכך", המשיכה הנשמה הידידותית להסביר, "אני אבוא אל תקופת החיים הבאה שלך והפעם אהיה 'הרעה'. אעשה דבר נורא באמת, ואז תוכלי לחוות את עצמך בתור הסלחנית"…. (מתוך הספר "הנשמה הקטנה והשמש").

 

"נשימה הוצאה לאור" שמה לה למטרה להוציא לאור ספרות ילדים "אלטרנטיבית" ואיכותית אשר תציג בפני הקורא רעיונות רוחניים ואוניברסליים בעלי ערך נצחי וממשי בעבור כל אדם באשר הוא.   אנו מאמינים שרעיונות, מידע וכלים בכוחם לספק הזנה, הדרכה והשראה לאנשים צעירים שצומחים לדרכם ולסייע להתפתחותם הבריאה באמצעות הסתכלות רחבה יותר על החיים האלה על פני האדמה ועל האירועים והחוויות שאדם עובר במהלכם. בין ספרי ההוצאה נמצא ספרה של ד"ר פגי ג'וי ג'נקינס – "טיפוח הרוחניות אצל ילדים" שזכה להצלחה.

 

"הנשמה הקטנה והשמש" מאת ניל דונאלד וולש. איורים: ענבל נסים. מאנגלית: ענת אפרת. "נשימה" הוצאה לאור, עמודים לא ממוספרים. מחיר לצרכן 76 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה www.neshima.co.il

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.