סיפור קצרצר

בחורה עם מחשב נייד

ש לך להלוות לי 200 ש"ח היא שאלה?
רק עד הראשון לחודש.
כפרה עלייך, הילדה רצתה ג"ינס חדש לבית הספר,
את יודעת איך זה בגיל ההתבגרות,
מה אני לא אקנה לה?
הלימודים מתחילים השבוע,
בראשון אני מקבלת משכורת ומחזירה לך.
לקטנים קניתי שתי חליפות ממרכז הלבשה.
שתיים בשלושים. מה הם צריכים יותר תגידי לי?
היא דיברה בשטף, לא הורידה מבט, גם לא התביישה לבקש.
היא חיה את המציאות, מבינה את הקושי. שישה ילדים, בעל חולה, והיא עובדת בניקיון. מתחילה משמרת בחמש בבוקר בעשר בבוקר מסיימת ובאחת עשרה היא כבר בבית, יכולה לטפל בתינוק, להכין צהריים, להוציא את הגדולים יותר מהגן.
היא מזכירה לי את מאי הקטנה מהמומינים. קטנטונת ממש, בלי גרם שומן, פנים רזות עם עצמות לחיים גבוהות ועיניים גדולות. היא עובדת כמנקה בבניין בו אני עובדת, כל בוקר מקבלת את פני בחיוך גדול. אני אוהבת אותה. רואים על הפנים שלה שהיא אישה חכמה, עם אינטיליגנציה רגשית ויכולת להסתדר בכל מקום. הנסיבות אני מניחה, הובילו אותה בדרכים מפותלות. אני אוהבת שהיא מספרת לי בשטף על חייה, התרגלתי לשמוע את השיחות עם משפחתה בטלפון הנייד. ביד אחת סמרטוט ביד השניה אוחזת במכשיר. את שומעת? היא מדברת בשטף למכשיר . יש מבצע על טיטולים, שתי חבילות בשישים. כל אחת תיתן 30 ונתחלק. אחרכך היא מציצה למשרד. אני מקווה שאני לא משגעת אותך עם הטלפונים היא אומרת. אני מחייכת, ממש לא ניצה, את לא מפריעה לי. את יודעת היא מספרת, יש מבצע עכשיו פגז, אני מתחלקת עם גיסתי, שווה נכון? אחרכך היא ממשיכה, טוב לילכוש, סיימתי להיום ניתראה מחר נכון? את לא שוכחת תמאתיים נכון? את בטוח באה מחר לפני שאני מסיימת לעבוד? אל תדאגי היא שוב מדגישה בשטף, אני בראשון לחודש מחזירה לך. אני לא דואגת ניצה אני מרגיעה אותה. השבוע היא סיפרה לי שהמנהלת שלה מעבירה אותה לבניין אחר. אני עצובה, אני אוהבת לראות אותה כל בוקר. עם החיוך הרחב, עם שמחת החיים למרות הקשיים. אני אוהבת לדבר איתה כמה מילים לפני שאני נשאבת לעבודה השוטפת. ראש השנה מתקרב, גם הראשון לחודש. אני מבטיחה לה שלא שכחתי. מחר אהיה ביום חופש אז, אני הולכת כבר עכשיו למשוך כסף מהכספומט. אשאיר לה על השולחן שלי מעטפה עם 200 ש"ח אני מעדכנת אותה.
עכשיו אני כותבת לה: התכוונתי לתת לך מתנה לחג, את לא צריכה לדאוג להחזיר לי, זו הזדמנות לתת לך מתנה. אני מכניסה 350 ש"ח למעטפה, סוגרת אותה ומציירת לב. שנה טובה ניצה.