ספר האבידות והמציאות / לוסי פולי

העבר יכול להיתפס אך ורק כאי של שלווה, כזמן שכמעט אין להאמין בקיומו – כגן עדן אבוד.

בחורה עם מחשב נייד

1928. תום ואליס נפגשים במקרה במסיבה. הם הכירו כילדים והיו חברי נפש, והנה הם שוב ביחד, אנשים צעירים שעתידם לפניהם: הוא חולם בסתר להיות אמן. היא היתה רוצה ללמוד באוניברסיטה אף שאין זה יאה לאישה.

1968. קייט דרלינג נוסעת לקורסיקה כדי לפגוש את הצייר הנודע תומאס סטאפורד ולשמוע את סיפורה של סבתהּ אליס, שעל דבר קיומה לא ידעה דבר עד כה. 

עד כה ידעה קייט שאמה, רקדנית נודעת, גדלה בבית יתומים. אבל סבתה המאמצת התוודתה לפניה יומיים לפני מותה על חטא נורא: מכתב וציור שקיבלה לפני שנים היו יכולים לשנות את חייהן, אבל היא שמרה את סודם לעצמה. הווידוי מוביל את קייט למסע אל הים התיכון ואל ראשית המאה, מסע שבו תגלה את משפחתה האמיתית ובו אולי תמצא גם את הנפש התאומה שלה.

ספר האבידות והמציאות הוא רומן מרגש על נקודות המפגש של האמנות והחיים, של האהבה והאכזריות, ובמרכזו דמויות בלתי נשכחות שמקימות לחיים ימים שאינם עוד.

 

ספר קליל ומשובח. לכאורה צפוי לכל אורכו ויחד עם זאת יוצר בנו את תחושת הדחיפות לדעת מה קורה בהמשך.

שני סיפורים מרכזיים מרכיבים את העלילה. היכרותם כילדים של תום ואליס ב-1928 ובמעבר חד לשנת 1968 השנה בה קייט דרלינג מאבדת את אמה האהובה ואת סבתה שמשאירה לקייט סוד גדול וציור.

מכאן ממשיך הסיפור לעבור בין השנים ובין מדינות, בין אהבה למלחמה, בין דעות קדומות, צער, כאב והתחלה חדשה.

הספר בנוי מזכרונות וזמנים. צורת הכתיבה הרהוטה והקולחת נותנת בקלות תחושה שאנו נמצאים בשנים אחרות, בתקופה אחרת כאילו כותבים את הספר בעצמנו.

הספר הוא סיפור אהבה אחד גדול. לא רק אהבתם הגדולה וחוצת היבשות והשנים של תום ואליס אלא גם אהבה עמוקה לאמנות, אהבה של אמא לבת ואמא מאמצת לבתה.

לצד סיפור האהבה המופלא הזה אי אפשר להתעלם מיופי תיאורי המקומות בספר. קורסיקה על נופיה מתוארת בצורה חדה ומדוייקת כמעט כמו להביט בציור. צרפת היפה של לפני המלחמה ואחריה מתוארת אף היא על בתי הקפה הקטנים שבה, המוזיאונים, האווירה והתרבות. וניו יורק הגדולה גם היא לא חפה מתיאורים מרתקים. כל תיאורי החוץ האלה חוברים יחד לכריכת הספר הנהדרת שלחלוטין מייצגת את הספר.

לא לכל אחד ואחת מאיתנו ניתנת ההזדמנות לאבד ולמצוא אדם יקר או רכוש עתיק.  ספר האבידות והמציאות המקסים הזה הגם שאינו סיפור אמיתי נותן לקורא תחושה שאולי בכל זאת, אולי זה אפשרי לאבד דבר מה ולמוצאו כעבור שנים. וקייט דרלינג הגם שאיבדה רבות בזמן קצר הצליחה למצוא את השינוי בחייה ואת האושר שחשבה שאבד לה.

תרגום: קטיה בנוביץ'

הוצאת כתר

ספר