סיור באתרי מורשת בת"א מדברים אהבה. מאת:שרית יוכפז

בחורה עם מחשב נייד

אהבה בין השורות במוזיאון הלחי-צילם אמיר מנחם.

ערב ט"ו באב | יום ה', 18 באוגוסט | החל מ-19:00ערב האהבה העברי השנתי ייחגג כמיטב המורשת בשלל אירועי תרבות רומנטיים,

בהם שירה ושירה בציבור, סיורים והרצאות, תיאטרון ומוזיקה,

במגוון אתרי מורשת קסומים בתל אביב וסביבתה וביוזמת המועצה לשימור אתרים

הסיור אורגן ותואם על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, במסגרתו יצאה קבוצה של כ-15 עיתונאים לסיור ב-4 אתרי מורשת נחשבים שאת כולם הכרנו מזווית קצת אחרת:

והרי לכם מקבת המלצות:

 מקווה ישראל, מוזיאון חוסמסה, מנהרת הטמפלרים בשרונה ובית העצמאות, במהלכו זכו להדרכה מקצועית בכל מבנה על מורשתו ההיסטורית וסיפורי הרקע לכל מבנה, כמו גם טעימה משלל הפעילויות שיוצעו לקהל הרחב במסגרת חגיגות ט"ו באב בהם.נשמח אם תשלחו לנו את רשמיכם לכשיתפרסם, וכמובן אנא הקפידו על קרדיט למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

צילום: שרית יוכפז

מקווה ישראל: את יום הסיור פתחנו בנשנושים קלים ובהרצאה מקסימה של אביבה שוורץ על מורשת המבנים והרקע הפדגוגי שלהם, כולל אזכורי רקע היסטורי שהוביל לבנייתו (התאחדות קבוצת 'אליאנס' בתקופת ימי תנועת ההשכלה באירופה), משם המשכנו לעץ הפיקוס הוותיק והעצום שגדל ברחבת בית הספר ובצילו הכירו העיתונאים את שוקה דינור שינחה את אירוע 'סיפורים ומנגינות' בערב החג, ושמעו מפיו סיפורי אהבה ואנקדוטות מקסימות. לסיום אנשי הקבוצה הוזמנו למרתפי היקב הצוננים להרמת כוסית וסיכום. *בערב טו באב תנחה אביבה שוורץ סיור מודרך ברחבי מקווה ישראל הקסומה ובכל מקום באתר יספר שוקה דינור סיפור אהבה ברוח אותה פינת חמד, חלקם בדויים, חלקם קרו באמת.הוא ילווה באנה גבריאלוב על חליל צד.

מוזיאון חוסמסה: הקבוצה המשיכה למבנה הבאוהאוס הנאה משנות ה-30, שהיווה את מתקן האימונים הסודי של ההגנה, קיבל תידרוך על  חשיבותו האסטרטגית של מתקן התצפית מהגג בימי מלחמת העצמאות וכן על חשיבות המקום לכוחות הלוחמים אשר התאמנו במתקן האימונים לפני קום המדינה. בגינת המוזיאון פגשו אנשי הקבוצה בזליג (שחקנית בדמותו) -גנן המתקן -שחלק עימם את חוויותיו מהמגורים במבנה, האימונים הסודיים והחולות שסביבו.ערב טו באב יוזמנו הבאים להנות משחקנים בדמויות מתחלפות שיחלקו מסיפורי המקום.

בשרונה- צילום: עסקי במה

שרונה: בשיאו של היום החם התרכזה הקבוצה במרכז המבקרים המקורר של מתחם הבילויים שרונה להפסקת רענון, בתומה המשיכה הקבוצה למרכז המבקרים- שם למדו על הגרמנים הטמפלרים שהקימו את המושבה . המרכז ממוקם במבנה טמפלרי קלאסי בעל 2 קומות ומרתף, שם למדו על ההיסטוריה של המושבה, היחסים המורכבים בארץ ישראל וגם על עבודת השימור והזזת המבנים בשנות האלפיים. משם המשיכה הקבוצה מנהרת הטמפלרים ההיסטורית והמרשימה במעבי האדמה, המחברת בין שני יקבים קואפרטיביים. *בערב טו באב יוזמנו המבקרים לחוות , ממש כמו הקבוצה, את "שרונה האחרת" שמתחת למרכזי הקניות ההומים, היסטורית המושבה הקסומה וסיפורי האהבה שפרחו בה, בהדרכת קבוצת שחקנים בדמויות שתתלווה את הסיור תיאטרלית

צילום: שרית יוכפז

בית העצמאות:  את יום הסיור סיימנו בבית העצמאות, שם אירח אותנו דובר המוזיאון לחוויה אור קולית של ההצהרה על מדינת ישראל ומעמד חתימה על הצהרת העצמאות. זכינו להתכנס בחדר ההתכנסות הראשי ממנו שודרה ההכרזה על הקמת המדינה ולשמוע את ההקלטה הנושנה של אותו שידור היסטורי. את לבסוף עלינו לקומה השנייה של המבנה והתארחנו בסלון בית משפחת חיסין הנודעת, בה פגשנו בדמותה של פאינה חיסין ז"ל (אותה מחשקת שחקנית מתיאטרון ליר), אשר סיפרה לנו על מורשת המבנה ששימש כפנסיון, על פרשת הרצח המסעירה של שכנה מר אברהם פוגל ואך חלקה עימנו אנקדוטות מחיי האישות שלה ושל בעלה הנודע דר' חייים איסר חיסין.

*בערב טו באב ישוחזר הרצח המסתורי של מר אברהם פוגל באמצעות קבוצת תיאטרון ליר ובהשתתפות הקהל -שיסתובב בכל חללי בית העצמאות המרשימים בין הדמויות השונות שקמות לחיים. כולם בגדר חשודים, לכולם יש מניע. עד לימינו אנו כ-70 שנים אחרי, מעולם לא נפתרה פרשיית רצח זו. ערב מסתורי ומרתק. 

מומלץ.

שרית יוכפז- מדריך לחיים הטובים בישראל.