ספרנית בדימוס: פור מאת ורוניקה רות

"פור" הוא פריקוול לטרילוגית מפוצלים (מפוצלים, מורדים, נאמנים) ומספר את סיפורו של טוביאס כשבחר להצטרף לפלג אומץ לב

בחורה עם מחשב נייד

 

ביקורת הספרים הראשונה שכתבתי פה היתה על טרילוגיית הפלגים, ועכשיו הגיע תור הפריקוול.

975198

 

בדרך כלל אני לא אוהבת פריקוולים, יש בהם מין תחושה של מסחטת כספים – ראיתי שהסדרה מצליחה ואפילו עשו ממנה סרט אז החלטתי לתקוע לכם עוד משהו לשלם עליו, אבל הסופרת כותבת בהקדמה שהסדרה כולה התחילה מהדמות של פור וסיפורו ורק אחרי מחסום כתיבה ענק שינתה כיוון לסיפורה של טריס, כך שבחרתי לתת לפריקוול הזה צ'אנס כמשהו אותנטי ולא תוספת שמטרתה מסחרית.

הספר בנוי ממעין נובלה המציגה כמה סצינות מחייו של פור, מיום מבחן ההתאמה שלו ועד הטירונות של טריס, בדילוג קל של כמה חודשים בין סצינה לסצינה, ולבסוף 3 סיפורים קצרים שמציגים את נקודת המבט של פור לסצינות מתוך "מפוצלים", הסיפור זורע אור על כמה מהפערים שבטרילוגיה המקורית, והתהיה האם היה כדאי לזרוע עליהם אור היא שאלה פילוסופית עם תשובות אישיות מאוד, חלק אוהבים שכל פרט מתגלה (מתי נודע לפור שאמו בחיים, למשל) וחלק מעדיפים לדמיין בעצמם התרחשויות שכאלה.

הספר כספר מותח ומשתלב היטב בעולם ומוסיף מידע, הוא גם נותן מעט מענה לחוסר הפיתוח של עולם הפלגים עליו התלוננתי בביקורתי לטרילוגיה, עם זאת הוא אינו ערוך ורבות בו השגיאות הפשוטות, שתרגום קפדני ועריכה דקדקנית היו אמורים לנטרל (למשל – פור ואמו מדברים ברכבת, פור כועס, פור מחכה שהרכבת תתקרב וקופץ עליה? סביר שהכוונה היא שהרכבת תתקרב למבנה וקופץ ממנה).

בקיצור – ספר שמיועד רק למי שעף לגמרי על הטרילוגיה המקורית, לאחרים קצת חבל על הכסף.

 
עוד ביקורות םפרים מאת ספרנית בדימוס – בלוח הפינטרסט שלי או פה