ספורט אז והיום

בחורה עם מחשב נייד

רבים מאיתנו עושים פעולה ספורטיבית, אך עוד מימי הביניים הספורט היה קיים, אמנם לא בצורתו כיום, אך חשוב להכיר את ההיסטוריה של הספורט.

המקור של הספורט הנו בפעילות שנועדה להבטיח את הישרדות המין האנושי באמצעות פעולות כגון ציד, דיג ומשחקי ילדים שנועדו להגביר את כישורי המוטוריקה שלהם, השתתפות פעילה בחיי הקהילה ועוד.

אנדרטות שנבנו לפרעוני מצרים העתיקה רומזים כי כבר לפני אלפי שנים התעסקו המצרים בספורט, במספר ענפי ספורט בעיקר בדיג ובשחיה.

בימי הביניים עסקו בעיקר בספורט שהנו קליעות בעיקר באמצעות רוגטקות וחץ וקשת. לאחר מכן כתוצאה ממלחמות עקובות מדם, שדות הקרב הפכו לפעילות ספורטיבית, החלו אימונים רבים לפני מלחמות שכללו בעיקר אימוני מלחמה ופיתוח הגוף.

מגוון רחב של ענפי ספורט התבססו בתקופת יוון העתיקה. הנפוצים שבהן היו היאבקות, ריצה, אגרוף, קפיצה למרחק, הטלת כידון, זריקת דיסקוס ומרוצי מרכבות. מגוון זה מצביע כי התרבות הצבאית של יוון, כמו גם בימי הביניים, השפיעה על התפתחות הספורט ולהפך. (התרבות אף השפיעה על עיצוב בגדי הספורט)
המשחקים האולימפיים העתיקים נערכו כל 4 שנים ביוון העתיקה, בכפר קטן בפלופוניסוס הנקרא אולימפיה על שם האלים היוונים שגרים באולימפוס  (לכן ככה נקראת האולימפיאדה).

בעבר היו קיימות 2 גישות של אימפריות –  הרומית והיוונית: הגישה היוונית שראתה בספורט חלק מחינוכו של האדם ומצאה בו הקניית ערכים חינוכיים ומוסריים הגישה הרומית הייתה שונה לגבי הספורט, גישתם הייתה פרקטית ופרגמטית בהרבה. הרומאים ראו בספורט כמכשיר לקניית ערכים צבאים, כיוון שהעיר רומא ידעה מלחמות רבות בגלל מסעות הכיבוש של הרומאים בארצות המזרח התיכון.

במהלך השנים, הפעילות הספורטיבית הפכה במידה הולכת וגוברת למאורגנת ומסודרת.
פעילויות שהיו הכרחיות להשגת אוכל ולהישרדות, הפכו לפעילויות סדירות המתקיימות לבידור או לתחרות, ובכך הפך הספורט למאחד ומקרב מאשר אימונים למלחמה וכו'…המהפכה התעשייתית וההתקדמות הטכנולוגית איפשרו יותר ויותר לקרב את הספורט אל העם, ולאורך השנים עוצבו בגדי הספורט בהתאם לרוח התקופה, מבגדי מלחמות, לבגדי ספורט זולים ואיכותיים.

action-adult-athlete-341003 (1)