סורגים שקופים – עד כמה הם בטוחים?

כאשר מדברים על סורגים בטוחים, יש לבחון את הנושא בשני מישורים נפרדים. המישור הראשון הוא המישור של בטחון מפני חדירה בלתי מורשית לתוך הבית, ועד כמה הסורגים מספקים את הבטחון הזה. המישור השני הוא המישור של בטיחות מפני נפילה מתוך הבית, בעיקר כאשר מדובר בילדים, ובעיקר בקומות גבוהות. ואחרי שנתנו את שתי ההגדרות הללו, נשאלת השאלה האם סורגים שקופים הם סורגים בטוחים, קרי האם הם מסוגלים למנוע פריצה של גורמים בלתי מורשים אל תוך הבית והאם הם יכולים למנוע נפילה של אדם מהבית החוצה?

חדירה של גורמים בלתי מורשים אל תוך הבית

תחילה נבחן את ההיבט הראשון של בטיחות סורגים שקופים, ההיבט של חסימת היכולת של גורם בלתי מורשה לחדור לבית ללא רשות. בהיבט זה חשוב לומר שאין סורגים שיכולים למנוע באופן מוחלט כל פריצה בלתי מורשית אל המבנה. מן הסתם, ככל שצפיפות הסורגים גדולה יותר וככל שהחומר חזק ועבה יותר כך קשה יותר לפרוץ את הסורגים. בהיבט זה סורגי המתכת מספקים מענה טוב, אך לחלוטין לא מלא וכיום קל מאוד לפרוץ גם סורגי מתכת באמצעות כלים חשמליים ניידים ולרוב גם ללא מכשירים חשמליים כלל. סורגים שקופים הם סורגים עשויים פוליקרבונט בעובי 10 מ"מ, ובהתאם לכך מספקים רמת חוזק מבני גבוהה מאוד, שמשתווה כמעט לאלו של סורגי המתכת.

[youtube ZyCi6rSiQgw nolink]

אחרי שאמרנו את כל זה, התשובה היא ברורה – סורגים שקופים לא יוכלו להעניק לכם בטחון מלא מפני חדירה בלתי מורשית לבית, בדיוק כפי שסורגי מתכת לא יוכלו לעשות זאת, אבל הם יכולים בהחלט לעכב את הפורץ ואולי לגרום לו לחשוב פעמיים האם הוא רוצה להתעכב דווקא על הבית שלכם או אולי לעבור למטרה קלה יותר, וגם זה בדיוק כמו הפתרון שמציעים סורגי המתכת.

בטיחות מפני נפילה מתוך הבית החוצה

בהיבט של בטיחות מפני נפילה מתוך הבית כלפי חוץ, סורגים שקופים מספקים מענה מלא בדיוק כמו סורגי מתכת. אם יש לכם ילדים קטנים ואתם מתגוררים בקומה גבוהה יחסית, אתם יכולים להיות רגועים לחלוטין שהסורגים השקופים לא יאפשרו נפילה שלהם מהדירה בשום מצב של שימוש סביר בסורגים. יותר מכך, מאחר והסורגים הם שקופים לחלוטין, הם משמרים אצל הילדים את תחושת הפחד מפני התקרבות לחלון ולא מעניקים להם את תחושת הבטחון שמעניקים סורגי מתכת עליהם אפשר לשבת, אבל מעוררים פחד וחשש רב אצל ההורים כשזה קורה.

ובכל זאת… הם שקופים

החשש שעולה אצל אנשים למראה סורגים שקופים הוא לגיטימי בהחלט ומובן. המדובר בטכנולוגיה חדשה לחלוטין, שנכנסת אל חיינו אחרי עשורים ארוכים בהם הכרנו אך ורק את האפשרות של סורגי מתכת שניתן לראות אותם, ואת הטכנולוגיה הזאת פשוט אי אפשר לראות, וכבר אין את הבטחון שמעניקים לנו באופן אוטומטי סורגי המתכת שאותם ניתן לראות באופן ברור. יחד עם זאת, כאשר מבינים את האופן בו נבנים סורגים שקופים, את החוזק המבני של החומר ממנו הם עשויים, את האופן בו מסודרים הסורגים בכדי להשיג את החסימה האפקטיבית ביותר למעבר, מבינים שמדובר בסורגים חזקים בדיוק כמו סורגי מתכת.

אבל זה הרי לא כל הסיפור. הסיפור האמיתי הוא בהיותם של הסורגים שקופים לחלוטין. יש לא מעט אנשים שנמנעים מהתקנת סורגים לבית אך ורק בגלל פגיעתם באסתטיקה החיצונית של הבית, והאופן בו הם הורסים לחלוטין את חוויית הנוף הנשקף מחלונות הבית. בהיבט הזה מציעים סורגים שקופים פתרון יוצא דופן ויחיד במינו. סורגים שקופים עשויים חומר ייחודי שנהנה גם מחוזק מבני אך גם מברק נמוך במיוחד, מה שמאפשר להתבונן דרך הסורגים כלפי חוץ ופשוט לא להרגיש שהם שם. גם האנשים הצופים בבית מבחוץ לא יכולים להבחין למעשה בסורגים והאסתטיקה החיצונית של הבית נשמרת במלואה.

המון תודה לשי מקבוצת חגי שעזר לי בכתיבת הפוסט.