ספרי יום כיפור שלי, ובכלל

המלצה על ספרים, לכבוד יום כיפור ובכלל

בחורה עם מחשב נייד

פעם, כשרציתי להיות סופר-וומן, הכנתי לי באאוטלוק פתק צהוב וכתבתי למעלה: ספרים שקראתי. הבטחתי לעצמי שאחרי שאגמור לבשל, לאבק, לקרצף, לשייף, ללדת, להניק, חלונות, פאנלים, כביסה, אכתוב בו כל ספר שקראתי. אולי ראיתי את הדמנציה המתקרבת או סתם, לא רציתי להיות אחת כזו שמשתמשת וזורקת.

הרשימה ננטשה מזמן אבל למזלי יש לי את מועדון הקוראות של סלונה כדי לרענן את הזיכרון, אז בבקשה, ריכוז המלצות על ספרים – ליום כיפור, ובכלל.

רשימת ספרים שקראתי

טירת הזכוכית / ג'נט וולס – המלצה חדשה אש, ממש מאתמול. אני נזהרת מאוד מלהחיל על ספרים את הביטוי 'משנה חיים' אבל אם הייתי משתמשת, הייתי שוקלת אותו במקרה הזה. הכוח שלו בכתיבה השוטפת, בדמויות החד-פעמיות, בסיפור, והכי – בזה שהוא דורש התבוננות לתוך הקרביים, לחיפוש אחרי האמת שאדם מאמין בה ביחס לאמת שלפיה הוא חי.

חותמם של הדברים כולם / אליזבת גילברט – הספר זה, חייבת להגיד, עשוי להיות יותר לסוכות, כי הוא מתחיל לאט לאט לאט אבל כשהוא תופס, זה כבר חתונה קתולית לפחות. חכם, עמוק, מעורר חשיבה, מרגש.

רק עוד דבר אחד / ג’ונתן טרופרפשוט בכיף שלנו. כי נחמד לקרוא על דמות אנדרדוגית שרק רוצים לחבק ולנחם ולהגיד שהכל יהיה בסדר. אנחנו יודעים שזה לא בטוח נכון, ואולי שום דבר לא באמת יסתדר כמו שהוא באמת באמת רוצה, אבל לפעמים זה קורה, לפחות בספרים של ג'ונתן טרופר.

המושיע / א. נסבו – קוראים לו ספר מתח אבל הוא הרבה יותר מזה. רווח נקי של עלילה בלתי צפויה לחלוטין, דמויות מורכבות, כמה אמיתות עומק מתוך תפיסת עולמו של הסופר וגם, הכרות עם המלחמה ביוגוסלביה של שנות התשעים של המאה הקודמת.

האמת על פרשת הארי קברט / ז’ואל דיקרככה בדיוק מספרים סיפור: קולח, מרתק, מבלבל. ללקק את האצבעות. בשבילי הוא מה שעשה טרנטינו לקולנוע באיך מספרים סיפור.

ורק כדי שנבסס את הטעם, לראות אם הוא משותף, עוד כמה, לא מנומקים אבל שווים ביותר:

תולדות האהבה / ניקול קראוס

שואה שלנו / אמיר גוטפרוינד

אל הפינה האפילה ביותר (מתח מורט עצבים) / אחיזבט היינס

פגישה עם החיים / ססיליה אהרון

מלכת היופי של ירושלים / שרית ישי-לוי

קריאה מהנה,

מרב

מרב שני
צורכת ספרים לוורידים. עורכת לשון. מילים מוגבלות כל כך אבל כשהן מצליחות לדייק לרגע, זה אושר אחד קטן.