סיפורה של מלחמת יום-כיפור מזווית אישית

40 שנה לאחר מלחמת יום כיפור חוזרים חייליה וקציניה הזוטרים, הנמצאים כיום בתפקידים משפיעים בכל תחומי החיים, אל השבר, הצלקות והמהפך שיצרה אחת המלחמות הקשות בתולדות המדינה. באמצעות צילומי ארכיון נדירים ועדויות בלעדיות של דמויות כשאול מופז, חיים רמון, רוני סומק ויגאל סרנה, משרטט "מלכוד 73" דיוקן מיוחד של דור המלחמה, ומעלה תובנות חדשות בנוגע לזהות הישראלית.

בחורה עם מחשב נייד

40 שנה לאחר מלחמת יום כיפור חוזרים ילדי המלחמה, אשר תרמו ועיצבו את דמותה של המדינה, לאחת המלחמות הקשות שידעה מדינת ישראל. גם תפקידי המפתח שבהם הם אוחזים כיום, אינם מטשטשים את אימת המלחמה ההיא.

חשוב לציין כי "מלכוד 73" הוא לא סרט מלחמה, וגם לא סרט על קרבות.

כלומר: זוהי  סדרה העוסקת  במשבר אשר פוקד את המדינה כולה עד היום, ועל ההשלכות שהגיעו בעקבותיו.

הסרט, שביימה נורית קידר והפיקה יחד עם מוש דנון בתמיכת הרשות השנייה, משרטט דיוקן מיוחד של הדור שחווה את מלחמת יום כיפור: השבר, המהפך, השינויים והקיבעונות שהתעצמו בעקבותיה, נחשפים באמצעות עדויות אישיות של אנשי מפתח בפוליטיקה ובתרבות הישראלית, המגובות בצילומים ובחומרי ארכיון נדירים. 

בסרט זה משתתפים אישים מכובדים כגון: יו"ר מפלגת קדימה חבר-הכנסת שאול מופז, השר וחה"כ לשעבר חיים רמון, ח"כ מאיר שטרית, פרופ' יוסי יונה, הפרסומאי מושיק תאומים, המשורר רוני סומק, המחזאית עדנה מזי"א, הסופר יגאל סרנה והצייר דוד וקשטיין הם בין המשתתפים בסדרת הסרטים, המגלמים בביוגרפיות

דרך סיפורם האישי ניתן ללמוד את   התהליכים המהותיים שעברו על מדינת ישראל ב-40 השנים האחרונות.

העדויות הנדירות מדגימות עד כמה היוותה המלחמה קו פרשת מים של שינוי היסטורי.

סדרת הסרטים "מלכוד 73" שמה דגש מיוחד על סיפורו האישי של כל אחד מהמשתתפים, על מטעניו הרגשיים, על אהבותיו ושנאותיו בדרכו הציבורית, ועל חווית מלחמת יום כיפור שלו- כאשר כל דמות היא חלק בפאזל השלם, בתמונה גדולה יותר של תהליכים מרכזיים והתמודדויות משותפות בעיצוב הזהות הישראלית החדשה.

הסדרה "מלכוד 73" כוללת שלושה פרקים, העוסקים בשבר, בצלקות, באובדן התקווה, בחיפוש אחר הזהות הישראלית, באכזבה מההנהגה ובתהליך ההתפכחות שבא בעקבותיה. 

"מלכוד 73" היא חלק מסדרת הסרטים הדוקומנטריים "רצועה מהחיים", של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.

חשוב לציין כי הזכיינית  זכתה במכרז מטעם הרשות לרגל 40 שנה למלחמת יום כיפור, שאליו ניגשו 15 הצעות.

הסרט הראשון בסדרת הסרטים ישודר במוצ"ש ה-5 באוקטובר, :בשעה 22:30 ברשת, ערוץ 2. הסרט השני ישודר ב-12 באוקטובר, 22:30 בערוץ 2, וכן, הסרט השלישי ישודר ב- 19 באוקטובר, 22:30 בערוץ 2.