ספרים מעוררי מחשבה

ספרים שתקראו בנשימה אחת, אבל יגרמו לכם לחשוב הרבה אחרי…

אחרונה יצא לי לקרוא די הרבה ספרים (ותודה לאלוהי החופש הגדול). כמה מהם קראתי בשקיקה ממש – גם כי הם היו כתובים נהדר וגם (אולי בעיקר) כי הם עסקו בנושאים מעניינים, שונים ולא פחות ממרתקים. הנה המלצה חמה על 2 ספרים שאהבתי במיוחד ואסור לכם לפספס:

"בלו" של דניאל סטיל (הוצאת כנרת, זמורה דביר)

4210022302b

את דניאל סטיל אני קוראת מאז הייתי בת 16. לא חושבת שיש ספר שלה שפספסתי. היא אלופה בספרים רומנטיים ואולי דווקא בגלל זה – הספר הזה הפתיע אותי.

עיקרו הוא לא סיפור רומנטי בלתי אפשרי, אלא סיפור על אבדן, על משפחות אומנה, על אהבה אחרת. אהבה לילדים שהעולם התאכזר אליהם ובסוף – גם יש סיפור אהבה קטן, אבל הוא ממש בסוף וממש לא העיקר.
כשג'ני מאבדת את בעלה האהוב ובנה בן ה 3 בתאונת דרכים, היא מרגישה שעולמה חרב עליה. היא עוזבת את העיר שבה חיה ואת תפקידה כמגישת חדשות בטלוויזיה והולכת לעבוד במקומות שאף אחד לא רוצה להגיע אליהם – מחנות פליטים במקומות המסוכנים ביותר בעולם. שם. רק שם. היא מצליחה לברוח מהאסון של עצמה ומרגישה שחייה עדיין שווים משהו.
באחד מערבי חג המולד, הלו"ז משתבש ובמקום למצוא את עצמה בעבודה (כמו שתמיד דאגה שיקרה), היא מוצאת את עצמה לבד עם הזכרונות בניו יורק. היא לא עומדת בזה וכמעט שמה קץ לחייה, כשהיא פוגשת בבלו – נער צעיר ועזוב שמתגורר לבדו במחסן נטוש. בהחלטה של רגע היא מזמינה אותו לישון בביתה – החלטה שמשנה לחלוטין את חייה.
הקשר ביניהם נשזר צעד אחר צעד וכשהיא מגלה שהכומר בכנסייה שאליה הלך עשה בו מעשים מגונים – היא מחליטה (למורת רוחם של כל הסובבים אותה) לא לשתוק ולצאת למחלמת חורמה בכמרים השוררים. במקביל היא מוצאת את עצמה משקמת את חייו של בלו ומעניקה לו, לראשונה בחייו, ביטחון, תקווה ובית!
קראתי את הספר הזה במקביל לצפייה בסדרה "משפחת פוסטר" (ב-YES) וזה פשוט השלים אחד את השני – מערכת האומנה, הילדים האלו שעל לא עוול בכפם דבקה בהם תווית של עבריינים/ פושעים/ מסוכנים… ועל המשפחות האימצות (והנשגבות בעיניי) שמכניסות אותם הביתה ומעניקות להם תקווה.
ספר חובה!!
"בתי היקרה" של אליזבת ליטל (הוצאת כנרת, זמורה דביר)

984835

אם צפיתם (ואהבתם) את הסדרה "ליל האירוע" אתם תאהבו גם את הספר הזה!
ג'ין היא סלב הוליוודית שמואשמת ברצח אכזרי של אמה. לאחר 10 שנים בכלא, היא משוחררת בגלל כשל טכני בהתנהלות החקירה ומחליטה לברר אם היא זו שאכן רצחה את אמה. הבנתם נכון – היא לא בטוחה אם היא עשתה את זה או לא. מצד אחד – היו לה מספיק סיבות טובות. אמה לא היתה אישה חמה ואם דואגת במיוחד. הן רבו המון ולא ממש הסתדרו. מצד שני – ג'ין היא לא מאלה שתירה באמה ברובה צייד ועוד תכתוב את שמה שלה בדם על הרצפה. משהו פשוט לא מסתדר…
כשהיא משתחררת היא מוצאת את עצמה בורחת מפני התקשורת הצהובה והעוינת שעושה הכל כדי למצוא אותה ו"למצות איתה את העונש שלא מוצה על ידי בית המשפט". היא מגיעה לעיירה חשוכת אל, עם סיפור היסטורי די מוזר מימי הבהלה לזהב – עיירה שבה, כך היא מגלה, גדלה וחיה אמה היקרה עד שעזבה, שינתה את שמה ואת אורח חייה.
השילוב בין חיפוש האמת, הצורך המסווה שלה בקרבה למישהו והגילויים על עצמה (כולל מי האבא וכמובן – מי הרוצח) הופכים את הספר למותח ובלתי צפוי. עד הסוף האמת לא ברורה וזה אולי מה שהופך את הספר לכה מעולה. כקוראת, המוח שלי פשוט חשב ואסף את הדברים יחד איתה. ועל אף שבהתחלה היא מצטיירת כנערה פרועה, מניפולטיבית, נצלנית ובעייתית – יש בה משהו עמוק, רך וכואב, שגורם לאהוב אותה ולהזדהות איתה.
 
 
 

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה