מייגן מרקל לא לבד: סיפורי הסינדרלה המלכותיים

מייגן מרקל אינה הסינדרלה היחידה, שבאה מבית "רגיל" ונישאה לנסיך בריטי, לא מעט נשים נטולות ייחוס התחתנו עם נסיכים אמיתיים והוכיחו שלאהבה אין חוקים

הסיפור של סינדרלה לא נולד בחלל ריק. הפנטזיה להישלף בדרך פלא ממעמד נחות וכובל מושרשת באנושות מאז ומעולם. לצידה, הקונספט ללכת לנשף בתחפושת, כלומר – להתפלח – גם הוא מדליק אותנו מקדמת דנא. חפירה אקדמית באגדות- עם הצליחה לעלות 345 וורסיות שונות של מיתוס סינדרלה. אנחנו מכירים את הוורסיה של האחים גרים שדיסני לקח והפך לקליט והוליוודי, אבל הוא פספס כמה עובדות שיעזרו לנו להבין איך עשרות נשים או גברים "פשוטי עם" נישאו אל תוך מלוכה ושינו בכך את חייהם מקצה לקצה.

אז לפני שנחזור לחיים האמתיים, בהשראתה המובנת מאליה של מייגן מרקל שנישאה לפני פחות מחודש לנסיך הארי, הנה כמה נקודות מקוריות לגבי סינדרלה האמתית.

א. סינדרלה (שהיו לה כל מיני שמות מוזרים) בכלל לא הייתה מסכנה וחסרת אונים אלא זוממת וחצי מכשפה שתמרנה את המהלך כולו. לי אישית זה יותר מסתדר. ולכם?

ב. באגדה המקורית אין בכלל פיה טובה שמלבישה אותה בשמלת הנשף. היא עצמה נוטעת עץ על קבר אימה האמתית (כזכור היא מאומצת על ידי האימא הרעה), והעץ מגשים לה משאלות.

ג. הציפורים המקוריות (מקוריות – תרתי משמע) מלשינות לנסיך על האחיות הרעות כשהן מנסות למדוד את סנדל הזכוכית, ומנקרות להן את עיניהן בשלב מאוחר. הן בכלל לא ציפורים חביבות, אלא משרתות במשמרות המהפכה של סינדרלה, שאינו אלא סיפור מעניין על מהפכה של ממש. מהפכה של גורל ומעמד.

בואו נעשה זום אאוט, ונחזור לסיבה לשמה התכנסו כאן. כמעט שאין סיפור סינדרלה בו סינדרלה תמה וברה ונקטפת באל כורחה וללא יוזמתה על ידי נסיך זומם ומתוכנן. על פי עשרות מקרים אמתיים של סיפור סינדרלה, ברוב המקרים, הקרבן התם הוא לרוב הנסיך. או הנסיכה, כלומר הרם והנישא והעשיר הוא הוא המתומרן.

גרייס קלי ורנייה צילום: Photo by Daily Express/Getty Images

הנסיך רנייה והנסיכה המנוחה, גרייס קלי. צילום: Daily Express/Getty Images

שופו: המפגש בין גרייס קלי לנסיך רנייה כמעט לא קרה כי גרייס כמעט שלא הגיעה לפסטיבל קאן בשנת 1955 שם הכירו. השאר הסטוריה. גרייס עזבה את הוליווד בגיל 26 והפכה לנסיכת מונאקו וכידוע לא סובבה ראשה לרגע לאחור כי לא בטוח שהיתה מצליחה יותר ממה שהצליחה. מיד נזכיר באותה נשימה את כוכבת Suits שלנו הלא היא מייגן, שאמנם לא הפסיקה לעשות רעש אבל הישגיה היו בינוניים, עד שפגשה "במקרה" את הארי.

גם המפגש בין בנה של הנסיכה גרייס, אלברט, לשחיינית הדרום אפריקאית, שארלן ויטסטוק, היה מפגש "מקרי" במהלך תחרות שחיה בשנת 2000 במונאקו. סילביה סומרלאט הייתה מארחת באולימפיאדת מינכן בשנת 1972 כשפגשה את קארל גוסטאב, נסיך שוודיה שהפך שנה לאחר מכן למלך שוודיה, וכך הפכה למלכה. השניים נישאו בשנת 1976 ויש להם שלשה ילדים וחמישה נכדים.

הנסיך אלברט ושארלן צילום: Pascal Le Segretain/Getty Images

הנסיך אלברט ושארלן ויטסטוק. צילום: Pascal Le Segretain/Getty Imagesl

דניאל וסטלינג היה מאמן כושר כשפגש את נסיכת הכתר השוודית ויקטוריה, ביתם של סילביה של קארל גוסטאב. השניים נישאו בשנת 2010 ויש להם שני ילדים. יד המקרה גם פה לא משכנעת אותי. סופיה הלקוויסט היתה דוגמנית ומתחרה בתכנית ריאליטי כשפגשה את קארל פיליפ נסיך שוודיה, הלא הוא אחיה של ויקטוריה ובנם של סילביה וקארל גוסטאב.  הלקוויסט היתה שנויה במחלוקת לא רק כי הייתה פשוטת עם אלא כי תכנית הריאליטי בה כיכבה עירבה תמונות חושפניות במיוחד שעוררו שערוריה. בסופו של דבר שוודיה חיבקה אותם. השניים נשואים ולהם שני ילדים.

אם נעצור רגע פה, מה שמשותף זה שהנסיך (או הנסיכה) חווים תחושה עוצמתית של הצלה, אולם המתמרן האמתי הוא פשוט העם. האינטרס של פשוט העם לנצח יהיה חזק מהאינטרס של בן המלוכה שיכול להציל כמה פשוטי עם שהוא רק רוצה.

קארל פיליפ צילום: Andreas Rentz/Getty Images

הנסיך קארל פיליפ וסופיה הלקוויסט. Andreas Rentz/Getty Images

אפילו מיצ'יקו, קיסרית יפן פגשה את הקיסר במשחק טניס "מקרי" כפשוטת עם מוחלטת ונחשבת למה שנקרא ה-"commoner" הראשונה שנישאה אל תוך הכתר היפאני, בשנת 1959. גם בנם של הקיסר והקיסרית לא טמן את ידו בצלחת. מסאקו אוואדה שאמנם סיימה את הארוואד ושבה ליפן ללמוד באוניברסיטת טוקיו פגשה את נסיך הכתר נארוטו (בנה של מיצ'יקו) במהלך מסיבת תה. היא נישאה רק בהצעת הנישואין השלישית ותהפוך לאשת הקיסר כנראה בשנה הבאה כאשר יומלך בעלה. אני אוהבת את הקונספט של לסרב פעמיים לנסיך. ככה תוכל מסאקו, לנצח נצחים, להבטיח את מעמדה כמחוזרת ולא כמחזרת זוממת כאשר תהיה קיסרית יפן.

מקסימה מלכת הולנד פגשה את הנסיך אלכסנדר ביריד האביב בסביליה שם הוא הציג את עצמו כ"אלכסנדר", והרוויח כמה שעות ואולי יותר מזה כאנונימי בעיניה. את קונים? אני לא. אז נניח שהשיחה הראשונה היתה כנה ואנונימית אבל כמה זמן אפשר להיות נסיך בהסוואה? גם מקסימה נחשבת פשוטת עם למרות שיש בשושלת שלה קשר למלך פורטוגל אלפונסו השלישי. לטיציה אורטיז, מלכת ספרד, הייתה עיתונאית ומגישת חדשות נחשבת כשפגשה את פיליפ נסיך ספרד שהפך מלך אחרי שאביו עזב את כס המלוכה בשנת 2014. מרי אליזבט דולנדסון פגשה את פרדריק, נסיך הכתר של דנמרק בבר בסידני במהלך אולימפיאדת הקיץ בשנת 2000. עד אז עבדה כיועצת פרויקט במיקרוסופט במשך שנה. כיום היא נסיכת הכתר הדני. מרי אליזבט נמצאת חזק בעין המצלמה כאייקון אופנה, מלכה מיועדת ו"האחות התאומה" של קייט מידלטון מבחינת המראה והבחירות האופנתיות שלה.

לטיסיה אורטז  Matt Dunham - WPA Pool/Getty Images

הנסיך פיליפ ולטיסיה אורטז. צילום: Matt Dunham – WPA Pool/Getty Images

מרי אגאט אודיל קבאלייר פיתחה קריירה בשיווק כשפגשה לראשונה את הנסיך הדני יואכים במסיבה. מאז נישאו ולשניים שני ילדים ומרי אף אימצה את ילדיו הגדולים של יואכים. סוניה האראלדסן, מלכת נורווגיה פגשה את נסיך הכתר האראלד כפשוטת עם ולקח 9 שנים עד שאביו המלך נתן להם רשות להינשא. הם נשואים מאז אוגוסט 1968 ויש להם שני ילדים. הם מולכים בנורווגיה מאז 1991. מט- מרי ז'סם הויבי, נסיכת הכתר של נורווגיה היתה אם חד הורית כשפגשה את נסיך הכתר האקון במסיבת גן במהלך פסיטבל מוזיקת רוק הקרוי Quart – הם נישאו ב 2001 ומאז נולדו להם שני ילדים. המלכה נור שאותה פגש המלך חוסיין בתור ליזה חלבי עבדה עבור חברת התעופה הירדנית הלאומית וסיימה את לימודיה באוניברסיטת פרינסטון. השניים נפגשו בשדה התעופה "המלכה אליה" הקרוי על שמה של אשתו הראשונה של חוסיין שנהרגה בהתרסקות מסוק. השניים נותרו יחד עד למותו של חוסיין בשנת 1999.

ראנייה אל עבדאללה, מלכת ירדן, סיימה תואר ראשון במנהל עסקים לפני שנישאה לנסיך עבדאללה בין אל חוסיין, בנו של המלך חוסיין. רנייה עבדה בשיווק עבור סיטי בנק ולאחר כך באפל בעמאן, ופגשה את הנסיך בארוחת ערב. הנסיך הוכתר מלך לאחר שהמלך חוסיין נפטר בשנת 1999.

ראנייה ומלך ירדן צילום:  Royal Hashemite Court vis Getty Images

מלך עבדאללה ומלכת ירדן, ראנייה. צילום: Royal Hashemite Court vis Getty Images

גם השאח של פרס נישא לשתי פשוטות עם. אשתו השנייה של השאח הייתה סוראיה אספנדארי באחטיארי וללא דם מלכותי, ואף שחקנית. אשתו השלישית לה נישא שנה לאחר גירושיו מסוראיה הייתה המלכה המפורסמת והיפה פארה דיבה שהפכה לקיסרית פארה. היא נישאה לשאח בגיל 21 כשנישאו בשנת 1959. פארה הייתה ללא כל דם כחול, למדה ארכיטקטורה בפריז שם פגשה בשאח. אלסנדרה אוסמה, ילידת פרו, פגשה את קריסטיאן, נסיך האנובר, כששימשה מדריכת הסיור שלו באחד הביקורים שלו בארצה בשנת 2005. אלסנדרה הייתה דוגמנית ועורכת דין והיא נישאה לקריסטיאן בטקס רב רושם ברחובות לימה, פרו בשנת 2018.

יש עוד אבל הבנתם. אני רק מניחה את זה פה. אני רק שואלת למה אנחנו מתעלפים מסיפור מייגן והארי ולמה אנחנו מאמינים שמייגן התמה והברה נקטפה במקרה בידי הנסיך הכל יכול ולמה אנחנו לא מבינים שכל חתונה בין נסיך לפשוטת עם (איח איזו מילה) הוא סיפור בין מציל לסינדרלוש פאסיבית. מייגן שיקרה כשהודיעה שלא הכירה את בית המלוכה הבריטי (המפקד לא ידעתי). היא פשוט נצר לזן ידוע מראש של סינדרלות זוממות מיומנות חברתית ויודעות להשתחל בצנרת הנכונה.

מייגן והנסיך הארי צילום:  Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images

הנסיך הארי ומייגן מרקל. לא הסינדרלה היחידה. צילום:  Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images

זה דווקא מרגיע אותי כי האשליה שאולי פספסתי את מי שהיה אמור לגלות אותי במקרה, במסיבת תה או סתם ברחוב, ולשנות את גורלי אחת ולתמיד, היא כנראה חלום באספמיה. מסתבר שיד המקרה טבולה באסטרטגיה ושהתחרות מי פוגשת את הנסיך 'במקרה' כשהוא בדיוק גם פנוי אבל גם לחוץ להקים משפחה – היא זירת קרב עקובה מדם.

אז גם קייט וגם דיאנה שדרגו את מעמדן כשנישאו לנסיכים רק שדיאנה תמיד הייתה אצולה וקייט הייתה כמעט אצולה בהיות משפחתה מקורבת לחברת הסילון הבריטית.

קייט מידלטון מתהלכת צילום: Chris Jackson - Pool/Getty Images

הנסיך ויליאם וקייט מידלטון. צילום:  Chris Jackson – Pool/Getty Images

אני בטוחה שהנוחות האינסופית זה משהו שמתרגלים אליה והמעמד הגבוה הוא משהו שחסר בו משהו, הלא הוא ההישג האישי. אם יש מישהי שאני ממש מקנאה בה הלא היא ג'יי קיי רולינג, מחברת הארי פוטר. הבחורה צמחה מהרצפה והיו לה ימים שלא ידעה מה תאכל והאם תאכל בארוחת ערב, והיא הייתה זו, ולא אף אחד אחר, שמשכה את עצמה בשיער ראשה, מהתחתית לפסגה. רולינג כתבה על פתקים, בבתי קפה, ביד אחת כשהיד האחרת מנענעת את עגלת ביתה התינוקת שלא תתעורר ולא תפריע לה באמצע סצנה בשיעור כישופים בהוגווארטס. כזו מלכה הייתי שמחה להפוך להיות. רולינג היתה האביר או הנסיך על הסוס הלבן של עצמה. אחרי זה פגשה גבר חלומות בזכות ולא בחסד. כי משהו שעשית במו ידייך לעולם לא יעזוב אותך בעוד שלהפוך לנסיכה כי הפלת אותו ברשתך, גם אם עתידך הכלכלי מובטח, תמיד תהיי, באיזשהו מקום, תלויה על בלימה.

atara
פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.