"סלדרוס" המאכל ששוטף גם אתכם מהחמץ .

מתכון של תפוחי אדמה וביצה שלפי המסורת בבית הורי הוא נועד לשטוף את הקיבה ממזונות לא כשרים

"סלדרוס " מאכל שנהוג לאכול אצלנו לפני כניסת חג הפסח

יום אחרי פורים, כשליבנו עדיין צוהל מתחפושות ומסיבות, היה ניתן האות ומרוץ ההכנות והניקיונות לקראת חג הפסח החל.ככל שהתקרב החג כך נדחקנו אנו לפינה קטנה בבית ואפילו את הארוחות כבר נאלצנו לאכול בחדר המדרגות .

מידי יום הלך מרחב המחיה שלנו והצטמצם לטובת ניקיון הארונות,החדרים,המטבח,המזווה,הברקת כלי הכסף, כיבוס הווילונות וכל בד אחר שהיה בבית . כל מקום שעבר ניקוי יסודי היה מחוץ לתחום שמא נכניס לשם חמץ.

הורי הקפידו לפני פסח גם למרוח על כל הרצפה ובמיוחד על החיבורים שבין המרצפות חומר בשם (חרירה) המזכיר במרקמו את בלילת הקמח של מרק החרירה המפורסם ולכן נקרא על שמו ,שהיה צובע את כל הרצפה בלבן .הם מירקו מרצפת מרצפת ועל זה מרחו את החומר כדי להבריק את הרצפה לקראת החג .

לפני החג התקיים טכס ביעור חמץ ,כל פינה נסרקה עם נר ובכל פינה שנבדקה היו משאירים שקית של חמץ. בסוף הסיבוב בכל הדירה היו חוזרים לאסוף את החמץ ,ואז אפשר היה לנשום לרווחה ,שכן הבית כולו הוכשר לחג .

וכשכל הבית היה מצוחצח ומבריק היינו מתחילים להחזיר את הבית לקדמותו  תולים וילונות פורשים מפות לבנות והבית זרח מניקיון. כלי הפסח כבר היו ממתינים במטבח ורק אז היו מתחילים בישולים לחג: חרוסת, סלטים מבושלים ,פול בשר קציצות והרבה מאכלים כשרים ומתאימים לחג עד שחסרונו של הלחם כמעט לא הורגש

כשבגרתי ועברתי לבית שלי והייתי יודעת שאימי תגיע לביקור בין פורים לפסח הייתי הופכת את השטיח בסלון והתחושה הייתה כאילו אני בשיא הניקיונות לחג העניין הוא שכל כך ספגתי את ההכנות לחג שגם אני עם השנים משתדלת בפרק זמן זה לפחות להעיף כל מה שמיותר.

"סלדרוס " מאכל שנהוג לאכול אצלנו לפני כניסת חג הפסח
"סלדרוס " מאכל שנהוג לאכול אצלנו לפני כניסת חג הפסח

בכניסת החג עוד לפני שהיה מותר לאכול מצות אנחנו נהגנו לאכול "סלדרוס" מתכון של תפוחי אדמה וביצה שנועד לשטוף את הקיבה ממזונות לא כשרים אבל מבחינתנו הוא היה פשוט מאכל אהוב .

המתכון:

מרכיבים:

7 תפוחי אדמה מבושלים בקליפתם

4 ביצים קשות

לרוטב: חומץ , מלח , פלפל שחור , שמן זית פטרוזיליה (אני משתמשת בפטרוזיליה קצוצה של דורות )

סלדרוס- צילום אתי כהן
סלדרוס- צילום אתי כהן

אופן ההכנה:

מקלפים את תפוחי האדמה ואת הביצים ופורסים לעיגולים (אפשר לפרוס רק את תפוחי האדמה ואת פורסים את תפוחי האדמה לעיגולים )

מערבבים את כל חומרי הרוטב כולל הירק

על צלחת גדולה שמים שכבה של תפוחי האדמה

ושכבה עליונה מגרדים את הביצים הקשות במגרדת

מעל התערובת בוזקים את הרוטב באופן אחיד

(במהלך השנים הוספנו לזה גם עיגולי פלפל אדום, ומלפפון חמוץ)

בתאבון