ספרים לחופשה

בחירת מסלול? הזמנת מלונות? איסוף המלצות למסעדות? אל תצחיקו אותי. הדבר הכי חשוב שצריך לתכנן לפני שנוסעים לטיול בחו"ל זה איזה ספרים לקחת איתנו. אלה הארבעה שלי

ספרים לחופשה. צילום: מיכל יפה

בעוד עשרה ימים זה יקרה, ונצא לחופשתנו השנתית בפריז ונורמנדי. לפני שנתיים עשינו את אותו טיול בדיוק: כמעט שבוע בפריז ועוד ארבעה ימים בנורמנדי, שנופלים בדיוק על ה-6 ביוני, הוא ה-D-Day, יום הפלישה של בעלות הברית שהתרחש ב… ניחשתם נכון – נורמנדי.

השנה, בניגוד ללפני שנתיים, מציינים 70 שנה לדי-דיי, מה שאומר הרבה יותר אירועים להיות בהם. עוד דבר ששונה בטיול השנה הוא שחג שבועות יוצא ב-4 ביוני, מה שאומר שנחגוג אותו כהלכתו בכפר צרפתי קטן העונה לשם קממבר. אז נכון שזה מעט שונה מ"יעלו ויבואו עובדי הפלחה" של ילדותי, אבל פיקניק עם קממבר בכפר בצרפת הוא לא פחות חגיגי מהפיקניק המסורתי במגרש הכדורגל בקיבוץ, ובטוח שהרבה יותר טעים.

אבל לא באתי לדבר כאן על הטיול, אלא על החלק הכי חשוב בתכנון שלו. עזבו אתכם מבחירת מסלול, הזמנת מלונות ואיסוף המלצות למסעדות. הדבר הכי חשוב שצריך לתכנן לפני שנוסעים לטיול בחו"ל הוא איזה ספרים לקחת איתנו. זה בגלל שכשנוסעים לחו"ל יש הרבה יותר זמן לקרוא בגלל היעדר הסחות דעת טלוויזיוניות וזמנים מתים שבאים צריך לחכות למטוסים או רכבות.

לפני שנתיים לקחתי איתי שני ספרים: "הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם" של יונס יונסון, שסיימתי בתוך יומיים כשאני מוקסמת ממנו לחלוטין ו"סטונר" של ג'ון ויליאמס, ששנאתי עד עמקי נפשי, אבל בכל זאת סיימתי ביומיים, כי, כאמור, בחופשות קוראים הרבה יותר.

הספרים האלה הסתיימו הרבה לפני תום החופשה, ולכן הפעם היה ברור שאקח ארבעה ספרים וכבר לפני כחודש התחלתי להרהר בסוגיה החשובה אילו ספרים הם יהיו. אני חייבת לציין שהקפדתי לא לקרוא את הכריכות האחוריות של הספרים שבחרתי, כך שאני לא לגמרי יודעת מה העלילה שלהם, רק ככה בערך, והבחירה נעשתה על פי היכרות עם הסופרים או ביקורות בעל פה מאנשים שאני מעריכה.

הבחירה הראשונה אמנם נעשתה אחרונה, אבל היא היתה הכי קלה: ממש עכשיו יצא ספר חדש ליונס יונסון, מחבר "הזקן בן המאה", ושמו "האנאלפביתית שידעה לספור". לאור ההנאה העצומה שלי מהספר הקודם שלו, יש לי ציפיות די גבוהות מהספר הזה.

הבחירה השנייה שלי מבוססת על פאשלה שלי. פאשלה שלא קראתי את הספר הזה עד עכשיו. מדובר ב"בעלת הבית" של נעה ידלין. הספר שזכה השנה בפרס ספיר. את ידלין אני מכירה מימים ימימה ובאמת שאין לי שום תירוץ למה לא קראתי את הספר עד עכשיו, אבל בקרוב זה ישתנה.

הספר השלישי שיכנס למזוודה שלי הוא "אידיופתיה" של סאם ביירס. אני מודה שפה יש לי חשש קל. אין לי מושג על מה הספר והוא זכה בכרטיס טיסה לפריז רק בזכות המלצות מאוד חמות של שניים מחברי הפייסבוק שלי. הבעיה היא שלפחות במקרה של אחד מהם, טעמנו הספרותי מאוד שונה.

אחרון חביב ברשימה הוא "החווה" של טום רוב סמית, מחבר טרילוגיית "ילד 44". זאת היתה בחירה די קלה, כי מתח הוא הז'אנר הספרותי הכי קל לקריאה, והסיכוי שאתאכזב מהספר הוא די נמוך.

אז זהו, יש ספרים, יש כרטיס טיסה. מבחינתי אני יכולה לנסוע כבר מחר.