סנקה- מכתבים אל לוקיליוס

המכתבים ללוקיליוס הם יצירתו החשובה ביותר של סנקה. אלו מכתבי ספרות ראשוניים בפרוזה הרומית, המכונים מכתבי מוסר, כאשר אופי המכתבים הוא השאת עצות הדדית. מוזמנים לקרוא וליהנות ממיטב ההגות.

סנקה

לוקיוס אניאוס סנקה, המכונה סנקה הצעיר, היה פילוסוף, סופר, מחזאי, איש רוח מקורי ושנון.
בימיו של סנקה שלטה האימפריה הרומית הגדולה בכל אגן הים התיכון, מסוריה עד בריטניה ומצפון אפריקה עד שטחי הצפון של נהר הדנובה.
אביו של סנקה, המכונה סנקה הזקן, היה איש תרבות, סופר, היסטוריון וגם משורר. הוא הכיר היטב את אנשי הרוח ברומא ואת בתי הספר והחליט להעתיק את מקום מושבה של המשפחה למטרופולין הגדולה, רומא. עד מהרה היה לדמות נודעת ומכובדת בעיר. הוא דאג להקנות לבנו, שהביאו לרומא בילדותו, השכלה נרחבת אצל מורי רטוריקה ופילוסופיים מובחרים.
סנקה הצעיר נמשך מגיל צעיר לרטוריקה, לפילוסופיה ולספרו, והיה לסופר החשוב בדורו, לצד קריירה מדינית ארוכה. הוא נבחר לכהונת קויסטור, הכהונה הראשונה בסולם ההתקדמות המדינית ברומא, ונכנס לסנאט.

סנקה היה פילוסוף מהאסכולה הסטואית וכתביו הם הכתבים הקדומים והרצופים ביותר של הפילוסופיה הסטואית.
סנקה ייחד מקום מרכזי לתורת המידות (אתיקה) ודחק למקום משני את ענפי הפילוסופיה האחרים (תורת ההיגיון והפיסיקה).
הפילוסופיים הסטואיים חילקו את תורתם לשלושה שדות- תורת ההיגיון, פיסיקה ותורת המידות. השדות לא מנותקים זה מזה, אלא להיפך, שלובים, והנושא שלהם אחדה תבל הגיונית מוארת משלוש נקודות ראות.
תורת ההיגיון- תורת הלוגוס (לוגיקה). משמעות המילה: דיבר וגם היגיון. השדה מחולק לשניים, לפי שתי המשמעויות של לוגוס: א. היגיון ב. דיבור.
סנקה מבקר את ההתעמקות היתרה בתורת ההיגיון המסיטה את הדעת מהדברים החשובים שהפילוסופיים צריכים להתעמק בהם, מתורת המידות.
פיסיקה- תורת הפיסיס. משמעות המילה: טבע. השדה כולל תיאור התבל ובה החי וגם האלוהי. הפילוסופיים הסטואים ייחסו שתי פעולות ראשוניות לטבע: הכוח המחזיק יחד את הכול בתבל, והכוח הגורם לכול לצמוח. הטבע מנוהל בהיגיון, ההיגיון העליון הוא אל המכוון את כל המאורעות למטרות טובות. הפילוסופיים הסטואיים האמינו בהשגחה אלוהית, אבל דחו פולחן אלים, בנית מקדשים לאלים, פסלים והקרבת קורבנות.
תורת המידות- תורת האתוס (אתיקה). משמעות המילה: אופי, נוהג האדם, נוהג מוסרי- מכאן הפירוש שקיבלה המילה אתיקה: תורת המידות. השדה כולל בחינת דרכי האדם ומנהגיו, איך לחיות חיים טובים ולשאוף למידות טובות, שאין טוב ואושר בלעדיהן.
הטבע אינו מוליך את האדם אל הבחירה בטוב, האדם מגיע אליה במאמצים רבים ובהדרגה, כי מה שמתאים לגיל האחד אינו מתאים עוד לגיל אחר. המטרה הראשית של האדם הבוחר בטוב היא פיתוח של מידות טובות, השגתן והתנהגות על פיהן. אדם בעל מידות טובות ישתלב, אם הוא יכול, בחיי המדינה, יישא אישה, יגדל ילדים, יעסוק בפעילות גופנית, ילמד פילוסופיה וכיוצא בזה.
במידות הטובות הראשוניות נכללו צדק, מתינות ואומץ. אדם אינו נולד עם הידע מה טוב ומה הן המידות הטובות, ואינו משיג אותו במקרה. הוא רוכש אותו בהדרגה. בהסתכלות בפעולות חוזרות ונשנות ובהשוואה ביניהן.

המכתבים ללוקיליוס, מכתבי ספרות ראשוניים בפרוזה הרומית, המכונים מכתבי מוסר, נכתבו בשנות חייו האחרונות של סנקה והם יצירתו החשובה ביותר.
המכתבים כולם פונים לאיש אחד, ג'וס לוקיליוס יוניור, ידיד שסנקה הקדיש לו גם שני חיבורים אחרים: על השגחה ומחקרי טבע. יצירות שנכתבו גם הן בשנות חייו האחרונות.
לוקיליוס נולד בפומפיי או בסביבתה, הגיע ממעמד הפרשים, פער הגילאים בינו לבין סנקה לא היה גדול, גם הוא היה סופר והתעניין בפילוסופיה. סנקה מביא מובאות מיצירותיו של לוקיליוס ומקדיש מכתב שלם להלל ולשבח של ספר חדש משלו שלוקייוס שלח לו.
לוקיליוס בזכות כישרונותיו והתמדתו, הצליח וזכה להתמנות לנציב סיציליה.

המכתבים הם המשך של ידידות קיימת בין השניים והעמקתה. אופי המכתבים הוא השאת עצות הדדית.
לא היתה חליפת מכתבים בין השניים (לוקיליוס לא כתב לסנקה מכתבים שכביכול סנקה עונה עליהם). המכתבים של סנקה הם סוגת ספרות, צורה נוחה לפיתוח רעיון, לעיון בשאלה וביאורה, צורה המתנה מראש את עיגונה בחיי הכותב והנמען. המכתבים ם אפוא חיבורים קצרים המבטאים את מה שמעניין את סנקה, אוטוביוגרפיה של עולמו הרוחני.
סנקה רואה את עצמו כמורה נבוכים וכמרפא נפשות, כמקנה את התרופה הבטוחה והחשובה ביותר לחיי אושר, שאליהם תוליך את האדם הבינה הטובה- ההתעמקות בפילוסופיה, במיוחד בפילוסופיה של האסכולה הסטואית- אבל הוא מגיש את התרופה בצורה קלה, בשיחה של ידידים. שיחה שמעצם טבעה עוברת מנושא לנושא ומעניין לעניין.

החוט המקשר את המכתבים זה לזה הוא הדרכתו של לוקיליוס, המבקש להתעמק בפילוסופיה, והתקדמותו. סנקה יוצר למענו הכוונה רוחנית בלמידה הדרגתית, שיעורים בהתכתבות, מדריך לחינוך עצמי לחיים נכונים.
הנושאים המרכזיים הם רכישה של מידות טובות, בחירת האדם בטוב או ברע היא בחירה מוסרית, החכם השואף לחוכמה ילמד לבחור במידות הטובות ולפתח מצוינות מוסרית. תסייע לו בדרכו הפילוסופיה, המדריכה לחיים, שלא יחדל לעסוק בה כל חייו.

השיעור הראשון במכתביו של סנקה עוסק בתיאור ערכו של הזמן. כדי לעסוק בפילוסופיה צריך פנאי.
בהמשך הוא נוגע בנושאים נוספים כגון:
– קריאת ספרים- קריאה של סופרים רבים וספרים מסוגים שונים יש בה ערפול ואי יציבות. טוב לשהות במחיצת הוגים נבחרים ולהיזון מיצירותיהם.
– מהי ידידות אמת- לאחר שנכרתה ידידות צריך להאמין, לפני כריתתה – לשפוט.
– להפוך את החיים לנעימים – סנקה ממליץ לעשות את החיים לנעימים ולהפסיק לדאוג להם. מיום שנולדנו אנו מובלים למותנו. אז עדיף לחכות בשלווה לשעתנו האחרונה.
– הימנעות מההמון- סנקה ממליץ ללוקיליוס להימנע יותר מכל מההמון. אין מזיק יותר למידות טובות מבילוי במשחקי ראווה. שם, בעוד אנו נהנים, מתגנבות לתוכנו בנקל המידות המגונות.
– הפילוסופיה היא החירות האמיתית- סנקה למד מאפיקורוס שעבדות לפילוסופיה היא כשלעצמה חירות.
– לעיתים קרובות אנחנו סובלים בדמיוננו יותר מאשר למעשה. סנקה מייעץ לא להיות אומלל מראש, כי אשר יגורת שיבוא מיד אולי לא יבוא לעולם, ובוודאי שעדיין לא בא.
– יגיע לפסגה מי שיודע במה לשמוח, מי שאינו מפקיד את אושרו בידיים של אחר. מודאג וחסר ביטחון עצמי האיש שתקווה ממריצה אותו אפילו היא בהישג יד, אפילו קל לזכות בה, אפילו ציפיותיו לא אכזבו אותו מעולם.
– תכלית החיים המאושרים היא שלווה מלאה ואמונה בלתי מעורערת בה. בני אדם מלקטים סיבות לדאגה ובדרך החתחתים של החיים לא נושאים את משאם אלא גוררים. כך הם מתרחקים תמיד ממטרת שאיפותיהם, וככל שהם מתאמצים יותר, כך הם מרבים להיכשל ונסוגים לאחור. זה גורל הממהרים במבוך, המהירות עצמה מכשילה אותם.
– חוכמה מביאה שמחה מתמדת. רוחו של החכם כמו הרקיע שנמעל הירח, שם תמיד שוררת שלווה.

למעוניינים, להלן קישור לדף הספר באתר הוצאת מאגנס

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)