ספרי מתח לשעת לילה מאוחרת

ספרי מתח ובלשות שכיף לקרוא ולחשוב יחד איתם…

בתקופה האחרונה יש לי משיכה לסדרות, סרטים וספרי מתח ו/או בלשות.
כאלה שגורמים למוח שלי לנסות לפתור את התעלומה ביחד עם הבלש, או ככל שמתקדמת העלילה. תמיד אהבתי את תחום הבלשות. פעם, בצעירותי אפילו עשיתי קורס חקירות פרטיות ושרלוק הולמס הוא הגבר האולטימטיבי בעיניי, כך שזה לא מפתיע אותי שבחודש האחרון מצאתי את עצמי קוראת מלא ספרי מתח ובלשות, שהסיטו את המחשבות מהטירוף היומיומי לצרות וחידות של אחרים.
גם אתם בעניין? הנה כמה סקירות של ספרי מתח ובלשות שאהבתי במיוחד:
"אוהבת אותך מת" ו"רוצה אותך מתה"- שני ספרים מאת פיטר ג'יימס (הוצאת קוראים)
download download (1)
בחרתי להמליץ על שני הספרים האלו יחד, כי הם די דומים, אבל גם מאוד שונים.
"אוהבת אותך מת" הוא סיפורה של אישה צעירה ששמה לה למטרה "לדוג" גברים עשירים כקורח ולהפטר מהם בדרכים לא מאוד קונוונציונאליות (רצח), כדי לרשת אותם. במקביל אליה מנהל רב פקד הבילוש רוי גרייס חקירה ישנה ומנסה לתפוס רוצח סדרתי חמקמק. לאורך כל הספר נעתי בין התחושה שהנה- ברור מי הוא מי ובין התחושה ההפוכה לגמרי שאין לי מושג מה הקשר בין הדברים. בכל פעם שחשבתי שהצלחתי לפתור את התעלומה, הצליח פיטר להפתיע אותי מחדש ולהפנות את העלילה לכיוון אחר לגמרי.
"רוצה אותך מתה" הוא סיפור דומה, רק שכאן בחורה צעירה ויפה פוגשת גבר חתיך ועשיר, דרך אתר היכרויות ומתאהבת בו עד מעל לראש. ככל שמערכת היחסים מתהדקת, כך מתגלה אופיו האמיתי (והלא מאוד סימפטי) של ברייס והאהבה הלוהטת הופכת לפחד מצמית, שרודף את צ'יינה ומאיים על חייה ועל חיי כל המקורבים אליה. גם כאן מתנהלת במקביל חקירה של רב פקד רוי גרייס (אותו אחד) וגם כאן הדברים מתפפתלים, מתערבבים ומשתנים כל הזמן.
בשני הספרים עולה השאלה המהותית לגבי היכולת שלנו כבני אדם להכיר באמת את האדם שמולנו ולזהות מתי משהו אמיתי ומתי הוא מסכת גדולה של שקרים…
"בונוס שלילי" מאת מייק קופר (הוצאת קוראים)
download (2)
ספר מתח סוחף ומרתק על הצד האפל של תעשיית הברוקרים, שלא הצלחתי להוריד מהיד!
סליים קייד הוא סוכן עצמאי, יוצא יחידה צבאית, שמחליט לנצל את ניסיונו כדי לעבוד עם בכירים בוול סטריט ולעשות עבורם משימות "אפורות". באחת המשימות הוא נשלח למצוא מנהל קרנות גידור כושל, שדרכו יוכל לקבל "בונוס שלילי". החיפוש והאנשים שהוא פוגש בדרך מעמתים אותו לא רק עם הפחד, אלא גם עם אהבה או ליתר דיוק- עם הפחד ממנה.
למרות (ואולי בגלל) שהספר מלא במושגים פיננסיים, הוא שאב אותי עמוק לתוך תחום שנראה אולי נקי ומעונב מבחוץ והציף צד אחר בו. צד שבו רדיפת הבצע היא המטרה וכל האמצעים כשרים. מהמם.
"מורשתו של גוליבר", מאת יואב עצמון (הוצאת אופיר ביכורים)
download (3)
ספר מתח/הרפתקאות קצת שונה. אנדי הוא נער צעיר שמתגורר עם משפחתו. באחד הימים הם מוצאים במרתף הבית יומן עתיק שפותח תיבת פנדורה ומטלטל את חייהם. במקביל מנסה קריפטו, בחורה צעירה עם חיים לא פשוטים, להיחלץ מהסבך שנקלעה אליו.
החיבור המקרי בין השניים, היומן וכל מה שקורה לכל אחד מהם בנפרד, גרם לי לתהות עד כמה העולם "קטן". עד כמה לכל פנייה שלנו בחיים יש משמעות (מעין "דלתות מסתובבות") ועד כמה אין לנו באמת שליטה על גורלנו…
"שקרים קטנים גדולים", מאת ליאן מוריארטי (הוצאת כנרת, זמורה-ביתן)
download (4)
הספר שקדם לסדרת הטלויזיה שמשודרת בימים אלו ב- YES, הוא למען האמת טוב בהרבה מהסדרה.
ולמי שלא ראה- העלילה מתרחשת בעיירה קטנה וטעשירה. ג'יין היא אם חד הורית שמגיעה עם בנה לעיירה, כדי לברוח מהעבר שלה ולפתוח דף חדש. מהר מאוד היא מגלה שההשתלבות בחברה חדשה ואליטיסטית לא בהכרח פשוטה ומוצאת את עצמה (ואת הבן שלה) בלב משבר חברתי בין שתי הנשים החזקות. משבר שנגמר ברצח/ תאונה מסתורית.
אם עוד לא ראיתם את הסדרה- תקראו קודם את הספר. הוא מעניין בהרבה, תיאטרלי פחות והרבה יותר מחובר למציאות מאשר הסדרה בעיניי…
תיהנו!

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה