ספרי ילדים ונוער- ככה זה כשאוהבים/מאיר שלו. לשרוק לגלים/משה קרון. להציל את רובי/אירית שטייף-שושני

שלושה ספרי ילדים ונוער מעוררי מחשבה ומומלצים במיוחד. "ככה זה כשאוהבים " של מאיר שלו, שעיסוקו בילדון מאוהב, כי לאהבה אין גיל. משה קרון עם 13 סיפורים מהחיים ב"לשרוק לגלים" ובהם נמצא אירועים שונים, תרבויות שונות והתמודדויות של ילדים עם החיים. אירית שטייף- שושני בסיפור על 3 בני נוער. האחד מרותק לכיסא גלגלים ואחת כותבת סיפורי פנטזיה ושולחת אותם אליו, בתקווה לעודדו.

IMG_4033

שלושה ספרי ילדים ונוער מעוררי מחשבה ומומלצים במיוחד. "ככה זה כשאוהבים " של מאיר שלו, שעיסוקו בילדון מאוהב, כי לאהבה אין גיל. משה קרון עם 13 סיפורים מהחיים ב"לשרוק לגלים" ובהם נמצא אירועים שונים, תרבויות שונות והתמודדויות של ילדים עם החיים. אירית שטייף- שושני בסיפור על 3 בני נוער. האחד מרותק לכיסא גלגלים ואחת כותבת סיפורי פנטזיה ושולחת אותם אליו, בתקווה לעודדו.

IMG_4030

"ככה זה כשאוהבים "מאת מאיר שלו

IMG_4032

מאיר שלו בספר ילדים שכולו קסם ואהבה. כי, כידוע, לאהבה אין גיל וגם ילדון בגיל הגן מתאהב עם כל הלב והנשמה.

כשאורי בן החמש מתאהב הלב שלו דופק, הראות שלו נושמות. אבל, הרגליים פתאום בורחות.

הסיפור מחורז. חריזה מחוכמת, מחויכת, עשירה ונהדרת.

בְּכָל בֹּקֶר, כְּשֶׁאִמָּא כְּבָר מְאוֹד מְמַהֶרֶת 
וְאוּרִי כְּבָר סוֹף־סוֹף מוּכָן,
הוּא מוֹדִיעַ לָהּ שֶׁהוּא לֹא רוֹצֶה
מַמָּשׁ לֹא רוֹצֶה,
בִּכְלָל לֹא רוֹצֶה,
לָלֶכֶת לַגַּן.

בוקר אחד הכל משתנה. אורי קם ומתלבש ואוכל ומבקש מאמו לקחת אותו מהר לגן. מדוע?

אֲבָל אָז, הַפְתָּעָה: הִגִּיעָה לַגַּן יַלְדָּה חֲדָשָׁה.
נֶחְמָדָה, חֲכָמָה, מַצְחִיקָה וְיָפָה
וְהַכֹּל הִשְׁתַּנָּה

האם מחזקת את בנה, מעודדת אותו לספר על אהבתו ומאפשרת לו לדבר על כך ולהסביר שבנים לא אוהבים, אולי רק קצת.

האם היא חלק משמעותי בסיפור, היא עוזרת, תומכת, מכילה, מתרגשת אתו ושמחה בשמחתו. הבחירה של הסופר באם כדמות המשמעותית, מובנת לי. אבל, הייתי שמחה לו היינו שומעים גם את האב, לפחות במספר שורות.

האיורים של איתי בקין משתלבים להפליא בסיפור ומוסיפים עליו. הם יפהפיים ומרגשים.

הקראתי את הסיפור לבנות שש וארבע. הן ישבו מרותקות, הקשיבו לכל מילה ולבסוף אמרו "זה סיפור יפה". אני מסכימה איתן. אי אפשר שלא להתאהב בסיפור אהבתו התמימה של אורי ובאיורים המקסימים. הקסם של מאיר שלו עבד גם עלי.

"ככה זה כשאוהבים" מאת מאיר שלו. איורים- איתי בקין. הוצאת עם עובד. מחיר- 74 ₪.

"לשרוק לגלים" מאת משה קרון

IMG_4031

13 סיפורים מעולמם של ילדים ובני נוער. הסיפורים כתובים בפשטות ובתמציתיות. לכל אחד מהדמויות שבסיפורים מתאפשר להשמיע את קולה ולהציג את זווית הראייה שלה.

קרון מצליח להעביר בסיפורים את ההתלבטויות של הדמויות, את הקשיים, את אופן ההתמודדות והמחשבות המלוות. כל זאת בלי להתיילד ובלי לנסות לרכך את המציאות. בחלק מהסיפורים יש יסוד קסום ומפתיע המוסיף נדבך נוסף לסיפורים.

הנושאים מגוונים- סיפור על חרם שעושים ילדי הכתה על אלון. סיפור על נער החולם להתקבל לנבחרת הכדורגל, סיפור על ילדים לאמא ערביה ואבא יהודי והקשיים שהם חווים. סיפור על אדם בעל ראש סוס ועוד.

סיפורים מעוררי מחשבה, מפתיעים ומרתקים.

האיורים הם של מרינה גרצ'אניק והם מקוריים ומלאי חיים ויופי.

הסיפורים פורסמו לראשונה במגזין לילדים עֵינַיִים.

משה קרון נולד בתל אביב וגדל בשכונת התקווה וביד אליהו, חי שנים רבות בירושלים. עד היום הוא אוהב לטפס על גבעת בטיח (היום פארק וולפסון בקצה רחוב לה גווארדייה בתל אביב), לשבת מתחת לאחד מעצי השִקמה העתיקים, להתבונן מערבה ולהתפעם מהנוף.

מרינה גרצ'אניק מאיירת ספרי ילדים ועיתונים, נולדה בבלורוסיה (היום בלארוס), בוגרת המכללה לאמנות במינסק ולימודי איור בארץ. חברה בארגון Urban Sketchers העולמי, היא לא יוצאת מהבית בלי הסקצ'בוק שלה, שהיא רושמת בו – מהתבוננות – סיפורים שהיא מוצאת מסביבה.

"לשרוק לגלים" מאת משה קרון. איורים מרינה גרצ'אניק. הוצאת עם עובד. מחיר 74 ש"ח

 

 "להציל את רובי" מאת אירית שטייף-שושני

להציל את רובי מאת אירית שטייף-שושני

סיפורה של עידית, נערה צעירה וברוכת כשרון האוהבת לכתוב. היא חוזרת לארץ עם משפחתה לאחר שנים בהם גרה בניו יורק. לא קל להתאקלם בארץ והיא נאלצת להתמודד עם אתגרים רבים בבית הספר החדש שלה.

בניו יורק אהבה עידית לכתוב סיפורים באנגלית, אך כעת היא מתקשה לקרוא ולכתוב בעברית. לעזרתה נחלצת עמליה, גם היא תלמידה חדשה בבית הספר, והיא מציעה לה להצטרף לחוג לכתיבה יוצרת. עידית מתחילה לכתוב סיפורי פנטזיה ושולחת אותם לרובי, אחיה של עמליה המרותק לכיסא גלגלים לאחר שנפגע בתאונת דרכים.

הסיפורים של עידית והחברות עם עמליה מביאים לתוצאות מפתיעות.

סיפור  מעניין, קריא מאד ואופטימי.

אירית שטייף־שושני היא סופרת ומשוררת. פרסמה ספרים לבני נוער ולמבוגרים. מבין ספריה לנוער: מבוכים, כוכב ניצל פעמיים, מחול השפירית, לפרוש כנפיים, לאמץ אחות.

"להציל את רובי" מאת אירית שטייף-שושני, הוצאת "דני ספרים", 168 עמ'. מחיר לצרכן 78 ש"ח.

Iaffa Gavish
כותבת על נושאים מגוונים. הצגות, ספרים, אוכל, מסעדות ולייף סטייל. תמצאו כאן את היומיומי, את שעות הפנאי ואת ההנאות הקטנות של החיים.