ספרים טובים שצריך להיזהר מהם

המלצה על 5 ספרים טובים שקראתי לאחרונה, שראוי היה להזהיר קוראים מסוימים מפני הקריאה בהם

לפעמים אני מצטערת שאין על ספרים מסוימים אזהרות מוקדמות. כמו אלו שאפשר למצוא על סיגריות, על צעצועים שאינם מומלצים לשימוש מתחת לגיל X, או על מתקני שעשועים שמומלצים לשימוש רק בליווי מבוגר. ולא בגלל שהספרים האלה לא טובים! להפך. דווקא בגלל שהם טובים – הם עלולים להיות מסוכנים לחלק מהקוראים. אספתי 5 דוגמאות מהזמן האחרון:

dangerousbooks1

הספר מספר על ילדה שזה עתה נכנסה לחטיבת ביניים. כביכול ילדה רגילה עם התלבטויות שגרתיות של טינאייג'רס בימינו, אבל על הכול מאפיל סוד גדול: אביה של נילי מסתגר בבית ואינו יוצא מהמיטה. במשך שנה שלמה של השתקה, נילי נאבקת לשרוד בבית הספר ומחוצה לו. כשאפילו אמה ואחותה לא ממש עוזרות לה להתמודד עם המצב החדש בבית, היא מוצאת דרכים משלה כדי להתחזק.

למי הספר מסוכן? לאנשים שחוו דיכאון קליני, או לבני המשפחה שלהם. נילי נאלצת להתמודד עם מראות, רגשות וקולות קשים, ואתה גם אנחנו. אני לא מאלה שחושבים שספרות ילדים צריכה להיות נקייה מכאב או מסבל. ממש לא. אבל במקרה הזה הייתי ממליצה לכל הורה לקרוא את הספר בעצמו, לפני שהוא מחליט אם להעביר אותו לבני הנוער בבית.

ענבל מלכה, בזמן שלא הייתָ, איור העטיפה: כנרת גילדר, עורך: יותם שווימר, הוצאת טל מאי וידיעות ספרים, 2016.

dangerousbooks4

הספר ימיה האחרונים של ראביט הייז מאת אנה מקפרטלין – כשמו כן הוא: הוא מספר על תשעת הימים האחרונים בחייה של ראביט, אם חד הורית לבת 12, בת לזוג הורים שובי לב, אחות לדיווי וגרייס, וחברתה הטובה של מרג'ורי. היא שוכבת גוססת בהוספיס, אחרי 4 שנים של מאבק במחלת הסרטן.

הספר נע בין ההווה, שבו בני המשפחה וראביט עצמה מתקשים להשלים עם מותה הקרב, לבין העבר – אליו ראביט חוזרת מתוך דמדומי הגסיסה שלה – שבו מסופר סיפור אהבת הנעורים שלה לג'וני, חברו של אחיה והזמר בלהקת הרוק שלו.

למי הספר מסוכן? לאנשים שחולים בסרטן, או לבני המשפחה ולחברים שלהם. יש אנשים במצב הזה שדווקא עשויים לשאוב נחמה מהספר העצוב והמצחיק הזה: יש בו גלריה של דמויות נהדרות, שבא לכם פשוט לחבק אותם ולהיות חברים שלהם לנצח. אבל למי שהסרטן הוא כרגע גורם מאיים בחיים שלו, הייתי ממליצה להיזהר עם זה.

אנה מקפרטלין, ימיה האחרונים של ראביט הייז, מאנגלית: רחל פן, הוצאת פן וידיעות ספרים, 2016. 

dangerousbooks2

הספר איך הביישן למד נכתב בידי 4 פסיכולוגיות. משהו שבין ספר עיון, ספר הדרכה, וספר עזרה עצמית. הוא מנסה להסביר מהי חרדה חברתית, איך היא משפיעה על חיי היומיום של הסובלים ממנה, ובעיקר – איך אפשר לטפל בה. הספר מציע כלים לאבחון עצמי, שיעזרו לכם להבין האם אתם סובלים מחרדה חברתית ובאיזו רמה, וגם מלמד טכניקות ותרגילים, שמטרתם לעבוד על החולשות שלכם ולהגיע לתפקוד טוב יותר בעבודה, במשפחה, במציאת זוגיות וכדומה.

למי הספר מסוכן? לאנשים שייכנסו לעוד יותר חרדה, כשיגלו שהביישנות שלהם קיבלה שם רשמי והיא מקוטלגת כעוד אחת מהבעיות וה"ליקויים" שהחברה שלנו דורשת מאתנו לתקן. ותהייה: איך בן אדם שהוא גם ככה ביישן גדול (יש לו חרדה חברתית!), אמור לגשת בחנות ספרים הומה ולקחת מהמדף את הספר העבה הזה, שהכותרת שלו צועקת לעולם כולו: היי! אני ביישן! יש בספר הרבה תרגילים שנראו לי דווקא מועילים מאוד, אבל אם אתם ביישנים אולי עדיף שתזמינו את הספר באינטרנט.

צופי מרום ושות', איך הביישן למד, הוצאת דיונון, 2016.

dangerousbooks3

הביוגרפיה של זורז' פרק, חיים במילים, מאת הסופר דייוויד בלוס, תורגמה לאחרונה לעברית. כבר יותר מחודש שאני קוראת את הספר המצוין הזה, טיפין טיפין. יש בו אינספור פרטים קטנים, חלקם חשובים, חלקם פחות. כולם ביחד בונים תמונת עולם אותנטית וחיה של קורותיו של הסופר הצרפתי הנודע, החל מילדותו בתקופת מלחמת העולם השנייה ועד מותו בגיל 46.

זהו ספר על יהודי צרפת, על פריז המופלאה, על חייהם של אינטלקטואלים אירופאים, אבל בראש ובראשונה זה ספר על התשוקה להיות סופר, ליצור, לעשות קסמים באמצעות מילים.

למי הספר מסוכן? לאנשים שרגילים לקרוא במיטה לפני השינה. הספר הזה פשוט ענק! וכבד!!! 967 עמודים! אתגר אמיתי כשאת מנסה לקרוא בשכיבה במיטה. דרושה כרית מיוחדת להגבהת הספר או פתרונות יצירתיים אחרים. אחרת – צפו לכאבים במפרק שורש כף היד.

דייוויד בלוס, ז'ורז' פרק: חיים במילים, מאנגלית: יניב חג'בי, הוצאת בבל, 2016. 

dangerousbooks5

גם הספר החדש של ג'ונתן ספרן פויר, הנני, סובל מעודף משקל. מה קורה לסופרים? לא דובר על כך שהתרבות הולכת לקראת צמצום? כדרכו של ספרן פויר, זהו סיפור עצוב ומצחיק בו-זמנית, שמטלטל את הקורא באמצעות השפה החדה והמדויקת שלו.

למי הספר מסוכן? לאנשים שהנישואים שלהם עלו על שרטון. התיאור שלו את ההתפוררות ההדרגתית של חיי הנישואין של הגיבור ואשתו, יגרום לכל זוג נשוי לתהות האם גם הם נמצאים בדרך הבלתי נמנעת אל עבר הגירושין. ספרן פויר לא מרחם: הוא מתאר את השגרה השוחקת של גידול ילדים, עבודה, סידורים – מרוץ העכברים שכולנו חיים בתוכו. אומללים, אבל כנראה לא מספיק בשביל להציל את עצמנו. וכל זה מתרחש על רקע אסון עולמי: רעידת אדמה שפקדה את המזרח התיכון מובילה לכאוס אזורי ולמלחמה שעומדת להחריב כליל את מדינת ישראל. תענוג.

ג'ונתן ספרן פויר, הנני, מאנגלית: קטיה בנוביץ', כנרת זמורה-ביתן, 2016.

***

כותבת? בקרי במילים שענת | התחלת לרוץ? כנסי לאמא רצה

לפני/אחרי לידה? הכירי את המדריך שלי להנקה מוצלחת

די לחינוך גם ביוטיוב

חדש! הספר השלישי שלי יצא לאור. לפרטים לחצו על התמונה:

mybooks3

 

ענת שפירא-לביא
כותבת תוכן, סופרת, עורכת, מרצה ומנחת סדנאות. ד"ר לספרות עברית. אמא ל-5. מחברת הספרים: חז"ל עכשיו, אמא מניקה, מדרש עשרת הדיברות ו-להתחיל לרוץ. כותבת כאן בעיקר על חינוך, הורות וספרים. יש לי גם בלוג על כתיבה (anatshapiralavi.com) ובלוג על ריצה (momisrunning.com)