ספרי תמה תמימה/ שרית גרדוול

"כל המרבה שיחה עם האישה מתחייב בנפשו".
"אבל איתך הוא כן דיבר. ראיתי מקודם"
לרגע לא חשבה אז חממה, שבן דודה חסן יתחייב לה בנפשו זמן מה אחר כך… וסיפורם יהפוך לסיפור אהבה בן 77 שנה…

rjnnvibjkxlkzw7j13h8-768x1024

סיפורנו מתחיל בתימן הרחוקה, בכפר ערבי קטן בשם תלת, בו התגוררו דוד ומשפחתו, היהודים היחידים בכפר.
הקומה הראשונה בבית היתה דיר לפרה בשם ימימה ולשתי עזים זקנות. בקומה השניה עסקה אהובה, אשתו של דוד, בבישול סעודות המשפחה. ובקומה השלישית חלקו ארבעת הילדים של אהובה ודוד מחצלות. ביניהם, חממה.
יום אחד הלך דוד לבקר את אחותו האהובה, נדרה. אבל בעודו בפתח הכפר יצאו לקראתו השכנו הערביות ובשרו לו שזה עתה אחותו נפטרה והשאירה אחריה את בנה, חסן. לאחר השבעה עזר לו דוד לארוז את מעט מטלטליו ולקח אותו עימו שיגור עימו ועם משפחתו בתלת.
מהיום שחסן הגיע לביתה חייה של חממה השתנו. הוא הפך להיות חברה הטוב.וכך המצב נשאר עד שחסן, עבר להתגורר עם רבקה אחותה של חממה ובעלה שמואל באל בעדן.
לאחר מותה של אמה, היא מחליטה לברוח מביתה והיא עוברת להתגורר גם אצל אחותה, רבקה. שם חממה ממשיכה להיות נערה סוררת, ולא מוכנה שיחתנו אותה עם אף אחד.

יום אחד חסן יוצא לפגוש את הבחורה שהוא צופה שתהיה כלתו לעתיד ושם הוא נוחל אכזבה מרה, כשהוא מבין שהיא ומשפחתה לא רואים בעין יפה, את רצונו לעבור להתגורר בארץ ישראל. בדרכם הביתה השדכן מספר לו סיפור: "בארצות אשכנז היה רבי אחד, רבי יעקעלש שמו. לילה אחד חלם חלום, והנה בחלום אומרים לו שיסע לעיר פראג ושם, ליד חצר המלך, מתחת לגשר, קבור אוצר. התעורר רבי יעקעלש משנתו ופטרו בחיוך. אך זה החלום חזר שוב ושוב שלושה לילות. כל לילה נאמר לו אותו הדבר. החליט ועשה. יצא רבי יעקעלש לדרך אל העיר פראג. עבר תלאות ארוכות והנה סוף סוף הגיע ליד חצר המלך בסמוך לגשר. אך מה? היו חיילים רבים שומרים שם ולא יכול היה להגיע אל הגשר. הסתובב ימים רבים בחוסר מנוחה. כבר לא נותרו לו אוכל אוכסף. יום אחד ראה אותו שר השומרים ופנה אליו:'אני רואה אותך כבר ימים רבים. מה עסקך פה?' סיפר לו על החלום. צחק שר השומרים ואמר:'ומה לך להקשיב לחלומות? הנה אני חלמתי חלום כבר ימים שבאיזה עיירה רחוקה חבוי אוצר בתנור שבביתו של איזה רבי יעקעלש. האם אלך לי לחפש אחר אותו אדם?' שמע זאת רבי יעקעלש, חזר לביתו וחפר בתנורו ומצא את האוצר."כך הבין חסן שחממה היא אוצרו שלו…

עד לאירוסין ראתה חממה בחסן חבר, אח. היא אהבה אותו מאוד והרגישה נוח בחברתו. היא אהבה לעקוץ אותו בכל הזדמנות, לשחק עמו ולצחוק ביחד, אך כעת המצב היה שונה. משהו עמד באוויר כשחסן נכנס לחדר. כעת לא יכלה חממה שלא לראות עד כמה הוא נאה, עד כמה בנוי גופו היטב ועיניו הירוקות- אפורות נוצצות באושר. המחשבות האלה העלו בה בושה ומבוכה והיא לא יכלה שלא להסמיק בכל עת שפגשה בו.

חממה העריצה את חסן על כוחו ואומץ לבו, אך היא לא ידעה כי את כל זה שאב הוא ממנה, מתמימותה וחיוכה, מחוצפתה וכנותה.
לקראת חתונתה עם חסן היא הרגישה שכל האושר נתון בידיה, והעתיד- רווי הרפתקאות.

בת שתים עשרה היתה חממה ביום חתונתה וחסן-כבן ארבע עשרה. אהבתם היתה גדולה ונפשותיהם היו כרוכות זו בזו. חממה לא האמינה שהיא יכולה לאהוב אותו יותר מכפי שאהבה. היא ידעה כמה השתוקק לעלות לארץ ישראל. הם עדיין לא תכננו לעלות לארץ ישראל, אך עובדה זו לא עצרה את חסן מלהמשיך בהברחת קבוצות מתימן. הוא התעקש להמשיך במצווה זו והדיר שינה מעיניה של חממה. ויום אחד חסן לא שב הביתה, השמועות היו שהוא חלה ומת בדרך. יצאו לחפשו, אך חסרו בידיים ריקות מהמסע. עבר חודש מאז העדרו של חסן, ורבקה ושמואל ארגנו שבעה, שחממה סירבה לקחת בה חלק. היא לא האמינה במותו של אהובה.
שבועיים נוספים עברו, כשלפתע חסן עמד לו מחוץ לפתח הבית. חולה, צנום- אך חי.
וכך, חסן הפסיק להבריח קבוצות מעבר לגבול, חוץ קבוצה אחת אחרונה, שכללה את משפחתו. אחרי מסע מפרך, מלא קשיים, שבו אף אבדו חלק מהמשפחה, עלו חסן וימימה ארצה.

גם תהליך הקליטה לא היה פשוט. החל מהליך חיטוי וחיסון, מציאת נחש באוהל שבו התגוררו וקשיים מול המנדט הבריטי. בארץ ישראל, הם נחשפו לראשונה לברז, לסבון, לשעון, נעליים ועוד. ועם כל השוני והקשיים,שהם נתקלו בהם בעלייתם ארצה, חממה וחסן צלחו אותם יחדיו.

חסן, לאחר שהבריח בנעוריו יהודים מתימן לעדן, המשיך ונלחם באצ"ל.
בישראל גם נולדו להם מספר ילדים, שמלאו את חייהם ואת ביתם. ולמרות הדלות בארץ, חממה וחסן למדו לשרוד , לעבוד, ליצור ואף היו חלק מבניית פרדס חנה .

ספר רווי סיפורים תמימים וחביבים שמסופרים מנקודת מבטה של חממה.דרך עיניה אנו לומדים לראות את עולמה ונופלים שבי אחרי קסמיה.
אולי שם הספר אינו ברור לכולנו ואינו מהווה פיתוי גדול, אך ספרה של שרית טומן בחובו עולם של אהבה בין חממה וחסן ואהבת הארץ.
בנוסף,מעבר להיותו ספר על קורות משפחה אחת מתימן , הוא פותח את עינינו לעליית יהודי תימן, ובכך גם חשיבות הספר.

XOXO
אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)