סכנה בשימוש בגז מזגנים

בחורה עם מחשב נייד

מערכות מיזוג אוויר הן הדרך היחידה לעבור את הקיץ בשלום ולשפר את איכות החיים במדינה עם אקלים ים תיכוני כמו ישראל. יחד עם זאת, הפעלת המערכת מלווה בסכנות הנובעות מהשימוש בגז מזגנים מסוג פריאון. הסכנה רלוונטית בעיקר עבור ילדים, אך ניתן לראות אותה גם בקרב בני נוער וצעירים.

אילו תופעות גורם גז מזגנים?

פריאון הוא סוג של סם הזייתי. שאיפת הגז בכמויות מתבצעת על ידי ילדים שאינם מכירים את הסכנות ואת תופעות הלוואי. בנוסף, הסם נגיש וזמין במערכות מיזוג ישנות. הוא גורם לתחושה של אובדן שליטה על הגוף והרפיית שרירים.

תופעות אחרות בהן חשים לאחר שאיפת הגז הן צחוק בלתי נשלט ואובדן תחושת מרחב. השפעת הסם קצרה יחסית והיא נמשכת שניות בודדות, אולם רבים נפצעים או מתים לאחר השימוש בו בדרך כלל כתוצאה מקפיצה או נפילה. סכנות נוספות נובעות מדום לב או כוויות קור פנימיות. גז מזגנים פוגע במיתרי הקול והורס אותם.

מה עושים כדי למנוע את הסכנה של מיזוג אוויר?

אי אפשר לוותר על מערכות מיזוג אוויר ולכן יש כמה צעדים שכדאי לבצע על מנת למנוע את הסכנה:

א. שימוש במערכות קירור מתקדמות – בראש ובראשונה כדאי לעבור למערכות קירור מתקדמות שאינן מבוססות על שימוש בגז פריאון. מערכות אלו נפוצות מכפי שנהוג לחשוב וההשקעה הכספית בהן משתלמת בטווח הקצר והארוך.

ב. הגברת המודעות – ילדים ובני נוער צריכים להיות מודעים לסכנה של גז מזגנים. מבוגרים מכירים היטב את תופעות הלוואי, אך מבחינת ילדים מדובר רק על אטרקציה או פעילות משעשעת. ילדים שיהיו מודעים לסכנות יפסיקו להתנסות בגז מזגנים ויתרחקו ממנו.

ג. חינוך ודוגמא אישית – ילדים צעירים מחפשים מה לעשות כדי להעביר את הזמן ולצבור חוויות. אפשר למנוע את הסכנה אם נותנים חינוך ודוגמא אישית כבר מגיל צעיר. הורים צריכים לקחת אחריות וללוות את הילדים ברגעים הבעייתיים.

לסיכום, פריאון הוא גז מסוכן אך נפוץ במערכות מיזוג אוויר. הוא מזיק לשכבת האוזון והשימוש בו צומצם לאחרונה בהרבה מדינות מפותחות.