ספר על ספרים

מה הנושא המתאים ביותר לקריאה לקראת שבוע הספר – אנשים וספרים , כמובן.
השילוב המופלא הזה שוכן בספר המיוחד "סיפורי חייו של מר פיקרי" מאת גבריאל זווין .

מר פיקרי
"אנשים משקרים שקרים משעממים על פוליטיקה, על אלוהים ועל האהבה. כל מה שאתה צריך לדעת על אדם כלשהו יתגלה לך אם רק תשאל אותו שאלה אחת ויחידה: איזה ספר אתה הכי אוהב? "

בהיות המשפט הזה המוטו של הספר, התחלתי גם אני לחשוב , מהו בעצם הספר שאני הכי אוהבת. 

ואני מדגישה, לא ספר שאהבתי בילדותי (אלה קרי, הילדה מלפלנד, אלא מה) ולא בנערותי ("נשים קטנות" שבעוונותיי לא הצלחתי לסיים בתרגומו הנוכחי) , ולא בבגרותי  ("המחברת הגדולה "של אגוטה כריסטוף שפער לי חור בלב) ולא בזמן האחרון ("הארנבת בעלת עיני הענבר" של אדמונד דה ואל, או "חדר" של אמה דונהיו  שהבהיר לי כמה דברים על החיים מתחת לאפנו) . מהו באמת הספר שאני הכי אוהבת. שאני מיישמת את הכתוב בו ומנהלת את חיי לאורו, שאני קשורה לגיבוריו בקשר אישי כמעט? קשה לי למצוא.

יש הרבה ספרים שמוצאים חן בעיני ומרשימים אותי  אותי בתקופה מסויימת ואז נשכחים או נעלמים בנבכי הזכרון

לפעמים הקלאסיקות נחרטות עמוק בשל איזכורים מרובים (כמו "מאה שנים של בדידות" או "התפסן בשדה השיפון") ואנו טועים לחשוב שהם הם הספרים האהובים עלינו… אמשיך לחשוב על כך ולגבש דעה, למען השואלים הבאים.

איי ג'יי פיקרי מנהל חנות ספרים על אי לחופי מסצוסטס (מול קייפ קוד הנפלא) , גבר הנושק לגיל ארבעים, אלמן בודד וקצת מתבודד חי את חייו על האי בלויית ספריו וזכרונותיו . תינוקת שמושארת אצלו בחנות משנה את חייו, כצפוי .

דמויות נוספות ברומן הן של מפקד המשטרה המקומי, גיסו וגיסתו של פיקרי, סוכנת של הוצאת ספרים ניו יורקית ואחרים. כמעטבכולם דן הספר על פי התייחסותם לספרות .

זהו ספר חמוד ביותר, לכל אוהבי ספרות וספרים , עם איזכורים רבים לסיפורים מוכרים וגם הערות, שחלקן ציניות ומעניינות על סיפורים אחרים.

הסיפור עצמו די פשטני , הרבה פרטים לא מצויינים אבל הם לא חסרים (לי לפחות) .

בכללותו , הספר כתוב באהבה רבה לאנשים ולאנושיות. נהניתי מהספר ההעים, ההומוריסטי והקריא.