סיפור: בת שנה עומדת בתור

אמא אומרת – תשבי אתן לך מוצץ. הילדה יושבת עד שמקבלת את המוצץ ומיד מבקשת מאמה שתיקח אותה על הידיים. האים הילדה מניפולטיבית או פועלת באינסטינקט. מה עובר לילדה בראש

בחורה עם מחשב נייד

עמדתי בתור. מחכה להיכנס. לידי ייללה ילדה כבת שנה. אימה החזיקה אותה על הידיים ודברה אליה בעדינות ובהתחשבות. האם בקשה מהילדה לעמוד על ידה. הילדה המשיכה ליילל וסימנה באחיזה קלה לאם כי היא לא רוצה לרדת מידיה.  האם שאלה אותה אם היא רוצה מוצץ והילדה הנידה ראשה ביללה. כן היא רצתה מוצץ.  האם מצאה מדרגה ובקשה מהילדה לשבת עליה. הילדה סירבה. האם אמרה לה תשבי ואתן לך מוצץ. הילדה הסכימה והתיישבה על המדרגה. ברגע זה נתגלתה כרסה ההריונית של האם. הילדה ישבה על המדרגה וחיכתה בסבלנות שהאם תמצא את המוצץ. ברגע שהמוצץ היה בפיה קמה הילדה הושיטה ידיה לאימה בבקשה שתרים אותה. האם, ליבי היה איתה, הרימה אותה בסבלנות וחום.

עלו בי מחשבות רבות. הילדה החמודה והיפה הזו קבלה בסופו של דבר, מאמא אוהבת מבינה וסבלנית, את רצונה. האם הילדה הפעילה מניפולציה? כלומר אמרה לעצמה טוב אני אשב כי אמא אמרה שרק אם אשב היא תיתן לי מוצץ? אם אכן כך הדבר, מתי, ומה, אנחנו ההורים, מלמדים ילדים מה תפקידם ב"הקשבה" למצוות ההורים. ממתי, אנחנו ההורים מלמדים את הילדים להפעיל אותנו. זה מדהים. יכולתי לדמיין את הילדה המדהימה הזו יושבת על הכיסא כאשר הגננת אומרת לה לשבת וחשבתי מה הסיבה שהיא נותנת לעצמה כשהיא עושה כדברי הגננת. האם למדה לבצע הוראות בנוכחותי. כשהיא בת שנה. האם מה שקרה עכשיו הוא עוד נדבך קטן שיבנה לעתיד בשימוש האסטרטגיה ומניפולציה לצורך קבלת רצונה של הילדה. מתי למדה הילדה שאם תעשה מה שאימא אומרת היא תקבל את מה שרצתה. כלומר אמא תעמוד בהסכם ותיתן לה מה שהבטיחה. האים זה מה שלימד אותה שכדאי לה לשבת ולדחות לרגע את הרצון להיות בידיים של אימא.

יכולתי בהחלט לדמיין ילדים אחרים שאמא אומרת להם אותו דבר והם לא יכולים להמתין, ולו לשנייה, ומרימים קול גדול יותר. האים זה משם שעדין לא המציאו את המניפולציה או  האים אין להם אמון בעמידה בהסכם שהאימא יצרה. (תשב – אתן לך מוצץ). יש המון תיאוריות שמדברות על הקשר אם ילד. המון תיאוריות שאומרות מה נכון ומה לא נכון לאם לעשות. ואני חושבת איך הילדה מבינה את ההתנהגות של האם. איך היא מתמרנת, מפשרת, מותרת או מתעקשת על רצונותיה.

ויכול להיות שהרחקתי לכת במחשבותי. אולי פשוט מצא חן בעיני הילדה לרגע לשבת על המדרגה ולאחר שישבה זמן מה (קצר מאד) הבינה שלא נוח לה? האים הילדה פשוט מונעת מאינסטינקט רגעי או סקרנות שלא קשורה לאם או למניפולציה כלשהי.