סיפורו של יתום/ פאם ג'נוף

ספר מרתק , שובר לב ומרגש על קרקס, שתי חברות ותינוק בשנה האחרונה של מלחמת העולם השנייה כשיש יסודות הנשענים על אמת היסטורית על פי תחקירה של הסופרת. הערת הסופרת היא בסוף הספר לכן לא אפרט מהם המקרים האמיתיים שעליהם נשען הסיפור.

סיפורו של יתום

מאת פאם ג'נוף

תרגום עפרה אביגד

הוצאת ידיעות ספרים

360 עמוד 2019

ספר מרתק , שובר לב ומרגש על קרקס, שתי חברות ותינוק בשנה האחרונה של מלחמת העולם השנייה כשיש יסודות הנשענים על אמת היסטורית על פי תחקירה של הסופרת. הערת הסופרת היא בסוף הספר לכן לא אפרט מהם המקרים האמיתיים שעליהם נשען הסיפור.

אונה – צעירה הולנדית שסולקה מביתה לאחר שנכנסה להיריון מחייל גרמני , ילדה ותינוקה נלקח ממנה . אף שהייתה לבדה וחסרת פרוטה הצילה תינוק מקרון של פעוטות יהודים המיועדים להגיע למחנה ריכוז ונדדה אתו ביער בכפור עד שקרקס גרמני נודד הציל אותם.

איסטריד – לוליינית טרפז יהודיה שאף היא מצאה מקלט בקרקס , לאחר שכל משפחתה שהייתה בעבר בעלת קרקס, נעלמה . היא עצמה הוכרחה לעזוב את בעלה, הקצין הגרמני מאחר והתכחש לנישואיהם במצוות הרייך .

שתי הנערות עם עבר טרגי מאחוריהן מוכרחות להשתלב יחד בשיתוף פעולה מעולה במופעי לוליינות הטרפז. גם חייהן תלויים בכך. היחסים המורכבים והסודות החבויים בין שתיהן קובעים את ההתקדמות. בעיקר איסטריד מתנהגת בקור כלפי אונה .אך עם הזמן והמצב שלעיתים ממש מסוכן ,היא מפשירה והן הופכות לבנות ברית . הקשר  הוא גם בזכות התינוק המקסים ששתיהן אוהבות ורוצות להגן עליו.

שני הסיפורים המקבילים בתחילה מצטלבים די מהר. מבנה הספר נותן לקורא תמונה אמינה ועמוקה של שתי הנערות והקשר שנוצר ביניהן . יש לנו נקודת מבט בגוף ראשון הווה של כל אחת מהן, מחשבותיה ומהלכיה בזכות פרקים מתחלפים לסירוגין . יש סודות שהקורא יודע אותם כמו משקיף על והדמות האחרת לא יודעת אותן עדיין.

אהבתי מאוד את הספר שגילה לי דברים שלא ידעתי על קרקס נודד בגרמניה ואחר כך בצרפת הכבושה. על אווירת החיים בו ,תיאור המופעים והאופן בו אנשי קרקס חיו ,פעלו והצילו יהודים בתקופת המלחמה. התחקיר שערכה הסופרת היה עמוק וממצה. אהבתי ללמוד ולדעת את החוויות , הסכנות , ההתרגשות והפחדים של לולייניות טרפז במצב רגיל ובעיקר בעת מלחמה.

היה לי קשה להבין מדוע נבחר שם הספר סיפורו של יתום. הוא יותר סיפורן של החברות אך נהניתי מאוד מהכריכה היפה.

הספר הוא על אהבה, חברות, הקרבה, הישרדות , מסירות ,אומץ לב ותושייה ועל אנושיות בתקופה שבה היא נדירה.

היה לי קשה לעזוב את הספר. כל כך אמין ומרגש. הכתיבה מצוינת והדפים עפים. בסוף הספר הזלתי כמובן דמעות. איך לא…גם לכם זה יקרה.

מומלץ בחום רב.  אשמח לעוד תרגומים מספריה של  פאם ג'נוף.

נקרא בדיגיטלי מאתרעברית בשיתוף עם סלונה.

 סיפורו של יתום

אתר עברית פרק ראשון

https://www.e-vrit.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%95_%D7%A9%D7%9C_%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%9D-details.aspx