סיפורה העצוב של יה-יה- פרפר טוואי המשי/ אמיר פולק

יה – יה המנסה לתפוס פרפר, רודפת אחריו עד למעבה היער האפל והמסתורי. שם ממתין לו סוד עתיק, המאיים גם עליה. מהו אותו הסוד ומה יעלה בגורלה? מוזמנים להיכנס ולקרוא על סיפור קצת אחר…

20170206_203314_HDR~2

הכריכה העבה ומרקמה המחוספס. לספר "ניחוח" ילדות (לפחות של הדור שלי) .
אבל ספר זה הוא מעט שונה מהספרים שקראתי בילדותי ולא בהכרח מיועד לילדים. הספר מגולל את סיפורה של הילדה יה- יה, המגלה סוד עתיק במעבה היער.סוד שמאיים גם עליה. מהו אותו סוד אפל ומה יעלה בגורלה?

"סיפורה העצוב של יה- יה" הוא נובלה גראפית, שכתב ואייר אמיר פולק. "פרפר טוואי המשי" הוא הספר הראשון בסדרה. השני צפוי לצאת עוד כשנה.

הספר כתוב בצורת מחזה והאיורים המושפעים מעולם הקומיקס והאנימה היפנית מובילים אותנו למסע ההרפתקאות של יה- יה ביער האפל.

הרפתקאותיה של יה- יה מתחילות כשהיא רודפת אחרי פרפר. היא רצתה שהוא יהיה שלה. היא רצה לה לתוך מעבה היער, שם היא מועדת על גולגולת. כמו שאתם מבינים, כבר בהתחלה, הקורא חש שזהו אינו ספר ילדים רגיל…כשהיא מתרוממת מהאדמה, היא פוגשת בארנב גדול ממדים ושלד.
הגולגולת שהיא מצאה הופכת למעין "בובה" שלה והיא יוצאת עימה לטיול ביער. שם היא פוגשת באיילה ולאחר מכן במוות, ההופך את האיילה לצעצוע. יה- יה נבהלת ומנסה לברוח ממנו, אך, המוות תופס אותה ומתחיל להפוך גם אותה לצעצוע…

בעוד המוות עסוק במלאכתו, הארנב מעיר את השלד ויחדיו הם יוצאים להציל את הילדה.
עד שהגיעו, היתה יה- יה לא יותר מאשר תערובת של סיבים, עצים, נסורת וברגים. משוחה בלכה ובדבק ארנבים. ארנב ושלד מצליחים להצילה ברגע האחרון. אבל, מוות לא יוותר כל כך מהר…
כשמוות רודף אחריהם, ארנב מבקש משלד לקחת את הילדה והוא נשאר מאחור לעכב את המוות.
המוות מכה בו עד שלא נותר לארנב עוד כוח לעמוד מולו, אבל, רוחו נחה בידיעה שהילדה רחוקה וניצלה.

שלד והילדה לא מוכנים להפקיר את ארנב ומתכננים את הצלתו מידיו של המוות. ליה- יה יש רעיון! אמנם הסיכוי קלוש, אבל אולי…

הדבר הנכון היה לברוח. הדבר הנכון היה לרוץ לכיוון השני, הרחק מהמקום שבו מוות נמצא. אבל יה- יה אהבה את ארנב. וכך היא מצאה עצמה פעם נוספת במרחק נגיעה מטפריו.

הילדה נגשה למוות, ששמח לפגוש בה שוב. הוא לא האמין למזלו הטוב. היא השליכה את גולגולת עליו ופגעה בדיוק במסכה של המוות. זאת לא היתה חבטה קטלנית, אבל מספיקה בשביל להוציא את מוות משיווי משקל.
מוות שהתמלא בכעס וזעם, שעט לעברה במהירות ובעוצמה. ברגע זה שלד נכנס לתמונה והוא הוריד למוות את המסכה והשליכה רחוק.
נראה היה ששום דבר לא קורה, אבל אז מוות קרס, אוחז במה שהיה פעם פניו. הוא הרגיש בושה על כל מעשיו בהלך השנים שחלפו.
יה- יה חבקה את הארנב והתחננה בפניו שיתעורר. תחילה לא קרה כלום, אבל אט אט אוושה קטנה נשמעה והלכה והתגברה וארנב פקח את עיניו.

20170206_211405_HDR~2

בזה לא תם סיפורנו. מוות יצא למרדף נוסף אחריהן, עד שתפס באוזנו הגדולה של הארנב. אך, למרבה הפלא, ארנב הפך לבלון ענק והתעופף לו יחד עם הילדה והשלד משם…

ואיך נכנס "פרפר טוואי המשי" לסיפור?

ספר זה, נע בין חלום למציאות, בין משעשע לבין תסריט אימים. הקורא חש שהוא נמצא בתוך חלום שיה- יה חולמת והולכת להתעורר ממנו בתום כל פרק או אולי בסוף הספר… כפי שפולק מגדיר את עבודתיו, הוא נמצא במצב לימינלי, בתוך שבין שמחה ועצב, הומור ואימה.

מוכנים להתנסות בספר קצת אחר?

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)