ספר דוד המלך – תיאטרון גשר

ההסטוריה נכתבת על ידי המנצחים

הצבי הותיק של דואר ישראל - לפני השדרוג

ספר דוד המלך – תיאטרון גשר

מחזה מאת רועי חן על פי ספרו של שטפן היים

בימוי: יבגני אריה

SER_3029 copy (Medium)

הנרי דוד בתפקיד דוד המלך

ההצגה מתרחשת כ- 1,000 שנה לפני הספירה בימי מלכותו של שלמה המלך. שלמה מחליט שיש לכתוב ספר אמיתי על אביו דוד המלך כיוון שהשמועות על מעלליו מתחילות להתפשט – בחירותיו המיניות והדם שזרם סביבו,  והוא מעונין להציג את אביו כפי שהוא רואה אותו כמושיע הגדול של עם ישראל.

שלמה מזמין לארמונו את את איתן בן הושעיה, הסטוריון במקצועו ומבקש ממנו לכתוב את הספר. היה ושלמה יאהב את מה שיכתוב איתן אזי הדוח יכלל בספר שאנו מכירים אותו היום בשמו "התנ"ך".

במסגרת עבודתו איתן מראיין עדים שהכירו את דוד המלך – קרובי משפחה, נשים כמו מיכל בת שאול, גנרלים (יואב בן צרויה) ועוד.

הוא מגלה שלדוד יש שני פנים ולכל סיפור (כמו בכל סיפור) יש שני צדדים. האם דוד היה רועה צאן פשוט או מנהיג כנופיה, האם היה מוזיקאי או פושע שמנסה להפיל את המלך מכסאו?

מה יעשה איתן? האם יישאר נאמן לאמת כפי שהיא מתגלה לו או יישאר נאמן לשלטון שיכול להרוס אותו במחי יד?

SER_4100 (Medium)

שלמה המלך ואיתן בן הושעיה

בהצגה משחקים שחקנים מצויינים כמו אלון פרידמן (בתפקיד הראשי של איתן בן הושעיה) מיקי לאון (שלמה המלך), הנרי דוד (דוד המלך) ליליאן רות (הנסיכה מיכל) ועוד, אבל אני רוצה להתייחס לשתי דמויות שהכי אהבתי בהצגה:

בניה שר הצבא של שלמה אותו מגלם דורון תבורי והסריס אמנחותפ אותו מגלם יובל ינאי.

בניה שר הצבא הוא כפי שתפקידו דורש – איש צבא בכל רמ"ח אבריו. אין אצלו אפור – רק שחור ולבן. או שאתה בעד השלטון (שלמה ולפניו דוד) או שאתה נגדו. אין אפשרות אחרת. מבחינתו כל האמצעים כשרים כדי להשיג את המטרה הנדרשת – במקרה הזה לפאר את שמו של דוד המלך ובך כמובן לפאר את שמו של המלך הנוכחי – היורש של דוד. אין מבחינתו מקום לטעויות ומי שטועה יוסר מהדרך כי כפי שכבר אמרנו כל האמצעים כשרים. אם מישהו מחפש את החייל המושלם – זה בניה. רואה את המשימה ומשיג אותה.

הסריס הראשי בארמון אמנחותפ – כאשר הסריס נכנס לבמה הדבר הראשון שעלה לי בראש זה משחקי הכס. במשחקי הכס ישנה דמות זהה לחלוטין בשם "לורד ווריס". גם שם הלורד הינו סריס, שמן, קרח, לבוש תמיד בגלימות מרשימות ויודע הכל על כולם ויודע כל מה שמתרחש בארמון. גם אמנחותפ הוא כזה. הוא יודע להסביר לאיתן בדיוק מה תפקידו דורש ,ומנסה להסביר לו מה עליו לעשות כדי לא להסתבך. כביכול דמות שולית במחזה אבל חשובה מעין כמותה – הסריס כאחד שיודע הכל יכול לגרום לאנשים לבצע דברים שאולי במצבים אחרים לא היו מבצעים. הוא איש סודם של אנשי הארמון ותככן לא קטן. בדיוק כמו לורד ווריס.

התפאורה בהצגה יחסית מינימליסטית אבל מיוחדת מאד. קצה הבמה הינו מסך גדול וכאשר איתן מראיין את העדים הוא מסריט אותם והמסך למעשה משקף מה שרואה המצלמה. זה יוצר אפקט מיוחד מאד ומאד מוסיף לדרמה בהצגה.

הצגה מצויינת שלמעשה אומרת את מה שכולנו יודעים – ההסטוריה נכתבה ונכתבת בידי המנצחים.

קרדיט צילומים: סרגיי פישבך