סנוביות באשדוד כבר הייתן?

"אשדודה" פרויקט נשים מארחות בביתיהן. מיזם משותף של הרשות לקידום התיירות באשדוד והרשות לקידום מעמד האישה. כל אישה והעיסוק שלה כל אישה והסיפור שלה הכל משולב באוכל עדתי כזה או אחר.


 העיר אשדוד ידועה בעיקר בזכות הנמל שלה, מסעדות הדגים והקאסמים שמשתקים מידי פעם את הפעילות היומיומית.

באשדוד יש  ערב רב של תרבויות שיוצרות יחד מפגש מעניין של קולינריה עשירה, מוסיקה ובגדים  מכל התפוצות.

כל תפוצה מנסה לשמר את ההוואי, האוכל והביגוד.

הרשות לפיתוח התיירות באשדוד שוקדת על תכניות מתוכניות שונות כדי למשוך אנשים לבקר בעיר הצבעונית והתוססת. יחד עם הרשות לקידום מעמד האישה יצרו פרויקט שנקרא "אשדודה", נשים מארחות בביתן.

בפרויקט תמצאו סבתא חרדית המלמדת עיצוב אירועים וציור, ד"ר לרפואה המציעה סדנת בישול עם ערך מוסף,  ילידת אתיופיה שמספרת על המסע המפרך מסודן לארץ,

טקס הפרשת חלה עם תקשור מסרים, סדנת סטיילינג שמקשיבה לאני הפנימי, פענוח חלומות וסודות של בשלניות מהמטבח ההודי, האתיופי, ההונגרי ועוד.

האירוח כרוך בתשלום ובתיאום מראש כמובן.

אני ביקרתי אצל כמה מהנשים האלה. ראשונה פתחה לי את הדלת אישה גדולה ועצומה, לבושה שמלה אדומה ארוכה ומתנפנת. לפני שדפקתי בדלת ריח מאפה מגרה היכה באפי, זה היה הלוביאני סוג של מאפה גיאורגי ממולא בלוביה. צילה מיכאלי, התמסרה מיד למצלמה שלי. צילה היא בעלת מותג "שילה" היא מעצבת בגדים במידות גדולות. הביקור אצלה היה מרתק. היא מספרת סיפור על נחישות אומץ ופריצת גבולות. היא מספרת על ההארה והמסר שקיבלה בטיול בהודו, שהביא אותה לפתוח את העסק הזה של עיצוב בגדים. או איך שהיא אומרת בחורה בת התפוצה הגיאורגית שהיא דתית ושמרנית. נקודת פתיחה לא משהו ובכ"ז פרצה את כל מחסומי המשפחה והעדה. מרבה לצטט משפט בהודית שאומר "סאב קוץ' מילגה" כלומר הכל אפשרי. על זרועה מתנוסס קעקוע "WHY NOT". עוד מדבריה "אישה צריכה ללבוש בגדים לא כדי להסתיר אלא כדי להראות".

צילה מיכאלי

צילה מיכאלי

מרותקת מהסיפור של צילה נסעתי לעינת ברוך, עינת עוסקת ביוגה ריברסינג, נשימה. סדנאות, תקשור בעזרת עין הבדולח וכדו'. גם לעינת הייתה התגלות ביום כיפור אחד שכיוונה אותה לעיסוק הזה שבו היא עוסקת. מכיוון שכל חייה היו לה בעיות נשימה, היא הגיע לטיפול באנשים תוך כדי נשימה {רברסינג כאמור}.

עינת ברוך

עינת ברוך

בקו הרוחני הזה המשכתי אל מיכל נהון, פתחה לי את הדלת אישה קטנטונת עם פנים קורנות, ואנרגיה טובה שהתחשק מיד לחבק אותה כדי לספוג את הרוח הטובה שיוצאת מתוכה. אצל מיכל עשיתי הפרשת חלה, בירכתי ברכות ביקשתי בקשות, סיפרה על אבני קריסטל כל אבן מה התכונות שלה לגוף ולנפש. הסתכלה על תאריך ההולדת שלי ואמרה לי כמה דברים. למרות שהכל היה מהיר, כי היה לי זמן מוגבל וקצוב. מיכל גם קוראת בקלפי חותם המגן שקשורים לקבלה. עושה סדנאות ומפגשים לנשים כאמור בתיאום מראש.

מיכל נהון

מיכל נהון

אחרונה היתה לילי צרויה מימון. גם אצלה המפגשים מתחילים בסיפורה האישי, על אובדן וצמיחה מתוך האבל האישי. העיסוק שלה גם הוא טיפולי. כבוגרת לימודי עבודה סוציאלית היא מלווה אנשים במצבי משבר, ייעוץ להורים ולאחרונה גם סדנאות פוטותרפיה.

לילי צרויה מימון

לילי צרויה מימון

מפאת קוצר הזמן פיספסתי את הבשלנית ההודית והאתיופית. סיבה טובה לחזור ולבקר שם.

צילומים: תמר מצפי©

אתר : www.tamar-matsafi.co.il

אינסטגראם: tamar-matsafi_photographer

תמר מצפי
אני VISUAL STORYTELLER, מספרת סיפורים בתמונות. צלמת דוקומנטרית ומסעות. מתמחה בפורטרטים עיסקיים וצילומי תדמית. השתתפתי בתערוכות בארץ ובברזיל. תמונותי התפרסמו בעיתונים בארץ ובעולם, ספרים ואתרי אינטרנט. בוגרת לימודי "פוטותרפיה" מרצה ומעבירה סדנאות בארץ ובחו"ל בנושא "הצילום כראי הנפש".