'סימני דרך'- מחזה מוסיקלי בתיאטרון הבימה בערב המוקדש למאבק באלימות נגד נשים

ערב בלתי נשכח עם מיטב האומניות בארץ , המוקדש באהבה למען המאבק באלימות נגד נשים ולאחת הנשים המשפיעות ביותר בתולדות ארצנו, נעמי שמר. לא תוכלו שלא להתרגש.

20171115_231743~2 (2)

כאות הזדהות עם חודש נובמבר בסימן המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים, בחר התיאטרון הלאומי "הבימה", לתרום את כל ההכנסות מערב של הופעה של המחזה המוסיקלי "סימני דרך" לעמותת "רוח נשית", עמותה ללא מטרות רווח, המסייעת לנשים נפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית, על מנת שיוכלו לצאת ממעגל האלימות ולבנות את חייהן מחדש.
המחזמר בכיכובם של: גילה אלמגור-אגמון, דפנה דקל, רויטל זלצמן, רוני דלומי, דב רייזר ועוד.
הערב המיוחד הזה התקיים אמש, ביום רביעי ה- 15.11.17 בתיאטרון הלאומי "הבימה". מחירי הכרטיסים נעו מ-180 ₪- עד 1,000 ₪. ואני חייבת לציין שהיה ערב מרגש ומופלא בגלל השילוב של העשייה של עמותת "רוח נשית" והעשייה של תיאטרון "הבימה".

171116_092014_COLLAGE-1

כל אישה חמישית נפגעת על ידי אלימות. 200,000 נשים נמצאות כיום במעגל זה, ואלו רק הרשומות בלבד. אחת הסיבות לכך היא כלכלית. נמצא שיש קשר בין אלימות לבידודן החברתי והכלכלי של הנשים.
לכן, כדי שנשים יצאו ממעגל האלימות הן צריכות לפתח עצמאות כלכלית.
"רוח נשית" מסייעת לנשים שנפגעו מאלימות במשפחה, אלימות מינית, נפשית וכלכלית, המתמודדות עם מחסור כלכלי, קושי בשילוב בתעסוקה וקושי במיצוי זכויות. העמותה מסייעת לנשים הרוצות לצאת מתלות לעצמאות ולייצר שינוי בחייהן. עמותת "רוח נשית" יוצרת קסם בחייהן של נשים רבות, בעזרת צוות מקצועי ומנצח, שמטרתו לעצור את מגפת האלימות ולשקם את חייהן של הקורבנות.

171116_091913_COLLAGE-1

בערב זה, העמותה חגגה עשר שנים להקמתה ואכן עשתה זאת באופן מוצלח ביותר. הערב נפתח עם קוקטייל קבלת פנים ולאחריו נשאו דברים: מוטי רייף, נשיא אגודת הידידות והידידים של רוח נשית ומנכ"לית "הבימה", אודליה פרידמן. שניהם יחדיו יצרו שיתוף פעולה נפלא, שהביא אותנו לערב זה, שלא השאיר אף אחד אדיש. מטרת הערב היא לעצור את האלימות ולתמוך בפעילות המבורכת של העמותה. התיאטרון הלאומי, הבימה, שם לו למטרה לשים נושא זה בקדמת הבמה.
ויולט יהודאי, שעברה בעצמה תהליך שיקומי בעזרת "רוח נשית" עלתה לבמה וסיפרה לנו בהתרגשות רבה, את סיפור חייה. ויולט, אישה שהתחתנה בגיל 23, צעירה ותמימה, מהר מאוד הפכה לקורבן לאלימות פיזית ומילולית מצד בעלה. העמותה הפיחה בה חיים מחדש, בעזרת המלוות שלה מהעמותה אשר לימדו אותה לשבור את חומת השתיקה ולקחת בעלות על חייה.

מוטי רייף בעזרת מילותיה הקסומות של נעמי שמר לקח אותנו היישר לתוך המחזה הנפלא "סימני דרך":
"הכל פתוח עוד לא מאוחר
מצב הרוח ישתפר מחר
זה יתכן, זה אפשרי-
כל עוד אנחנו כאן שרים."
ואכן הקהל התחיל לשיר יחד עם השחקנים הנפלאים את שיריה של נעמי שמר 🙂

נעמי שמר היא המשוררת הלאומית, שגם לה סיפור חיים לא פשוט ורווי מאבקים. בשנות העשרה לחייה היא נאבקה להתקבל ללימודים בתל אביב ולצאת מהקיבוץ בזמן המלחמה וללכת ללמוד. בהמשך חייה, היא נאבקה על דעותיה הפוליטיות , דבר אשר הוביל לכך שחבריה ומכריה מזרם השמאל נטשו אותה. ביתה שהיה מלא במיטב אנשי הבוהמה הלך והתרוקן עם השנים.
כל חייה היא נלחמה עבור הדברים החשובים לה, אך לבסוף היא החליטה להפסיק להלחם.
נעמי שמר השאירה אחריה למעלה מ-1000 שירים, המלווים את כולנו במהלך חיינו. זוהי אישה שהשאירה אחריה לכל אחד ואחת מאיתנו סימני דרך בחיים.

המחזה המוזיקלי "סימני דרך", מספר את קורות חייה של נעמי שמר, של האישה שסיפור חייה נשזר בסיפורה של ארצנו. המחזמר מתחיל בלילה האחרון בחייה של נעמי שמר,לילה בו היא מקבלת החלטה הרת גורל. היא מחליטה להשאיר מכתב המגלה את מקורות השיר "ירושלים של זהב", השיר המפורסם ביותר שלה.
נעמי שמר מגלה, ששירה המפורסם ביותר "ירושלים של זהב", מקורו בשיר עם באסקי. דבר המערער אותה ומביא אותה לשברון לב. והיא מרגישה חובה לספר את הסיפור . לפני מותה, כתבה שמר מכתב לחברה הטוב גיל אלדמע ובו היא מפרטת על המקורות של השיר.

20171115_231958~2 (2)

בערב זה עולות שלוש "נעמי שמר", משלוש תקופות בחייה, תקופות שעיצבו את דמותה והובילו אותה להיות מי שהיא ביום זה. בכל תקופה אנו מגלים נעמי שמר הנלחמת על עתידה האישי והמקצועי.
המחזה מבוסס על תחקיר מעמיק, השוזר זה בזה ארבעה מאורעות מעצבים מחייה של שמר שטרם נחשפו לקהל הרחב. ארבעת הסיפורים מבקשים להציג את נעמי שמר, כאישה בשר דם עם רגשות ותשוקות ולא רק כנעמי שמר המשוררת הלאומית, שהפכה למיתוס. נעמי שמר שמתגלה לנו היא אישה פורצת דרך, ציונית ופמיניסטית, הנלחמת עבור חלומותיה, אישה ששמרה בנאמנות על דעותיה גם על חשבון התרחקותם של ידידיה. ויחד עם כל אלו היא אישה הרוצה כתף להישען עליה, אהבה שתרגש אותה וחברה טובה שתהיה לצידה ברגעים החשובים בחייה.
ארבע נשים שונות ,ממיטב האומניות בארץ, שיחקו בצורה נהדרת ומרגשת את נעמי שמר.
כל תקופה מגולמת על ידי שחקנית אחרת, כל אחת נפלאה יותר מהשנייה. את נעמי בת העשרה, נעמי ש העוזבת את הקיבוץ ונוסעת לתל אביב ללמוד, גילמה רוני דלומי. נעמי בשנות הארבעים לחייה, נעמי הגרושה עם ילדה בת 12 המגלה שעדיין לא מאוחר למצוא אהבה, גולמה על ידי רויטל זלצמן. את שנות החמישים לחייה, כאשר דעותיה הפוליטיות מרחיקות את חבריה ומכריה ממנה, מגלמת דפנה דקל. ואת נעמי שמר ביומה האחרון מגלמת, לא אחרת מאשר אחת השחקניות הנפלאות והותיקות, גילה אלמגור.

שחקנים נוספים שלא תוכלו להתעלם מהם היו: טל מוסרי, דב רייזר וריקי בליך.

20171115_231651~2 (2)

במהלך המחזמר שובצו שירים רבים משיריה של נעמי שמר, אשר מתאימים באופן מופלא לתקופה בחייה המוצגת במחזה. בעזרת צוות השחקנים והזמרות הנפלא, התרגשנו כולם בכל שיר מחדש.
במהלך ההצגה, נשמעו מחיאות כפיים מהקהל, כאות הזדהות לעמדה פוליטית שנעמי שמר הביעה או מתנגדיה מזרם השמאל. מה שנראה לי שבהחלט היה מרגש אותה, אילו היתה עימנו.
ולסיום, אי אפשר היה להתעלם מהתפאורה הנפלאה. הרקע הקבוע היה החורשה בכינרת, המקום בו הכל התחיל ונגמר. והפסנתר, המסמל את המוזיקה, החלק האינטגראלי בחייה של שמר.
התפאורה והתלבושות, בליווי שיריה של נעמי שמר, יצרו נוסטלגיה מרגשת בצופה. תשומת הלב לפרטים הקטנים, כגון: שמות בתי הקפה בהם היא ישבה, תיבת התרומות של קק"ל ועוד הכניסו אותנו היישר לתקופה.

20171115_200418~2 (2)

לסיכום אומר, שהתרגשתי מאוד מערב המעורר השראה ,הן מצד העמותה, העושה עבודת קודש והן מסיפור חייה המעורר השראה של אחת הנשים הישראליות המשפיעות ביותר של ארצנו.

פוסט זה מוקדש לכל הנשים באשר הן, שרק תמשיכו למלא את עולמנו בעוצמה ורגש.

XOXO

אחת שיודעת 😉

20171115_231638~2 (2)

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)