סוד של מישהו אחר – ספר חובה לילדים

מה עושים כשחבר נמצא בסכנה, אבל הוא ביקש לשמור על זה בסוד

סוד של מישהו אחר/ אור-לי רובינשטיין קצפ, איורים: כרמל בן עמי, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2015

 ספר חובה בכל בית או כיתה. עכשיו סיימתי לקרוא בו ואני עדין נסערת ממנו, אך היה לי חשוב לכתוב עליו כמה שיותר מהר.

 ספר קצר, 30 עמודים, מנוקד ומתאים להקראה ולקריאה עצמית של ילדים מכיתה א' עד ו'. אפשר כבר להבין משם הספר כי מדובר בספר רציני שכבר מעלה את השאלה "אז של מי הסוד? ובכלל מהו הסוד?"

הספר מתאר את החברות בין שתי ילדות בכיתה ג', גיל וגאיה, חברות הכי טובות שיש. בשלב מסוים גיל מגלה כי על גופה של גאיה המון חבורות צבעוניות ומכריחה אותה לספר לה כי אמא שלה, כשהיא כועסת עליה, צובטת ומרביצה לה. בנשימה אחת היא גם משביעה את גיל לא לספר לאף אחד.

גיל שומרת את הסוד של חברתה, אך הוריה וסבתא מרגישים שמשהו לא בסדר עם הילדה שלהם, שהיא מסתגרת ועצובה. במהלך ביקור אצל סבתא היא משכנעת את גיל לשתף מה מציק לה.

גיל בסוף מספרת לה, הסבתא פונה לעובדת סוציאלית והמשפחה מתחילה לקבל טיפול.  כאשר גיל חוששת לאבד את חברתה הטובה, סבתא אומרת לה משפט מדהים על חברות "אם הסוד של גאיה מסכן את גאיה, את חייבת לגלות אותו (עמ 18)" ומשפט על אהבה " גאיה תדע שאת כל כך אוהבת אותה, עד שהיית מוכנה לגלות את הסוד שלה" (עמ 22).

גיל מתעקשת לשמור את הסוד בהתחלה כי היא לא "מלשינה", נושא ההבדל בין הלשנה לדיווח הוא נושא שמטופל רבות במערכת החינוך והספר הזה גם כן עוסק בנושא. ממליצה בחום

Untitled design

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.