סלפי החופש של נשות אירן

דף פייסבוק חדש בו נשות אירן מעזות לקחת חופש ריגעי צובר תאוצה.

מאז המהפכה ב- 1979, חלה חובת לבישת צ'אדור וחיג'אב על נשות אירן. בכתבה "השטח האפור של הצ’אדור השחור וההוט קוטור", שנכתבה לפני הבחירות האחרונות, תארתי את האופנה של לפני המהפכה כסמל למצב חופש הפרט באירן. נכתב על ההתמודדות עם האיסורים, על מה שמסתתר מתחת לשכבה הדקה החיצונית.  בכתבה תוארו הדרכים בהן מותחות הנשים האירניות  את הגבולות.

והנה, קריאת תיגר חדשה מבית היוצר של נשות אירן. לפני כשבוע וחצי, ב-3 מאי, נפתח דף פייסבוק חדש   Stealthy Freedoms of Iranian women ובו נשים אירנית מעלות תמונות שמערערות על חובת לבישת החיג'אב.

aa

באקט של פריצת חוק ריגעית, נשים בכל גיל מצולמות חושפות את שערן בגאווה, נותנות לחיג'אב להתנופף ברוח. כדי להדגיש את תחושת החופש הן מצטלמות במופגן מול שלטים בסגנון "החיג'אב הוא ידידך" או במקומות ציבוריים ידועים, בגלוי, בהתרסה, בתנוחות שמשדרות חופש, השתחררות, ביטחון וגאווה. אני פה – מה תעשו לי?
copy
תמונות כאלה אינן חדשות. אירניות רבות נוהגות להצטלם כך כבר שנים כסלפי של חופש, לאלבומים הפרטיים שלהן.  החשיפה של התמונות ברשת חברתית גלויה ומאורגנת היא החידוש. מספר המנויים בדף החדש "החופש החשאי של נשות אירן" גדל במהירות, בקצב של עשרות תומכים חדשים בדקה (בזמן כתיבת שורות אלה) ותמונות חדשות ממשיכות להתווסף.

הנשים הללו לוקחות סיכון. אזהרות כבר נשלחו לעברן, אם כי הממשל האירני לא יוכל לכלוא או לעצור מספר כל כך רב של נשים. מעצר סימלי של כמה מהמשתתפות יתכן – זהו סיכון לא זניח שהמשתתפות לוקחות על עצמן כשהן מתעדות את עצם העבירה על חוק. גם אם יצליחו השילטונות לגרום לסגירת הדף (קשה להאמין שזה אפשרי, את הדף פתחה עיתונאית אירנית גולה), יפתחו דפים חדשים באותה רוח, טוענות המשתתפות.

האם זהו שנוי דרמטי? כנראה שלא. "פריעת החוק" היא רגעית. רוב הנשים האלה תמשכנה ללבוש את החיג'אב במקומות ציבוריים. לשלטון הנוכחי אין בשורות מרחיקות לכת בתחום הזה. אמנם התמיכה ברוחני היתה בעקבות הבטחות לפעול להרחבת החופש האישי, אך שינויי חקיקה הם מחוץ לסמכותו. (העם האירני בוחר אך ורק את הזרוע המבצעת. החוק  והמשטרה נמצאים בשליטת אנשי הדת).

רוחני אמנם פעל להכפפת "משטרת הצניעות"  לאחד ממשרדי הממשלה, אך במקביל נשמעים קולות מחאה של כוחות השמרנים, שעבורם צעיף דק וצבעוני המכסה חלקית את השיער מקביל לעירום. לאחרונה נראו ברחובות טהראן הפגנות ללא רשיון בהן במדרכות נפרדות צעדו גברים ונשים בצ'אדור וחיג'אב שחור, מכוסות מכף רגל ועד ראש. הם מחו בעד הקשחת אכיפת הלבוש. עצם קיום הפגנה ברחובות המרכזי של אירן נגד מדיניות רוחני מראה שכוחות חזקים פועלים בשטח לערער את מדיניות הרחבת החופש האישי שהוא מבטיח.

ועדיין,  אפשר להתרשם בהערכה מהרוח חדשה שנושבת במפרשים של נשות אירן.

65

54

יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.