ספרי שירה

ספרי שירה מעוררי השראה

אני מודה שבאופן כללי אני לא חובבת גדולה של ז'אנר ספרי השירה. לא כי יש בהם, חלילה, משהו רע, אלא כי אני מעדיפה סיפורים. אבל לפעמים, בעיקר ברגעים שבהם אני מחפשת השראות, אני פותחת את אחד מהספרים האלו – לרוב באקראיות – ומוצאת בשירים השראה, נחמה או עצה.
הנה כמה מספרי השירה שיצאו לאחרונה, לאוהבי הז'אנר וגם – למקרה שתזדקקו להשראות אקראיות:
"חשוקה", מאת אורנה גאון רוזנבלום, הוצאת 'סטימצקי'
010140470
ספר שירים נשי מאוד וכנה מאוד, שכולו מעין מסע שלם המתחיל מתיאור ההבנה כי הזוגיות היא כבר לא מה שהיתה פעם והנישואים עומדים להסתיים, על כל המשתמע מכך.
ברגישות רבה מצליחה אורנה להציף את מה שעובר לכולנו בראש מידי פעם, אבל בעיקר מצליחה לקום, ליפול ולקום שוב – חזקה ומודעת יותר לעצמה (קצת כמו טיפוס על ספירלה).
"מקום בדף", מאת טל גרמיזה, הוצאת 'סטימצקי'
מקום-בדף-טל-גרמיזה-10140469-כריכה-קדמית
אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. גם השירים. זה המסר העיקרי שעובר מהספר הזה. טל מוצאת השראה בכל פרט קטן – מאשה על ספסלף דרך רחובות תל אביב ועד המחשבות בלילות. כל דבר הוא מבחינתה נושא לשיר… מה שהכי אהבתי זה שהיא משתפת את הקוראים גם בתהליך הכתיבה עצמו (למשל בשיר "גם כששמח", עמוד 46) – ב"איך שיר נולד" ובעד כמה כתיבה היא עבודה טכנית לפעמים.
"טיפוסשלצמח", מאת יואל פרל, הוצאת 'סטימצקי'
יואל-פרל-טיפוס-של-צמח-010140459-כריכה-קדמית
זה לא בדיוק ספר שירים, אלא מעין סיפור קצר המחולק לפרקים ומעניק השוואה כמעט בלתי נמנעת של האדם לצמח (מהסוג המטפס).
ה"גיבור" הוא ענף בודד של צמח מטפס שיוצא למסע חיפוש אחר המקום האידיאלי לגדול בו. המפגשים שלו בדרך, האיזון העדין בין "מה שנחוץ למה שצריך" וההקבלה לבני האדם פשוט מקסימה!
"שירים לאלוהים", מאת חנה ניר, הוצאת 'סטימצקי'
שירים לאלוהים-חנה ניר-010140479-כריכה קדמית
השירים בספר הם מעין מסע אל תוך האמונה – גם החוצה, כלפי אלוהים וגם פנימה. השירים כואבים בחלקם ואופטימים בחלקם ונדמה שחנה חשפה בו את הנימים הרגישים ביותר של נשמתה, כולל תהיות לא פשוטות (בעיקר עבור אנשים מאמינים). ואולי זה מה שאהבתי בספר…
"כנפיים", מאת גילי (גיל עד) כהן, הוצאת 'קוראים'
45600028917b
גם זה לא ספר שירים, אלא אוסף של הגיגים מעצימים ומעוררי השראה – חלקם פרי עטו של גילי וחלקם ציטוטים של מעוררי השראה דגולים (גם פיטר פן בפנים). ספר מתנה אידיאלי.
 

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה