סיור בנצרת

בחורה עם מחשב נייד

שווקים, כנסיות, חנויות מעניינות, נופים ואתרים היסטוריים, את כל אלו ועוד, אפשר למצוא בעיר נצרת. אני מזמינה אתכם להצטרף אליי לסיור באתריה וסמטאותיה של העיר המיוחדת.

את הסיור בעיר ערכנו עם המדריכים המקומיים ח'ליל חדאד ואחמד נדאף, מלשכת התיירות של נצרת, שהכירו לנו את העיר מנקודות מבט מעניינות שלא חשבנו עליהן קודם.

חשיבותה של נצרת נובעת מהיותה נקודת המוצא של הדת הנוצרית, כפי שמסביר המדריך ח'ליל חדאד בסרטון הבא: http://youtu.be/LYVlXs25G2E

התחלנו את הסיור במקום שבו ע"פ האמונה הנוצרית הכל התחיל: כיכר המעיין.

בכיכר נמצאת כנסיית הבשורה האורתודוכסית, אשר נבנתה בשנת 1760 על שרידי כנסייה צלבנית שנבנתה בשנת 1107 (בכנסייה ניתן לראות את השרידים הצלבניים).

הכנסייה בנויה במקום שלפי מסורת קדומה, לפני קצת יותר מאלפיים שנה, ירדה הבתולה מרים לשאוב מים מן המעיין ובדרכה פגשה את המלאך גבריאל, אשר בישר לה שהיא בהריון ולאו דווקא מבעלה, אלא מרוח הקודש ועתידה ללדת את בן האלוהים.

המבקרים בכנסייה יכולים להתרשם מהמקום בו היה המעיין ולהניח מטבעות על מנת לשוב למקום:)

הכנסייה נחלקת לשניים: מבנה התפילה המרכזי מהמאה ה – 18 והחלק הקדום, שנשתמר היטב, מהמאה ה-12, שאליו מגיעים דרך מעבר קמרוני מדופן באריחים עות'מאניים. על הקירות כתובת בערבית: "הבשורה למרים ליד המעיין". במקום בו מתחיל האפסיס ישנו בור מים מוגבה לנוחות עולי הרגל הנוטלים מכאן את המים הקודשים. מעל המזבח תמונה המוקדשת לבשורה.

בכיכר המעיין מתחיל גם "ציר הצליינים", המחבר בין הכנסייה האורתודוכסית לשוק נצרת. נקודת העניין הראשונה על הציר, היא בניין המוסקוביה המרשים, מרכזם של עולי הרגל הרוסים לארץ הקודש.

בניין המוסקוביה נבנה בין השנים 1898-1904 על ידי הכנסייה הרוסית אורתודוכסית, במטרה לשמש בית הארחה לצליינים רוסיים. היות ומסע העליה לרגל לארץ ישראל ארך חודשים ארוכים, נבנה בית הארחה, שכלל 1000 חדרים, בית חולים קטן וסמינר רוסי. בשנת 1948, עם קום מדינת ישראל, עבר בניין המוסקוביה לרשות המדינה, כחלק מ"עסקת התפוזים" בה ישראל התחייבה לספק תפוזים לרוסיה.

המשכנו את סיורנו על ציר הצליינים והגענו אל כנסיית גאורגי הקדוש, שמתחתיה שוכנת מערה עתיקה וקדושה לנצרות.

במאה השלישית לספירה נקראה נצרת "עיר המערות". הנוצרים תושבי העיר, שנרדפו ע"י השלטון, חיפשו מקום לחיות בו, וחפרו מערות תת קרקעיות, שקישרו בין חלקים שונים של העיר.

בתוך הכנסייה, הסתובבנו במערה הקדומה ונחשפנו לאורך החיים באותה תקופה. גם ילדינו הקטנים שהיו איתנו, נהינו מאוד.

טיול בין סימטאות נצרת תמיד מרגש. אחת הסמטאות המיוחדות נקראת "סיבאט", המילה הטורקית לסמטה. מדובר בסמטה מקורה היות והנכסים משני צדי הסמטה היו שייכים לאותה משפחה. איך מדדו את הסמטה: גובהה ורוחבה של הסמטה נקבע לפי גובהם ורוחבם של 2 גמלים עמוסים סחורות.

בסמטאות נצרת בתים בעלי דלת מיוחדת בשם "רוחה", שמשמעותו אפרסק. הדלת מובילה לחצר המרכזית ולבתים שמסביב ומורכבת משני חלקים. החלק הגדול של הדלת נפתח עבור חיות עמוסות בסחורות והקטנה שמשה כדלת כניסה.

הסיבות למימדים הקטנים של הדלת היו בטחון וצניעות. הגברים עבדו בשעות היום והנשים הצטופפו בחצר המרכזית.במידה ואחת השכנות הייתה מגיעה לביקור, הדלת לא חשפה את כל מה שמתרחש בחצר. הסיבה השניה :כבוד: כאשר מגיעים לבקר צריך לקוד.

המשכנו לטייל בין סמטאות העיר העתיקה, אל"פאוזי עאזר אין" FAUZI AZAR INN , בית הארחה אשר נבנה באחוזה ערבית בת 200 שנים, שם גם פגשנו את בעלת המקום, סוראיידה.

הבית נבנה ע"י משפחת עאזר בין השנים 1860-1870 ונחשב למיוחד בזכות התקרות המצויירות שלו. דלת "רוחה" מובילה אל חצר ובו בית בן שתי קומות עם קשתות

עלינו במדרגות אל האולם הגדול בקומה השניה, שם סוראיידה ספרה על התקרות המצוירות הידועות שבמבנה. המקור לתקרות היה קנאתם של סוחרים אמידים ופקידים רמי מעלה במאה ה-19,בסגנון הבנייה האירופאי, ורצונם לעטר את תקרות ביתם בציורים ססגוניים.

סבהא של סוראיידה נהרג בשנת 1980, תוך הצלת הבית משריפה, והמקום נפתח מחדש כבית ההארחה רק בשנת 2005.

בית ההארחה, המוזכר במדריך לונלי פלאנט של 2010 (Lonely Planet 2010), מציע שטחים ציבוריים גדולים בהם יכולים האורחים להתרועע ולהחליף סיפורים. במהלך שנת 2011 הוא זכה גם בפרס התיירות האחראית של וירג'ין הולידייז (Virgin Holidays Responsible Tourism 2011 Award).

המשכנו והגענו אל לב ליבה של העיר העתיקה, שוק נצרת , שהסיור בו הוא חגיגה של ריחות וטעמים. אין מצב שתצאו מהשוק בידיים ריקות. אפשר למצוא חנויות קפה ותיקות ומזמינות, עם ריח הקפה הקלוי במקום, מגוון חנויות תבלינים וצמחי מרפא, שלל דברי סידקית,  מבחר אינסופי של בגדים, כלי מטבח וצעצועי ילדים, חנויות ממתקים, וכמובן פירות וירקות.


קצת עצוב לראות, שעקב השינויים בהרגלי הצריכה, נסגרו בשנים האחרונות חלק מהחנויות בשוק. אני מקווה שפרנסי העיר נצרת ישכילו לטפח ולשמר את הפנינה האותנטית, הקולינרית וההיסטורית הזו.

בין סמטאות השוק נמצאת כנסיית בית הכנסת מהמאה הראשונה לפני הספירה, שבה, על פי המסורת הנוצרית, נהג ישו להתפלל ולהכריז שהוא המשיח. בעקבות הכרזה זו הוציאו אותו המתפללים מהעיר וביקשו לדחוף אותו מראש הר, אך הוא קפץ אל העמק, וההר קיבל את שמו "הר הקפיצה".

הכנסייה העתיקה שוכנת בעומק של מטר וחצי מתחת למפלס הרחוב, וגרם מדרגות ובו שבע מדרגות יורד אליה. הריצוף בנוי משרידי בית הכנסת מהמאה הראשונה לפני הספירה.

מעל הכניסה קבוע החלון היחיד במבנה. האולם קטן למדי והוא עשוי כולו מאבן. הרצפה עשויה גם היא באריחי אבן בגדלים שונים. בקצה הצפוני של האולם במה ועליה מזבח, ומאחוריו גומחה בקיר ובה ציור של הדרשה בבית הכנסת. למימין למזבח גומחה נוספת. לכנסייה פתח נוסף בקיר המזרחי המוביל אל חצר.

מדוע חושבים שבמקום היה בית הכנסת ולא כנסיה או מסגד?

התשובה של המדריך שלנו, חליל חדאד: הנוצרים מתפללים מזרחה, היהודים לכיוון ירושלים והמוסלמים למכה.

המבנה מכוון צפונה ודרומה ולכן זאת לא הייתה כנסייה. המסגדים נבנים לרוחב על מנת ליצור הרגשה של שיווין. המבנה נבנה בצורת בזיליקה.

סיימנו את הסיור בבזיליקת הבשורה הידועה גם ככנסיית הבשורה. לפי האמונה הנוצרית, אירוע הבשורה התרחש בשני שלבים. האירוע השני חשוב יותר: הבשורה עצמה כללה התממשות. ברגע שהבשורה הסתיימה, העובר נוצר בתוך הרחם ומכאן מחשבים את תחילתה של הנצרות.

החפירות הארכיולוגיות שהתקיימו במקום חשפו שרידיהן של ארבע כנסיות קודמות, אשר ניצבו באתר זהי אשר שמש כמקום פולחן עוד לפני זמנו של ישו. האתר ניצב בגבול הדרומי של הכפר נצרת ובנוסף לבית התפילה, חשף המחקר גם שרידים של מבנים, בארות ואסמים.

הבזיליקה המרשימה נבנתה בשנת 1969 ע"י האדריכל האיטלקי ג'ובני מוציו, שעיצב אותה בסגנון "ברוטליזם" "ברוטו" גולמי, והיא ניכרת בכיפת חרוט אפורה ובראשה המנורה הנדמית למגדלור.

הבזיליקה בנויה משני מפלסים גדולים הנבדלים זה מזה לחלוטין באופיים, באיכות התאורה שלהם ובאווירה שהם משרים.המפלס התחתון, או קריפטה, כולל את השרידים העתיקים שנמצאו מתחת לבזיליקה, והמפלס שמעליו הוא הכנסייה המודרנית. שני המפלסים מקושרים זה לזה באמצעות פתח גדול בתקרת הקריפטה (רצפת הכנסייה), שצורתו כשל הפתח נמצא מתחת לכיפת המבנה, ולמעשה זהו פיר פתוח המאחד את כל חלקי הבזיליקה. בנוסף שוכנים במתחם הבזיליקה המנזר הפרנציסקני וכנסיית יוסף הקדוש.

עולים 53 מדרגות ונכנסים למבנה הכנסייה של הקהילה רומית קטולית ונחשפים לפסיפס ענק בגודל 144 מטר המתאר את סוף העולם ואת יום הדין.

קהילות נוצריות מכל העולם, תרמו לכנסיה פסיפסים של מרים:

מעניין איך בכל מדינה, במיוחד במדינות אסיה, ראו את דמותה של מרים באופן שונה.

המיוחד ביניהם הוא פסיפס יפני העשוי מפנינים אמיתיות.

בפינה הצפון-מערבית של המתחם שוכן גן מדורג שבו זורם מפל. לפני המפל הוקם פודיום ועליו פסל לבן של מריים הניצב במרכזו של מתומן מרוצף באבנים מחוספסות בצבעי שחור ולבן.

אני בטוחה שקיימים אתרים היסטוריים נוספים בהם לא הספקתי לבקר. אבל כמו שאומרים, צריך להשאיר טעם לעוד…

מומלץ לטייל בנצרת בכל ימי השבוע למעט בימי ראשון, בהם סגורים עסקים רבים.