ספר השנה שלי – יומן פעילויות וחוויות לילדים

המלצה : ספר שמציע מגוון רחב של פעילויות ומאפשר לילדים ולהורים לבלות יחד בדרכים שונות : תצפיות, לימוד, משחק, יוגה, בישול, טיולים, משימות, יצירה והרבה חוויה.

מהיום שהבנות שלי נולדו אני מנהלת איתן שיחות. מבחינתי תינוק הוא בן אדם קטן , שיש לו רגשות והוא מבין הכל. בהתחלה רק אני דברתי, אבל לשמחתי הבנות התחילו לדבר מוקדם, אז מהר מאוד עברנו לדו-שיח. דברנו על חוויות היומיום שלהן, על חגים, על מזג האוויר, על חברים ומשפחה. השיחות לא נפסקו. נהפוך הוא, הן רק כוללות יותר ויותר תחומים, כמו : תרבות, מחול, ספרים, נימוסים, נתינה והתנהגות בין חברים. עד גיל בית ספר, הגדולה לא אהבה לשתף מחוויות היומיום שלה. תמיד צחקתי ואמרתי, שהיא בונקר, אבל אני מצידי לא וויתרתי וחיפשתי דרכים שונות לגרום לה להפתח. בהתחלה הייתי שולחת אותה לחדר, לספר לדובי האהוב עליה מה עבר עליה בגן וכך הייתי שותפה ליומה ובהמשך מצאתי דרכים אחרות. לשמחתי עם השנים היא למדה כמה כיף לשתף ולחלוק והיום אני לא צריכה לחפש אמתלות לשמוע מה עבר עליה בביה"ס או עם החברות. עם הקטנה אף פעם לא היתה בעיה כזו. הגננות תמיד צחקו, שאי אפשר להפתיע אותי. היום אני שומעת על כל אפצ'י שעשתה כל מורה.

ספר השנה שלי – יומן פעילויות וחוויות לילדים

לא רק שיחות אני מנהלת עם הבנות. אנחנו גם אוהבות לבשל, לשחק, לשמוע מוזיקה וליצור יחד. כמשפחה אנחנו אוהבים לגלות ולהכיר עולמות חדשים דרך טיולים, ביקורים במוזיאונים או צפיה במופעים שונים. תמיד אני שמחה לגלות עוד משחקים, ספרים ופעילויות שיעשירו את החוויות שלנו.
לאחרונה גיליתי את ספר השנה שלי, שמשלב לימוד, משחק, יוגה, בישול, טיולים, משימות, יצירה והרבה חוויה. לא מדובר בספר קריאה, אלא בספר שמציע מגוון רחב של פעילויות, שמאפשר לילדים ולהורים לבלות יחד בדרכים שונות.

החלק הראשון בספר הוא סוג של תעודת זהות עבור הילד ומשפחתו. יש הרבה דברים שקורים בחיינו והם מבחינתנו כל-כך טריוויאליים, שאנחנו לא מתייחסים אליהם ולא חושבים לתעד אותם, אבל במרחק של זמן, כיף להתרפק עליהם. בזכות ספר השנה שלי, יש עכשיו לקטנה מזכרת מהחדר שלה, עם פירוט מדוייק של מה הוא כולל, מה היא הכי אוהבת בו וגם תמונה שלו. אני יכולה רק לספר לבנות שלי על החדר, שהיה לי כילדה, אבל אין לי תמונות להמחשה.
שאר הספר בנוי כמו יומן שבועי, בחלוקה לימים, כך שבכל יום מוצעת פעילות קצרה אחרת לאותו יום. בכל יום, יש מקום לציון התאריך, כך שעם הזמן הספר הופך ליומן מזכרת. הספר עוקב אחרי חודשי השנה העברית,  עונות השנה והחגים. אמנם הספר מתחיל מחודש תשרי, אבל בניגוד לכל ספר, שאנחנו מכירים, שקוראים לפי הסדר, את ספר השנה שלי כל אחד יתחיל ממיקום אחר. למשל אם התחלתם לפעול עם הספר בחודש חשון, תחזרו לתחילת הספר רק בשנה הבאה.

הקטנה שלי כל-כך התלהבה מהספר, כי היא מצאה שם סוגי פעילויות מאוד אהובים עליה, כמו : יוגה, מדעים ובישול. היא לא היתה מוכנה להתחיל אותו מסוכות, אלא מבחינתה היה כיף לשבת עם אמא עוד ועוד ולהשלים את כל הפעילויות מתחילת תשרי.
זו השנה השניה, שהקטנה הולכת לחוג יוגה. היא פתחה את הספר בפעילות היוגה הראשונה שמצאה בספר, הביאה מזרון, הביאה ipad וביקשה מאבא שלה שימצא מוזיקה מרגיעה ואז היא עשתה לו סשן יוגה כולל הרפיה. זה היה שילוב של הספר עם החוג שלה, אבל גם מי שלא מכיר את הפעילות, יוכל להכיר אותה בקלות בעזרת הספר.

יוגה עם אמא, צילום : שאטרסטוק

כבר סיפרתי, שהקטנה מאוד אוהבת מדעים, לחקור, לעשות תצפיות וניסויים ולכן היא שמחה למצוא בספר משימות בנושא, כמו תצפית שבועית על הירח, איסוף מי גשמים והתבוננות על חילזון.

גם במטבח הקטנה שלי אוהבת לעזור, לבשל ולאפות יחד איתי, אז היא היתה גאה להכין תפוחים אפויים, לפי המתכון בספר, לארוחת החג.
הספר מתאים לילדים בגילאי טרום חובה ועד כיתה ב'. המשימות שבספר הן הזדמנות לנהל שיחה עם הילדים על נושאים שונים, כמו למשל : חוויות השבוע שחלף, סימני הסתיו שרואים או מרגישים, כדור הארץ, רגשות וחינוך פיננסי. הקטנים זקוקים לעזרת ההורים, כדי למלא את החסר, אבל הגדולים שבחבורה, כמו הקטנה שלי, שבכיתה ב', נהנתה מאוד לכתוב בעצמה. עצם הכתיבה היתה בשבילה חוויה. זו דרך נפלאה ללמוד להביע את עצמך בכתב וללמוד להעביר תוכן של שיחה לכתב.
הספר נמכר בחנויות הספרים ב- 118 ש"ח. אפשר לרכוש את הספר בהנחה, במחיר של 89 ש"ח דרך אתר הבית של כלטקסט (הוצאת הספרים של הספר).