סיפור משפחתי כפול שלוש

יום המשפחה יצויין בעוד מספר ימים, אך אצלי בלב, בראש ובגוף כבר יש התכוננות והתעסקות מתחדשת במשמעות משפחה . למה ? אני אשתף במספר אנקדוטות מהחיים מתוך כוונה לעורר בכן מחשבות, אין לי תשובות ! אך יש לי תובנות וכמה סימני שאלה ???

ילדת המשאלות ליום המשפחה

יום המשפחה יצויין בעוד מספר ימים, אך אצלי בלב, בראש ובגוף כבר יש התכוננות והתעסקות מתחדשת במשמעות משפחה . למה ? אני אשתף במספר אנקדוטות מהחיים מתוך כוונה לעורר בכן מחשבות, אין לי תשובות ! אך יש לי תובנות וכמה סימני שאלה ???

סיפור משפחתי 1

לפני 6.5 שנים חל מהפך במשפחה שלי ובחיי . זכיתי בילדת המשאלות שלי ,  בזכותה גילינו בן זוגי ואני תעצומות נפש חדשות ושלושת ילדיי קיבלו שיעור  בפתיחת מגירה חדשה בלב לאחות חדשה שנולדה  להם ב 24 שעות. תפקידה היה ברור מהרגע הראשון, גיבוש וליכוד המשפחה בשמחה ואהבה ללא תנאי ומאז משפחה בחוויה שלי היא מוסד יציב ואיתן, מוסד שפועל עפ"י ערכיו, שורשי ואין שום דבר בעולם שיכול עליו.

במסע שעברנו בחרנו בכל יום מחדש את ההחלטה, בחרנו כל יום מחדש לפעול מאהבה ולמדנו לאלף את הפחדים. גילינו רבות על עצמנו ועל אנשים טובים בדרך, שאני קראתי להם מלאכים אנושיים, למדנו תמיכה וסובלנות מהי, למדנו סוגי משפחות מגוונים, התאמנו בנתינה וקבלה, בהתמודדות עם אתגרים מכל מיני סוגים ולמדנו להעריך משפחה.

אני כותבת וצמרמורת עוברת בגופי מהתרגשות מעורבבת עם הידיעה שמשפחה היא לא דבר ברור מאליו ובכל משפחה טובה (כפי שאומרים) יש מורכבויות, מבחנים ושיעורים לחיים. .. השבוע אחגוג את יום המשפחה בחלקיות, החייל וחיילת  שלי בבסיסים השונים ממלאים את חובם למדינה ואני שעדיין מתרגלת לרעיון ולמציאות  מתגעגעת ורוצה אותם לידי …..תוהה על חוסן משפחתי בשעת משבר או בשמחה ….מה שמוביל אותי לסיפור משפחתי אחר.

רכות מושלמת
רכות מושלמת

סיפור משפחתי 2

לגלות חופש פנימי מהו

בשעה 12:00 התייצבתי בפתח כלא נוה תרצה. חגיגית, מוכנה עם חיוך על הפנים ואנרגיה למלא את בנות הקבוצה שלי למפגש המיוחד עם ילדיהן.

בכניסה כבר חיכו ילדיי האסירות עם המלווים שלהם להכנס פנימה. תחושת המתח והציפייה באוויר. כאילו יכולה לקרוא את המחשבות שלהם " אני רוצה כבר לחבק את אמא, נו תכניסו אותי " … הלב לרגע מתכווץ, אך אני מיד חוזרת להתמקד, פוקוס ותפילה שהמפגש יעבור בהצלחה. .. בעוד שעה מעכשיו הן ייכנסו לאחד החדרים במחלקת חינוך, שם יהיו מזרונים נעימים על הרצפה ועל השולחנות יהיו משחקים וצעצועים מסודרים בעליזות גם הם מחכים כבר שהילדים ייכנסו למשחק עם האמהות. וכך אני עומדת בינתים מהצד צופה במפגש המרגש, בדמעה שזולגת בעיני האמא מוצפת ברגשי אשמה ובילד הקטן שמתגעגע ליד המלטפת של אמו, מצמיד ראשו על בטנה, במחילה מלאה על מה שעשתה , ברגע הזה הוא לא כועס והתסכול נעלם, והיא רק רוצה להנציח את הרגע לזכרון שייתן לה כח לשקם עצמה וייתן לה תקווה להזדמנות שניה, ורק שהרגע הזה לא ייגמר, רק עוד קצת חיבוק ועוד נשיקה על האף ובמצח ו…גם בלחי במבט אוהב.  והזמן חולף הן נכנסות לחדר המשחקים ולחצי שעה של משחק משותף שמקרב ביניהם ויוצר חיבור וקשר רגשי כנה ואותנטי .                  אני צופה ובמבטי מעודדת אותן כשהן מיישמות את מה שלימדתי אותן. המחשבות מציפות שוב על משמעות המשפחה גם כשהמשפחה מפורקת .    אמא בכלא אבא איננו והילדים אצל סבתא או בפנימייה, מציאות קשה, מורכבות של החיים . אך מה שמדהים אותי בכל פעם מחדש, שהילדים האלו מסוגלים לסלוח ולקבל את אמם כפי שהיא ואילו האסירות האמהות מגלות את כוחות הנפש שלהן והדרייב הפנימי להשתקם בזכות הילדים שלהן . הדאגה שלהן והרצון להיות שותפות בחיים שלהם להשפיע ולהיות מודל לחוזק ועוצמה  גדול מאוד.  ברור לי שיש פה משפחה ויש להן סיכוי טוב לבנות גם משפחה מתפקדת ויציבה, כי את מבחן הקבלה והתמיכה הם עברו . באש ובמים הם יחד. … מה שמביא אותי למחשבות על הסיפור הבא

monkey-1955122_1280

סיפור משפחתי 3

לחיות בתוך כלא פנימי

אודי (רק שם לצורך הסיפור) בן 21 הגיע אליי לייעוץ עם הסיפור המשפחתי שלו , בן בכור להורים גרושים יש לו אחים קטנים,  ההורים במלחמה ומשתמשים בילדים, אודי כבר שנתיים לא מדבר עם אבא שלו ועכשיו אמו במשבר קריטי והוא חייב את אבא שלו כדי לעזור לה.

הרגשות שעולים כלפי האבא הם שנאה וכעס גדול ומצד שני הוא מבין שרק אם ישלים איתו יש סיכוי שיעזור לאמא  והוא מבקש עזרה איך לקיים שיחה פרודוקטיבית עם אביו ולפעול לקרבה בחזרה .

הבחור יושב מולי מבולבל, עצוב מושפל מבט ואני מבינה מהתשובות שעונה לשאלות שלי, שהוא סגר את הלב . המשפחה התפרקה, הילדים חצויים, אין תמיכה רגשית ויש הרבה כאב. במשך שעה עבדנו על למצוא נקודות חמות זכרונות טובים למשוך חוטי זהב לשורשים משפחתיים. השאלה בלתי נמנעת איך הורה, אדם בוגר ,אינטיליגנט ובריא בנפשו משתמש בילדיו כנקמה בבן זוגו איך ייתכן שזוג הורים לא מבינים שהמריבות מעל ראשם של ילדים פוגע בהם ולפעמים הנזק בלתי הפיך … אז איך יעבור עליו יום המשפחה ? וכמה ניתן לאחות את הקרעים המשפחתיים אחרי שפועלים בדרכים של רוע ונקמה?

 

box-1514845_1280

לסיכום אופטימי, התובנות 

משפחה חזקה, בטוחה ואוהבת במהותה מחייבת תחזוקה שוטפת ובחירה בכל ארוע באהבה ולא בפחד

משפחה מתקיימת במהותה הטובה כשיש הורה מנהיג ומוביל דרך וערכים של גמישות, סובלנות, תמיכה, הקשבה, בטחון, הדדיות ואהבה ללא תנאי

משפחה כיום קיימת במודלים רבים ועלינו ללמוד לקבל כל תבנית חדשה

משפחה היא כלי ללמוד מחילה וסליחה

משפחה מהווה מגרש אימונים למיומנויות חיים בהצלחה

שיהיה יום משפחה איכותי, מפרה ומעניק אהבה

גליה