סכסוכים במקום העבודה – הבעיה והפתרון

סכסוך בין עובדים במקום העבודה בין אם הם מנהלים או זוטרים יכול לפגוע לא רק באנשים עצמם אלא בעובדים נוספים ובכל הארגון עד כדי פגיעה בטיפול בלקוחות, באספקה וברווחי הארגון.

כולם משלמים על כך מחיר יקר ואני לא מכירה מקומות עבודה בהם אין סכסוכים.

הפתרון – יישוב סכסוכים באמצעות גישור קצר, ממוקד ויעיל.

אם יש לכם בחברה או בארגון עובדים מסוכסכים הכתבה הזאת היא בשבילכם ואל תגידו שלא ידעתם.

בחורה עם מחשב נייד

מאת: צילה שנהר – מגשרת במקומות עבודה.

כשאני אומרת זוגיות אנשים נוטים ישר לחשוב על זוגיות בין בעל לאשה. אני מרשה לעצמי להניח שזו גם היתה הסיטואציה הראשונה שעלתה במוחך כשהעליתי זו את המילה "זוגיות".

אך זוגיות היא למעשה כל אינטראקציה וכל מערכת יחסים שיש לנו בחיי היומיום.

את המאמר הזה אני רוצה להקדיש לזוגיות במקומות עבודה בין מנהלים, עובדים ומנכ"לים.

הנזקים שיכולים להגרם בעקבות סכסוך בין עובדים

תארו לעצמכם את המצב הבא. אתם מנהלים בחברה מסוימת או עובדים באותה החברה ויש סכסוך במקום העבודה בין עובדים מסוימים.

צד א' לא מדבר עם צד ב', כל אחד מהצדדים מארגן לעצמו קואליציה שתתמוך בו במאבקו "המוצדק" מול הצד השני ורעל מתחיל לזרום במערכת. צד א' מנסה להפיל את צד ב' ולהכשיל אותו. הוא מטרפד את העבודה, יוצר עבורו "טעויות", מלכלך עליו, מספר כמה הוא עצמו טוב בעוד האחר כל כך גרוע ויש לפטר אותו לאלתר, מופצות שמועות זדוניות כשכל צד מנסה להיות יצירתי עד כמה שאפשר בכדי להפיל את היריב.

העובדים מתחלקים למחנות כשיש צד שתומך בעובד א', צד שני תומך בעובד ב' והעובדים שבוחרים להשאר נייטרליים מוצאים עצמם נשאבים בעל כורחם למלכודת ואם לא ישאבו למלכודת הם יתפסו כחסרי חוט שדרה, לקקניים ותומכים בצד שני.

מי שנפגע הם :

העובדים עצמם

העובדים התומכים בהם

המערכת.

המערכת כולה נפגעת כי בסופו של דבר לא מדובר רק במוצרים / טכנולוגיות / שירותים, אלא מדובר בבני אדם ובמערכות יחסים. סכסוך כזה יכול להשפיע לרעה על המערכת הן מבחינת העובדים, הן מבחינת השקעת אנרגיות להרס ושנאה במקום לבניה ותחזוקה. בשורה התחתונה הפגיעה יכולה להתבטא בתחום הכספי.

אם עובד א' נלחם בעובד ב', הוא לא יראה לנגד עיניו את טובת מקום העבודה, אלא יראה את האינטרס הצר לפגוע בצד השני בכל מחיר גם במחיר פגיעה במקום העבודה.

אם אין תקשורת טובה במקום העבודה בין העובדים זה רק עניין של זמן עד שיתחילו להתרחש תקלות, חוסר תיאום, האשמות הדדיות ואי לקיחת אחריות.

במקרים קיצוניים עובדים יגיעו למצבים של "תמות נפשי עם פלישתים" ובשם המלחמה על הצדק, האגו והטריטוריה, לא יהססו להפיל את עצמם יחד עם מקום העבודה.

מקום עבודה הוא כמו "משפחה מורחבת"

אנחנו לא בוחרים את האנשים במקום העבודה שלנו ואין לנו שליטה מי יעבוד שם ומי לא, כשם שאין לנו שליטה מי יהיה במשפחה שלנו.

אנחנו לא בוחרים את הגיסים שלנו, לא בוחרים אחיינים ולא בוחרים הורים או אחים.

לרוב זו מערכת שנכפתה עלינו מלמעלה בין אם נרצה זאת או לא.

גם אם קבלנו עובד שלכאורה נראה לנו שאנחנו רוצים לקבל אותו למשפחתנו אנחנו לא תמיד יודעים מי הוא באמת ולפעמים רק אחרי פרק זמן מסוים אנחנו נוכחים לדעת מי הוא ומה הוא.

ראיון עבודה והמלצות ממקומות קודמים לא באמת מבטיחים לנו שאותו עובד שקבלנו לעבודה הוא המושלם והנכון ביותר עבורנו.

כשם שאני לא מכירה אף משפחה שאין בה בעיות (גם אם מטאטאים את הבעיות מתחת לשטיח ושמים מסיכה שהכל בסדר ומושלם), כך אני לא מכירה מקום עבודה שאין בו סכסוך כזה או אחר בין עובדים.

אף יום כיף, סדנת תקשורת , או יום גיבוש לא מצליחים באמת לפתור את הבעיה לעומק, אלא צובעים אותה במעטה של "הכל בסדר" אך מתחת לפני  השטח הדברים הם לא בסדר והם כמו לאבה רותחת המאיימת להתפרץ ללא שליטה.

יום כיף הוא כמו ליטוף של הבעיה מבחוץ במקום להתמודד איתה בטיפול יעיל, ממוקד, קצר ונכון.

הסכסוך משתלט על מקום העבודה

ניתן לשלוט בסכסוך עד גבול מסוים, אח"כ הסכסוך משתלט על החברה ומנהל אותה ולרוב מנהל אותה בצורה לא יעילה.

אני באופן אישי מכירה ארגון מסוים בו יחסי האנוש היו נוראים בין המנהלים השונים לבין עצמם וכמובן שגם העובדים היו בקלחת. כולם שנאו את כולם וכולם שנאו את המנכ"ל. קראתי למקום הזה "הקלחת הרותחת" או "אדם לאדם זאב" כי זה מה שהתרחש שם בפועל.

אנשים הפילו שם אחד את השני ובסופו של דבר מי שהלך הביתה היה המנכ"ל שפשוט לא הצליח להרים את הארגון שהתפוצץ לו בפרצוף, עם המנכ"ל עפו עוד כמה בכירים ובסופו של דבר הארגון פשט את הרגל וכולם הלכו הביתה.

לפעמים לבוס או מנכ"ל אין את הזמן, האנרגיות, החשק או המיומנות להתמודד עם סכסוך בין העובדים שלו. הוא נותן להם לריב ביניהם ולהתמודד לבד עם הדברים כשלרוב הוא לא מבין שהסכסוך מבעיר את הקרקע מתחת לרגליים של החברה שלו. יתכנו מצבים שהסכסוך הוא עד כדי כך משמעותי שהמנכ"ל לא מבין שהוא זה שישלם מחיר אישי על הסכסוכים של העובדים שלו, סכסוכים שהיו יכולים להמנע אם היו מטפלים בהם בזמן ולא מאפשרים להם לצאת משליטה.

יחסי אנוש טובים בין עובדים יכולים לבנות חברה מצד אחד או להרוס אותה מצד שני. ככל שמנהלים ייטיבו להבין זאת מצב החברה ישתפר וילך והשמיים הם הגבול.

חוזק של ארגון מבוסס על חוזק מערכות היחסים בין אנשיה.

היצר האנושי שלנו, הסקרנות והמציצנות גורמת לעובדים ללבות את היצרים כדי לראות קצת אקשן, להתנקם בצד השני של המתרס או כדי לראות קצת דם. ברומא היו גלדיאטורים שופכים זה את דמו של זה, אבל כיום בהיעדר קולוסאום וזירות אגרוף והרג להמונים, אנחנו מחפשים לפעמים להשביע את הרעב שלנו לקצת שפיכות דמים.

סכסוך בתוך משפחה יכול לקרוע לגזרים כל משפחה ממוצעת. זה יכול להגיע לכעסים, נתק, אלימות וקושי גדול מאוד לכל הצדדים. אותו העיקרון תקף גם במקום העבודה, סכסוך בין עובדים ולא משנה אם הם זוטרים או בכירים יכול להשפיע בצורה קשה על הארגון כולו.

הפתרון – גישור ויישוב סכסוכים מקצועי, יעיל וקצר

כמגשרת מוסמכת המיישבת סכסוכים במקום העבודה הייתי מציעה לכם לעשות מספר דברים.

דבר ראשון צריך להיות מודעים לבעיה, לכן אני מבקשת מכל מי שקורא עכשיו את הכתבה הזאת לעצור לכמה שניות ולנסות לראות מי מסוכסך עם מי בחברה. אם אתם לא יודעים, שאלו את המזכירות (הן יודעות הכל!!!).

לאחר שמיפיתם את העובדים המסוכסכים וידוע לכם מי ממורמר, מי מתוסכל ומי מסוכסך עם מי אתם צריכים לבחור. לבחור האם אתם ממשיכים בגישת "בת היענה" וטומנים את הראש בחול, האם אתם מגלגלים את הבעיה לפתחה של מחלקת משאבי אנוש, או שאתם לוקחים אחריות ועושים מעשה.

מה שאני מציעה זה להביא איש מקצוע חיצוני, נייטרלי ואובייקטיבי שידע לפתור את הסכסוך בצורה מקצועית, מהירה ויעילה לטובת כל הצדדים.

אני מציעה להתמקד כמו לייזר באותם אנשים שמסוכסכים אחד עם השני, לקחת אותם לחדר נפרד, לסגור את הדלת כך שלא יהיו באינטראקציה עם הקואליציה האינטרסנטית שלהם ולהתחיל לעבוד על פירוק המוקשים.

למה אני מתכוונת בפירוק מוקשים?

אני מתכוונת לזה שכל צד יוכל לדבר ולשפוך את ליבו בצורה ישירה עם תיווך של איש מקצוע.

שניתן יהיה להגיד מה מפריע ומה פגע. ברוב המקרים מדובר על אגו, על בעית תקשורת או אי הבנה שניתן היה לפתור אותה מלכתחילה אבל העדר התקשורת, האגו, התחושה שאני צודק, ההתבצרות בעמדה שלי וההקשבה לעצות האחיתופל של האנשים בעבודה, תרמו לסכסוך ולליבוי היצרים.

כשמקלפים מהסכסוך את המשקעים, הקליפות והיצרים מגלים שבפנים מדובר בדבר פעוט בסך הכל שהלך ותפח ללא שליטה.

לפעמים מעשה אחד או שניים או עצם ההקשבה ומתן לגיטימציה לכאב של הצד השני מוציא את כל הרוח ממפרשי ספינות המלחמה, עד כדי כך שהאויבים הכי גדולים יכולים להפוך בסופו של דבר לחברים הכי טובים. (לפעמים הם כל כך דומים אחד לשני שהם פשוט לא יכולים לסבול את תמונת המראה שלהם כפי שמשתקפת באמצעות הצד השני).

כשיש פצצה מביאים חבלן לינטרל אותה.

כשיש פצצה של מערכות יחסים במקום העבודה, מזמינים אותי ואני מפרקת את המוקשים במיומנות, במקצועיות, בזמן קצר וביעילות.

מי מרויח מכך?

העובדים עצמם,

"הקואליציה" ו"האופוזיציה",

כל הארגון,

המנכ"ל שזוכה לשקט נפשי ולתפקוד מיטבי של עובדיו,

המשפחות של העובדים שמקבלים הביתה בסוף יום העבודה אבא / אמא רגועים ולא גלדיאטורים שמותשים מהקרב שהתחולל במקום העבודה.

כיועצת זוגית וכמגשרת, אני רואה מדי יום זוגות או מערכות יחסים בין אנשים שעלו על שרטון.

מנסיון אני אומרת לכם שאפשר לא רק לפתור את המשבר, הסכסוך או הקונפליקט, אלא לצאת ממנו חזקים יותר, חכמים יותר ומנוסים הרבה יותר.

אם אתם מנכ"לים, מנהלים או עובדים במקום עבודה ואכפת לכם ממנו, אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר ולהזמין אותי לתקן את מערכות היחסים במקום העבודה שלכם, כדי שכולם וגם אתם תרויחו.

ההצלחה של מקום העבודה היא גם הצלחתכם!!!

בברכה

צילה שנהר – מגשרת, יועצת זוגית ואישית.

050-6402526

Tzilash1@gmail.com

http://www.tzila.co.il

צילה שנהר - יועצת זוגית ואישית
יועצת זוגית, אישית ומגשרת. יועצת בשיטת המרתון - יעוץ קצר, ממוקד ובעל מטרות ברורות. פגישת יעוץ ראשונה חינם. מיעצת גם און ליין באמצעות האינטרנט בכל הארץ ולישראלים בחו"ל. אשמח לסייע 050-6402526